500 liralık banknot

2015 yılı başlarında tedavule girmesi beklenen yeni banknot. cüzdan kabarıklığına birebir, yeter neydi o 50- 100-200'lükler , gerçekten yapılmış en büyük hizmet.

üzerine bir de portrem çalışılırsa, her gün tok karna 3-5 tane harcarım ben bundan.
devamını gör...
en küçük banknottan en büyüğüne gelene kadar, sola doğru kafasını çeviren ve 200 tl'lik banknotta "seni senii" bakışı atan mustafa kemal baskısı düşünüldüğünde, üzerinde kendisinin ne tür bir bakışının bulunacağının önceden kestirilemediği banknot.

zaten halkı ilgilendiren bir konu da değil. akaryakıtını 50 liralık alan, kazancını hiçbir zaman önemsemeden, kredi kartları üzerinden takılan, parayı dijital olarak kazanıp, dijital olarak harcayan halk için değil, transferi kolaylaştırmak adına yapılacaktır.

ve tabi bir faidesini de unutmamak gerekir; artık bir bond çantaya, 1 değil birkaç milyon sığdırılabilecek. eritmesi ve dağıtması, teklif olarak sunulması, koltuk satın alınması gibi açılardan, son derece faydalı olacaktır. Allah rothchild efendilere ve merkez bankalarına zeval vermesin.
devamını gör...
basılmasına ramak kaldığına inandığım para birimi. emme ve lakin asıl mesele türkiye şartlarında 12milyon kişinin bu miktarla geçiniyor olmasında lan. buradan yoksulluk tanımına yönlendirilmek keser mi bizi? bilmiyom hacım. emme ve lakin (iki) yoksulluk hesabında eş değer hane halkının ortalama geliri değil, medyan gelir esas alınıyor. medyan gelirin yüzde 50sinden (6 bin tlye denk geliyo ) daha az geliri olan eş değer hane halkı ( aylık 500 tl kazanan her birkişi kast ediliyo) yoksulluk sınırı altındakiler tanımına giriyor. zaman zaman bunnarı neden yazdığımı bilmiyom. nerden nereye lan. hadi bağalım.
devamını gör...
200 liralık banknotlar çıktığında (2009 ocak) asgari ücret 450 lira gibi bir şeydi. yani bir asgari ücretli maaşı 2 adet 200 liralık banknota eşdeğerdi neredeyse. bu banknot gerçekten çok değerliydi, kaliteli bir ayakkabıyı rahatlıkla satın alabiliyordunuz. artan parayla da haftalık market alışverişi yapılabiliyordu.

aynı mantığa göre gidersek, şu an 500 liralık, hatta 1000 liralık banknot çıkarılması gerekiyor. çünkü paranın reel değeri neredeyse 5 kat düştü.
devamını gör...
fetönün 2014'ten beri umudu olan banknot. ekonomi battı enflasyon fırladı diyenler nedense bu sabah cevahir vb avm önlerindeki kuyrukları, internet sitelerinden yapılan yoğun alışverişleri görmek istemiyorlar. kendi çaplarında avunuyorlar işte.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar