500t

#seyahat 

bu 500t'nin yolcuları efsanedir. her sabah istanbul'un bir ucundan diğer ucuna giderler. sayıları da gayet fazladır. facebook gib yerler de büyük oluşumları da vardır. önemsenmesi gereken bir topluluktur.
devamını gör...
günde sadece 3 gidiş 3 geliş yapabilen, bunun karşılığında günlük 500 tl gibi net bir kazancı olan, yaz aylarında klimaların çalıştırılmamasını da günlük 100-150 tl arası ek bir masrafa bağlayan nadide bir hattır.
devamını gör...
tuzla - topkapı arası sefer yapan, her daim sıkışŸık olan, içinden sağŸ çıkabilirseniz şŸükür secdeleri yapmanız gereken halk otobüsü.
devamını gör...
istanbulu bir ucundan diğer ucuna bağlayan bilindik sıkışıklıktaki halk otobüsü, ( birde sahipleri hep doğu kökenlidir, ırkçılıkla alakalı bir yorum değil bu)
devamını gör...
istanbul trafiğinin başlıca sebebidir. tren vagonları gibiler mübarek, sadece arada bağlantı yok.
devamını gör...
istanbul' un olmazsa olmazı, biraz da olsa trafiğin rahatlamasına vesile olan, düşünenleri ve emeği geçenleri kutladığım ulaşım aracı.
devamını gör...
otobüse bindiğiniz ve indiğiniz anda hayata felsefi yönden bakışınız değişebilir. * ayrıca otobüsten indiğiniz anda yaşlanmış olabilirsiniz, saçlarınıza ak düşmüş olabilir. dipnot : kesinlikle abartı yok.* *
devamını gör...
500 turbo olarak da bilinen otobüs hattı. zor durumda kalmadıkça binilmesi tavsiye edilmez.
devamını gör...
iett nin en çok kazanan hattıdır. her zaman kendisine nefretle bakmışımdır. sınava geç kalma ile karşı karşıyken beklediğiniz otobüs bir türlü gelmezken her gözümüzü kapayıp açtığımızda bi 500t görürdük 4. levent'te. (i:asla binmem!) diye de çok atıp tuttum ama gün geldi binmek zorunda kaldım da yanlış yönden bindiğimi farkedince kendimi taa cevizlibağ'da buldum, kavacık'a gidecekken. artık hiç aramız iyi olmayacak onunla.
devamını gör...
her türlü iç burkucu kokuyu içinde barındıran, çok farklı semtlerden geçip hepsinin insanına aynı yürek yakıcı muameleyi uygulayarak kültür homojenizasyonuna katkısı yadsınamayacak olan otobüs hattı.
devamını gör...
edirne'den kars'a gibi birşeydir. git git bitmeyen bir yol düşün sözlük, öyle birşey işte..
devamını gör...
istanbul'un en meşhur ve en bilinen toplu taşıma hatlarından biridir.
devamını gör...
anadolu'da oturuyorsunuz ve soğuk bir kış günü istanbul'da saat 17.30 sularında bir görüşmeniz var ve otobüsten iniş saatiniz sabah 07.00. kalacak yeriniz yok, otele verecek paranız yok veya otele para vermek istemiyorsunuz. o zaman 500t sizin için biçilmiş kaftan. tuzla'dan binin vurun kafayı uyuyun son durağa kadar. baktınız hala saat gelmedi mi tekrar binin tekrar uyuyun ve bu işlemi buluşma saatine kadar uygulayın.zira en ekonomik olanı budur sizin için.
devamını gör...
her 3 dakikada bir hareket eden,bizi 3 liraya anadolu yakasından avrupa yakasına taşıyan otobüs hattıdır.
devamını gör...
avrupa yakasında oturup da tuzlaya yedek subaylık sınavı için gideceklerin tercih ettikleri hattır.
devamını gör...
istanbul ilinin en vukuatlı hattıdır. çalışan esnafın büyük bölümü ''doğulu''dur. tek bilet ücreti veripte kapağı karşıyaka da atanlarn fazlaca olduğu rivayet edilir.
devamını gör...
"kıtalar arası yolculuğa ne dersin" sloganı ile turistlere bir bileti 1000 dolardan pazarlansa ulaşım a.åž. ihya olur be.
devamını gör...
bundan 10 sene evvel birkac hafta boyunca her gun binmek zorunda kaldigim, yolculari genellikle amele dedigimiz, anadoluâ´nun cesitli yerlerinden istanbulâ´a gelmis, ekmeginin pesine dusmus insanlardi. muhtemelen hala da oyle. sardalya konservesine benzerdi otobus. cok kalabalikti ve kotu kokardi. yine de istanbulâ´un en dusunceli yolcularini bu otobuslerde gordum. elim kolum dolu binmeye calisirdim genellikle ve biri mutlaka o sikisiliga ragmen iner yardim ederdi. yogun isci kalabaligi arasida kalan bayanlara mumkun oldugunca yer verirdi yolcular. istanbul trafiginde uzunca bir sure ayakta kalarak ise yorgun baslama pahasina.
10 yilda cok seyin degistiginin farkindayim. belki o insanlar da degistiler ama yakin sayilabilecek bir zaman oncesinde pendikâ´in yayla semtinde bir adresi ararken, maltepeâ´nin esenkentâ´ine yanlislikla gidip burasi neresi diye etrafima bakarken ve hatta daha iki ay once ugur mumcuâ´da bir santiyeyi sorarken gordum. o insanlar hala ordalar. amele olduklari dogru. adamlarin isleri bu ama insanlar.
devamını gör...
dünyanın en uzun şehiriçi otobüs hattı olduguna dair söylentiler olan, çok aşırı araba olan ve bir o kadar da yolcu taşıyan otobüs hattı. tuzla şifa mahallesinden cevizlibaga kadar gider ki binen insanların bi kısmı ilk duraktan son duraga kadar o otobüs hattındadırlar.
devamını gör...
4.leventten yanlış yöne binip boğaz köprüsünü (bir kez gitmek ve bir kez gelmek kaydıyla) iki kez turladığım araç.
devamını gör...
gece saat 1 de 4. leventten şifa mahalesine 50 dakikada gidebilmenizi sağlayan hattır. iş çıkış saatinde ne kadar sürdüğünü ne siz sorun ne de ben söyliyim.
devamını gör...
metrobüs seferlerinden sonra istanbul ahalisi olarak kısmen kurtulduğumuz otobüs hattıdır. ama hâlâ kadıköy fikirtepe metrobüs durağından sonra kendisi sanıyorum ki tuzla için tek seçenektir.
devamını gör...
kızlar için tehlikeli,erkekler için heyecan dolu.sık geçip insanın midesini bulandırıhttp://r.ve binerseniz,boş yer bulunca sevinemeyeceğiniz nadir otobüslerden.
devamını gör...
izmit - istanbul arası yolculuk yapacakların ceplerinden para çıkmadan yolculuk yapmalarında büyük payı olan otobüs hattı. şöyle ki; 500t güzergahından istanbulkart kullanılarak bu otobüse binilir, tuzlada inilip kentkart kullanılarak gebze - izmit minibüslerine binilir.
devamını gör...
oturarak gitme ihtimali kemal kılıçdaroğlunun başbakan olması kadar zayıf olan hattır.
devamını gör...
beton yola geldiğimizde bana söyler misiniz ben buranın yabancısıyım deyince türkçe konuşuyorsun ama esprisini yapabilen bir adet şoförü var. dikkatli olun.
devamını gör...
istanbul'da oturarak gitme ihtimaliniz olmadığı tuzla-cevizlibağ arası çalışan hattıdır.

(bkz: insan konservesi)
devamını gör...
git git, yolu bitmeyen otobüstür. güzergahı boyunca dolar dolar, boşalır. istanbul'da trafiğin kilitlendiği her yerden geçer. öyle bir şeydir ki bu, güzergahına paralel metrobüs hattı açılsa, yılların verdiği alışkanlıkla kimse gidip de binmez.
devamını gör...
araba almanıza sebep olabilecek hattır. otobüs şoförleri ayrı bir rezildir.
devamını gör...
kıtalararası yolculuktur aslında.
devamını gör...
iett'nin sitesinde gidiş dönüş süresini 150 dakika olarak belirttiği hat..gidiş dönüşü 150 dakikada tamamlayabilecek iett yetkilisine buradan bütün mal varlığımı vermeyi taahhüt ediyorum..hatta inada bindiriyorum gelecek 20 yılda kazanacağım herşeyi vermeyi de taahhüt ediyorum..

bahsi geçen otobüsün geçtiği güzergah yaklaşık 75 km'dir..istanbul'u bilmeyenler abarttığımı düşünebilir ama ne yazıkki o yolu defaatle kat etmiş birisi olarak söyleyebilirim ki gerçek..işin içine istanbul trafiği ve durulacak 63 durak girdiğinde 75 km'lik güzergahı 75 dakikada bitirebileceğini iddia eden yetkiliye hayatımı ipoteklerim bukadar net..

edit : star gazetesinde bir yazıya göre 87 durak ve 98 km'lik bir yolculukmuş..dolayısıyla söylediklerimin daha da ötesinde bir işkence sözkonusuymuş bu hatta..*

http://www.cogitosozluk.net...
devamını gör...
ilk duraktan son durağa kadar gidenlere plaket verilmesi gereken otobüstür. bana mesela.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar