5g

-hızlı data transferi: şu anda 4g teknolojisi ile saniyede bir gigabit’e kadar dosya indirme süresine sahibiz. 5g ile bu saniyede 10 gigabite çıkacak,

-data aktarım süresi: latency adı verilen bir cihazdan diğerine data aktarım süresi de 5g ile çok kısalacak. şu anda 4g teknolojisi ile data aktarım süresi yaklaşık 50 milisaniye., 5g ile bu süre bir milisaniyeye kadar düşecek,

-daha fazla internete bağlı bir dünya: dünyada yeni bir kavram kullanılıyor: ınternet of things (nesnelerin interneti). bu kavram internete bağlı giyilebilir cihazlar, akıllı ev aletleri, internete bağlı otomobilleri ifade ediyor. bu ‘şeylerin interneti’ önümüzdeki 10 yıl boyunca oldukça hızlı büyüme potansiyeli taşıyor. işte 5g teknolojisini bu ‘şeylerin interneti’ kavramını hem kapasitesi hem de hızı ile oldukça geliştirecek,

isterseniz 5gnin ne kadar hızlı olduğunu size bir örnekle anlatalım. şu anda 4g teknolojisi ile bir 8 gigabyte dosya büyüklüğüne sahip bir hd video’yu 1 saatten fazla bir sürede indirebilirsiniz. 5g teknolojisi ile aynı videoyu sadece 6 saniyede indirebileceksiniz.

tayyip erdoğanın 4g ile vakit kaybetmeyelim doğrudan 5g ile bşlayalım dediği teknolojidir. ne gibi faydaları var yukarıda alıntıladım. ekonomik açıdan 4g en geç 7-8 sene sonra çöp olacak bir teknolojidir. ve 20 milyar dolarlık bir harcama gerektirmekte idi. bu miktarın aşağı yukarı 2.5 milyarı da içerideki komisyoncular çakallara ödenecek miktardı. tayyip bey bunun önünü alarak şimdilerde gerekli mutabakat zaptları, anlaşmaları hazırlanıp imzalanan- o aşamaya getirilen bu sistemi kendi milli kaynaklarımızla 5-6 milyara bitireceğimiz ön görülüyor.
devamını gör...
yeni dünyanın yeni savaş cephesi. çin 5g konusunda huawei ve kısmen zte ile tüm dünyayı solladı. abd teknolojik üstünlüğünü kaptırmak istemiyor. birçok batı ülkesi huawei konusunda ya abd ile aynı fikirde ya da tokat yiyerek abd tarafından yola getirilecekler. zte'nin abd'de yasaklanması, huawei'ye casusluk soruşturması gibi olaylar var. çin ileri düzey çip konusunu hala aşamadığı için abd'ye ve müttefiklerine bağımlı. amerikalılar gerekirse topyekün ambargo değil huawei'yi terbiye etmeye çalışacaklar. bizim 5g yatırımlarımızda huawei çok etkin. yakında abd oradan da vuracak ama kimse farkında değil.
devamını gör...
haberleşme sektöründe tam da bu teknoloji alanında çalışan birisi olarak ilginç bir şekilde recep tayyip erdoğan'ın haklı olduğu bir konudur. büyük ihtimalle bilmeden doğru bir söz söylemişti. 2 yıl bekleyelim 5g ye geçelim sözü büyük ihtimalle bilinmeden söylenmiş en doğru sözlerden birisiydi. 3g teknolojisinin donanımlarıyla 4.5g (aslında 4g) teknolojisinin donanımları gerçekten çok farklı. baz istasyonları baştan aşağı değişiyor. en ufak bir baz istasyonu milyon dolarlardan başlıyor. istanbul gibi yerlerde ise milyarlarca dolardan bahsedebiliriz bu teknoloji için. şimdi ise 5g gelecek ve eskileri pasifleştireceğiz. şimdilerde 3g çok az çekmeye başladı neden? çünkü piyasadan çekiyoruz, bakımlarını yapmıyoruz, gücü az veriyoruz. ilginç bir olay yani...
devamını gör...
bazı ülkelerin bu senenin sonunda ufak ufak kullanıma açacakları nur topu gibi teknoloji.. şu an yapılanlar deneme çalışmaları.. türkiye'de de bir kaç ay içinde testler başlayacak.. hala geliştirilmekte olan bir teknoloji 5g. doğru düzgün standartlara oturması için öngörülen tarih 2020-2021.

şu an için nsa denen non-standalone mimaride çalışıyor. yani kendi core network'ü yok.. daha açık bir ifade ile lte (4gl*) altyapısını kullanarak çalışması olayı. bütün network elementleriyle birlikte tek başına (standalone) bir mimaride çalışması için de çalışmalarda sona gelinmek üzere.

herkes bu teknolojiyi hız üzerinden değerlendirerek konuşuyor, ama asıl olayı hız değil. teknoloji olarak hızda lte ile bile 1.5 gbps* hızlarına kadar ulaşılabiliyor.. (biz neden bu hızları göremiyoruz, bunlar özel teknikler ve yüksek band genişliği vs kullanılarak ulaşılan ekstrem hızlar ama en azından 50-100mbps görebiliyor olmanız beklenir.. bunu göremediğiniz yerde operatörünüz yeteri kadar yatırım yapmıyor demektir, yani yeteri kadar 4g baz istasyonu açmıyor diye de düşünebilirsiniz..) 5g ile bunun kat be kat fazlası hıza ulaşılacak eyvallah ama asıl devrim 1 milisaniyelere kadar düşürülmüş sinyal gecikme hızı ile iot yani nesnelerin interneti denen cihazdan cihaza, networkten cihazlara, ya da tam tersi haberleşmeler neredeyse tam zamanlı gibi yapılabilecek. mesela bir doktorun uzaktan hastasını ameliyat ettiğini düşünün.. 4g ile olsa cihaz adamın hareketlerini 50 milisaniye gecikmeyle ile algılayacakken, 5g ile gecikmeyi hissetmeden neredeyse anlık ameliyat yapacak. burda 1 milisaniyenin saniyenin binde biri olduğunu hatırlatalım...

iot denen şey 4g de zaten var. 5g'de massive iot denen şey geliyor ki bu da zilyon tane cihazın 5g destekli alt yapı sayesinde kolaylıkla birbiriyle etkileşebilmesi durumu. 1 kilometrekarede 1 milyon tane cihazın sıkıntısız etkileşebildiğini düşünün. ayrıca bunun sayesinde en ücra köşelerde bile kapsama sağlamak mümkün..

ek olarak 5g diğer teknolojiler gibi belli band aralıklarını kullanmak yerine duruma göre 600 mhz'den 70 ghz e kadar geniş bir aralığın kullanılması söz konusu.. böylelikle kapsama gereken yerlerde düşük frekans bandı, kapasite gereken yerlerde yüksek frekans bandlarının kullanılabiliyor..
devamını gör...
manyetiği bozması ve insan biyolojisini alt üst ettiği iddiası ile tartışılan bir teknolojik gelişmedir. teknolojiye eskisi gibi sıcak bakamadığım için olası faydalı yanlarını bir artı olarak görmüyorum. 5g veya 6,7g fark etmez. bugün benim bunlara sıcak bakmam yarın torunlarımın beynine çip taktırmasına göz yummam gibi bir şey.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.