6-2-2 yabancı kuralı

tff'nin üzerinde çalıştığı yabancı kuralı. şu an 14 yabancı futbolcuya izin verilirken 12'si kadroya dahil edilebiliyor. bu sistemle 10 yabancının lisans işlemleri yapılacak, 6'sının ilk 11'de, 2'sinin kulübede, 2'sinin de tribünde kalmasına izin verilecek. işin daha rezil tarafı bu sistemi önümüzdeki sezon için yürürlüğe koymayı planlıyorlarmış. yani kulüpler ellerindeki yabancı oyuncuları bir bir elden çıkarmaya çalışacak, eğer çıkaramazlarsa yüksek tazminatlarla tek taraflı fesih yolunu seçmek zorunda kalacaklar. işte spor böyle yönetilir!

kaynak

ilk taşı mehmet demirkol atmış; "bu kural bir ara uygulanmıştı değil mi? yabancı kuralını kimse tartışmıyor. 2 tane de tesislere koysunlar, 2 tane de evinde otursun! çok sıkılıyorum artık bu işten. Allah aşkına teknik direktörler arasında bir anket yapın, bunu kim istiyor? bunu isteyenlerle tanışmak istiyorum. bu tip değişiklikler iki yıldan evvel yapılamaz! açalım bakalım galatasaray'ın kaç oyuncusunun sezon sonu sözleşmesi bitiyor? iki ay sonra bu uygulamaya konulabilir mi? bunun açıklanması da 15-20 günü bulunur. yeni tff başkanı seçilecek, bu karar seçimden önce mi alınacak sonra mı?"
devamını gör...
türk futbol mantalitesinin bir türlü aşamadığı eşik. yahu arkadaşlar, türk futbolunun gelişememesinin yegane sebebi yabancı futbolcular değildir. yegane sebebi teknik direktörlerimizin ve futbol yöneticilerimizin yetersizliğidir. yahu 10 yıl önce felan dortmund takımı iflas etmişti. ki iflas edene kadar da dünya çapında bir futbol takımıydı. adamlar güzel bir planlama ile yine dünya çapındaki yerlerini aldılar kısa süre içerisinde. ulan bizim açtığımız beyaz sayfaların haddi hesabı yok 20 yıllardan beridir. tekrar ediyorum, türk futbolunun ilerlememesinin yegane sebebi, teknik direktörlerimizin ve futbol yöneticilerimizin yetersizliğidir. şöyle örnekleyeceğim. beşiktaş futbol takımını hepimiz biliyoruz. geçen sene şampiyonlar liginde namağlup lider olarak gruplardan çıkma başarısı göstermişti. türkiye rekorları felan kırmıştı. ondan önceki sene uefa kupasında penaltılarla yarı final oynamayı kaybetti. bir yıl geçti aradan ve o futbol takımından eser yok şimdi. ne oldu aynı kurallar var olmasına rağmen. geçen sene bembeyaz olan bir beşiktaş varken şimdi simsiyah olan bir beşiktaş var. aynı hoca, aynı yönetim, aynı kurallar iş başında iken böyle 180 derece farklılıkta takım nasıl olabiliyor. işte basiretsiz bir yönetim ve basiretsiz bir teknk direktörden dolayı oluyor. hala ortada istifa eden kimselerin olmaması ise bizim ülke insanının ahlak seviyesine ıuygun bir durum sadece.

özetin özeti, her milli takım başarısızlığında, yabancı kuralı cikletini çiğnemeyi bırakın artık. yabancı kuralı olsun veya olmasın futbolda başarımız ortadadır zaten. bir dünya üçüncülüğü, bir uefa kupası ve bir avrupa şampiyonası üçüncülüğü. tüm bunlarda yabancı kuralı varken ortaya çıkmıştı hayreti mucip bir şekilde. ulan özet dedim ama yine dayanamadım yazıyorum. o kadar kötü yönetiliyor ki, dellenmemek elde değil azizim. ben ne yapayım.

tekrardan özetliyorum. türk futbolunun yegane eksiği, teknik direktörlerinin yetersizliği. iyi teknilk adamlarımız var ama toplamda bu yetersiz maalesef. bundan dolayı istediğimiz rekabet ortamı yaratılamıyor futbolumuzda. ayrıca hakemlerimizin yetersizliğinden de bahsetmeden edemeyeceğim. var sonrası bu kabak gibi ortaya çıktı. hakemlerimiz net bir şekilde yetersiz. daha fazla rencide edici şeyler söylemeyeyim. ayrıca en büyük yetersizlik, kulüp yöneticilerinin basiretsizliği, bilgisizliği ve liyakatsızlığı. avrupa'da en çok para harcayan 6. ülke olmamıza rağmen sıralamada 6. bile değiliz. sabretmeyi bilmeyen aykü ve ahlak seviyesi düşük taraftarlarda büyük eksiklik ayrıca. bir takıma sempati duymak, diğer takıma ve taraftarlarına düşman olmak anlamı çıkartmaz ki azizim. daha bunu idrak edemeyen milyonlarca seyirci var.

neyse özet özet diye büyüyen sinir harbim oldu, kusura bakmayın artıkın.
devamını gör...
yurtdışına en çok futbolcu gönderdiğimiz dönem yabancı kuralının günümüzdeki hali uygulandığı dönemdir. milli takım olarak bakılacaksa olaya bence yeni nesil ateş gibi. cengiz ünder çağlar söyüncü gibi yetenekli oyuncular kendilerini geliştirmeye devam ederlerse iddialı bir takım olabiliriz. ama bu şenol güneş fatih terim mustafa denizli gibi balon teknik adamlarla olacak iş değil.

yabancı kuralı gelirse tam gelsin yani 3 yabancı kuralı gelsin mesela. en azından vasat maç izlemenin hakkını verelim. gereksiz futbol tv şovlarında pompalanan futbolculara 7-8 milyon para verelim göbek büyüttürelim. gol makinası diye alınan futbolcunun çamaşır makinası oluşunu izleyelim biz bayılıyoruz böyle şeylere.
devamını gör...
olması türk futboluna değer katmayacak olan kuraldır.

ayrıca gelecekse de + lar olmadan direkt 8 veya 10 yabancı olarak gelmeli.
yok ikisi kulübede ikisi tribünde ne gerek var.
devamını gör...
kimin işine geliyor bu değişiklik, bu noktaya bakarak değişikliğin asıl amacı anlaşılabilir.. yerli oyuncu pazarından pay alan bir çıkar grubu var diye tahmin ediyorum.. böyle eğip büker kırılgan hale getirilmiş bir ligin takımlarından başarı beklenemez..

tanım: türk futbolunu felç etmek için getirilecek bir düzenleme..
devamını gör...
sanki kalifiye yerli oyuncu yetişiyor da takımlar oynatmıyormuş gibi tepeden inme sınırlarla görünürde yerli oyuncu sayısını artıracaklar. çer çöp dolacak yine takımlar. 3 büyükler yerli diye alman ikinci liginden gurbetçileri toplayıp getirecek. vasat vasat futbolcular altlarına lamborghini çekilip adamdan sayılacak. biz bunları yaşamadık mı ? oynatılsa zehir gibi aslında denen bi tane yerli oyuncu deyin bana. olanlar zaten oynatılıyor veya satılıyor avrupa'ya daha ne istiyosunuz... köpükle müdahale anlayışıyla yönetiliyor bu ülke harbiden. tamam 18'e getir yavaştan. ilk 11'e çaaat diye müdahale etmek nedir, akıl yok mu bunlarda hiç.

geçmiş olsun. son senelerde anadolu kulüpleri biraz yükselişteydi rekabet gelmişti lige, şimdi onlardaki ortalama adamlar 3 büyüklere akacak, onlar 1.lig topçularına dadanacak böyle böyle harika bir yeniden vasatlaştırma operasyonu. eser miktarda beyin yok herhangi bi politikada.
devamını gör...
gelmesi muhtemel gözüken ve zaten avrupa da başarısız lig içinde başarılı takımlarımızı başarılı avrupa takımlarına karşı avrupa da daha da kötü yapacağını düşündüğüm yabancı kuralı.
devamını gör...
derdinizi seveyim. hacılar ben üniversite sınavına gireceğim sene sömestrda sınav sistemi değişti. mat-2, fen-2 diye alanlar getirdiler. organik kimya, türev-integral eklendi müfredata, ki 40-45 yaşındaki hocalarımız bile en son 20 sene önce üniversite görmüşler, unutmuşlardı. ama kime anlatabiliyorsun derdini. eğitim sistemi ondan sonra 4658658632 defa daha değişti. eğitim gibi milli bir meselede kaç kuşak telef oldu. her sene vergi affı gelen bu kompradorlar zarar etse ne olur.

türkiye de bürokrasinin en iyi yaptığı iş, bir şey aksıyorsa değiştir. yerine getirdiğinle daha mı kötü olur, daha mı iyi olur. kim mağdur olur, kim haksız avantaj elde eder düşünen yok. yerine getireceği sistemle ilgili bir altyapı çalışması yok, bir inceleme yok. sadece değiştir gitsin.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar