şimdi malum bu abd kudüsü israilin başkenti olarak tanıdı.
madem bu aciz ! tc devleti ve diğer aciz ! müslüman ülkeler, hatta müslüman olmayan diğer ülkeler , aciz dünya müslümanları ve türkiye'deki insanlar gazlarını çıkarmak için meydanlara çıkıp sadece bağırıp çağırmaktan başka birşey yapamayacak , devletler ve uluslarası kuruluşlar sadece açıklama yapacak ;
buyrun ne yapılması gerekiyor yüksek fikirlerinizi paylaşın derleyip toplayıp gönderelim ilgili yerlere.
devamını gör...
islam devletleri ve müslümanların tek vücut hareket etmesi gerekir. hadi islam devletleri toplanıp ortak karar alsınlar ve abd ile israil büyükelçilerini geri çeksinler. şimdi birileri çıkar ve der ki "o güç bizde yok" lan oğlum islam alemi batı'nın pazarıdır. ne kazanıyorlarsa sen kazandırıyorsun. bizim onlara değil de onların bize muhtaç olduğunu ah bir anlasa şu islam alemi.

bunun dışında siyasi ilişkiler askıya alınıp ticari ilişkiler zayıflatılabilir. bu ülke vatandaşlarının vizeleri iptal edilebilir. lan biz zararlı çıkarız demeyin hemen, ortak hareket etmekten bahsediyorum.

gel halk kanadına. yahudi ve abd menşeli ürünleri boykot. kepenk kapattıracak boykot hem de. bak altını tekrar tekrar çiziyorum; sadece biz ya da bir kaç devlet değil, tüm islam alemi.

ama kime diyorum ki, protesto edenlere gazını alan adam gözüyle bakılmaya başlandı bile.
devamını gör...
bir öğrenci olarak dilimden ve kalbimden gelen dua etmek. kısır tartışmalara girmemek. dua etmek. üzülmek. amel barındırmayan geçici nitelikte olan sloganik paylaşımlar yapmamak. kendi içimde üzülmek.
devamını gör...
ya tamam boykot bir duruştur etkisi de hafife alınmaz fakat her seyde dışa bagimli ülkesin sen bunu nasıl göremezsin? sen boykot edersin olan yine sana olur çünkü ürettiğin hiçbir halt yok. o ısı geçeceksin bu yüzden. elinde iphone ile yazanlar özellikle sussunlar.

cozum mu? al sana cozum.

okuyacaksın, çalışacaksın, ahlaklı olacak kaliteli nesiller evlatlar yetiştirecek hiç olmazsa bundan sonraki jenerasyonun birşeyler yapabilmesi adına dua edeceksin.

devletin ve milletin icin mesain disinda ekstra çalışacaksın, fedakar olacaksın, yalakaligi bırakacaksın. torpille ise görmediğin gibi öyle evlat yetiştireceksin ki o da bu ise yanaşmayacak. çıkarını düşünmeyecek komşunla iyi geçinecek, akrabalarını gözeteceksin. her zaman ama
her zaman bu isler yakından başlar. önünde hz. muhammed örneğin var ahlak abidesi adamlığın forma bürünmüş hali! o da böyle yaptı en yakınından basladi ıslaha.

simdi içinizden ne diyor ulan bu diyenler olacak. bir ısı kökten çözmezsen temeli problemli bir binanın asla düzgün yükselemeyeceğini unutma. emin’im hepimizin kalbi temiz fakat yetmiyor yetmeyecek. elin gavuru çalışırken emek verirken sen bu şekilde hiçbir yere varamazsın.
devamını gör...
1. bm genel kurulunda güvenlik konseyinde konuyu gundeme getirmek. gerekirse yaptırım kararı çıkartma(gerçi bu imkansız güvenlik konseyinde amerikanın olmasından ötürü) o olmazsa bir kınama çıkartmalı.
2. islam ülkelerinin üye olduğu bütün uluslararası örgütlerde konuyu gündeme getirip, boykot yaptırım ne varsa yaptırılmalı. ve kudüs'ün filistin başkenti olduğu ilan edilmeli.
3. islam ülkeleri ambargo kararları almalı israile karşı.
4. bütün müslüman ülkeleri özellikle güney amerika'daki antiemperyalist devletler ile irtibat kurup, onları yanlarına çekmeli. onlarında bu tarz kararlar alması sağlanmalı.
5. islam ülkelerindeki israil büyükelçileri persona non grata ilan edilmeli. ve israildeki bütün büyükelçiler geri çekilmeli
nihayetinde yapılacak tek şey israili sıkıştırabildikleri kadar sıkıştırmak. sıkıştırdıkça agresif davranacak ve olmayan bütün meşruiyeti daha fazla ortadan kaybolacak.
teorik olarak bunlar mümkün ama pratikte olmayacak. katara ambargo uygulayan islam ülkeleri sıra israile gelince süt dökmüş kediye dönüyorlar.
devamını gör...
önce kendimizle, sonra aynı çatı altındaki kardeşimizle, sonra komşumuzla, iş arkadaşımızla, sözlük arkadaşımızla... farklı mezhepten dindaşımızla... "insan"la barışacağız. barışamıyorsak anlamaya çalışacağız..

kul hakkı yememeyi öğreneceğiz.. kabak lastikle yola çıkmayacak, lüzumunda sinyal vermeyi ihmal etmeyecek, sağa sola çöp atmayacak, bunların küçük değil çok büyük meseleler olduğunu kavrayacağız..
.
.
.
"kerametin büyüğü fena bir huyunu değiştirmendir." -sehl b. abdullah tüsterî-
devamını gör...
konuyu iç siyasete taşımamak gerek bunu seçim propagandası olarak kullanmamak gerek sakin ve sağduyulu olmak gerek. ab ve bm onaylamıyor olayın galeyanına gelip saçma sapan eylem hareketlerine girmek bize bir şey kazandırmaz mısır olayında gördük kazandırmadı. bütün partilerin ortak demeci gibi sağlıklı ve bir bütün adımlar atmak gerek. dua etmek gerek gereksiz paylaşımlardan popülizmden uzak durmak gerek. bu bizim iç meselemiz değil bu uluslar arası anlamda bir problem tek başımıza hareket edeceğimiz eyyyy amerika minvalinde bir olay değil.
devamını gör...
politika , kınama, amborgo falan bunlar hikaye... bu iş devletlere kalırsa nasıl ki dün endülüs'ü, sonra istanbul'u, șam'ı, bağdat'ı; bugün kudüs'ü kaybettikse yarın da mekke ve medine'yi kaybedeceğiz. yapılacak iş çok basit. kalkarsın abdest alırsın. istikametini kudüs'e verirsin. sonra "ya Allah" deyip bir adım atarsın. sonra bir adım daha, bir tane daha. 1.5 milyar müslüman 3 gün kudüs istikametinde yürüsün. bak o zaman yahudi gavuru buna cüret edebiliyor mu?
devamını gör...
siyasi anlamda türkiye'den bir şey beklemek zor. tepkimiz, tavrımız, ancak fert veya topluluk inisiyatiflerine bağlı. türkiye'deki rejim batı'dan tümüyle kopacak şekilde değişmedikçe pek bir şey ummuyorum. yani her ne kadar bunları filistin mücadelesiyle alay eder tarzda sayarak işi kahpeliğe götürseniz de türkiye'nin pratikte eli kolu bağlı.

yalnızca siyasî, ekonomik, şu bu yönden değil; başta kültürel hassasiyetlerimiz itibariyle büyük bir dengesizlik-ayrışma mevcut. ayrışma derken, tabiî meşhur kutuplaşma klişesine bağlamıyorum; bizimki çok başka. evvela sun'î ve hayli yüzeysel.

aksa eylemi olur: "ayasofya dururken ne aksa'sı? önce bunu halledin..." ayasofya eylemi olur: "memlekette cami mi kalmadı? önce süleymaniye'yi doldurun..." özgür kudüs eylemi olur: "coca cola içen insanların samimiyetine inanmıyoruz." israil mallarına boykot başlar: "olacak iş mi şimdi bu!" her cephede hassasiyetlerini mevcut statükoya kaptırmak ve döneklik etmek yerine kimsenin aklına sistemin topyekün değişmesi için bir çaba vermek gelmiyor. çaba vermemek de değil bakın; bu aklınıza bile gelmiyor.

parça parça da olsa yerinde tavır koymaya çalışan samimi müslümanlara da sadece dil çıkarıyorsunuz, ancak pislik yapıyorsunuz. bütüncül ve tutarlı bir mücadele vermenin yolunu soruşturmak yerine, mevcut sistemin beslediği çelişkileri istismar ederek nerede bir mücadele görseniz sulandırmaya bakıyorsunuz.
devamını gör...
ben anlamam siyasetten demokrasiden ben düz mantık bir insanım. bir canım var o da kudüse feda olsun. olay çok basit bir israil ordusu kadar müslüman yürekli çıkmaz mı? belki atış talimleri yapmıyoruz ama attığımızı vuracak imanımız var. ha cihad kadına farz değildir biliyorum ama bir çok erkek görünen etekli yandaşlardan daha iyi sıkarım kafire. olay siyaset meselesi değil olay ümmet meselesi!!!!!
devamını gör...
* kale almamak

* yapılan zulümleri uluslararası arenaya tüm diplomatik yaptırımlara rağmen taşımak! geri basmamak!


daha önce de yazdım, yine yazıyorum. mevzu kudüs değil. kudüs dediğin sadece bir sembol. oradaki bir müslümanın canı bin kudüsten önemlidir. zulüm hala devam ediyor, isterse israil başkentimiz adisababa desin. ee ? müslümanların hayatı mı düzelecek orada ? müslüman yahudi ile eşit fırsatta yaşayabilecek mi o toprak parçasında ? bana bundan haber verin. "kudüsü başkent yaptılar :(" diye ağlamak filistinlilerin gayri insani koşullarını, açlıktan ölen bebeklerini mi kurtaracak lan ?

geri adım attılar diyelim. israil meşruiyet mi kazanacak gözümüzde ?
devamını gör...
şu mağduriyet ve ümitsizlik psikolojisinden çıkıp yeni bir kimlik inşası gerekiyor.
ötekine rağmen var olma , çatışma , çatışma ile bir düşmana ihtiyaç duyma.. sıyrılmalıyız artık bu tarz rövanşist hareketlerden.
dünyanın herhangi bir yerinde canı yanan masumlara yeterli duyarlılık sergilemezken, israil'in zulümlerine çok kesin duruş sergileniyor. bu neyle açıklanır?
alemi islamın marazı bu. israil ile çatışmaktan besleniliyor bu yıkılası kimlik.
yeni bir duruşumuz olmalı, taa baştan olması gerektiği gibi.uzlaşmacı, toplumun her kesimiyle ittifak etmeye çalışan bir duruş.
düşünün bi, müslüman bir kimlik, yolsuzlukla, hırsızlıkla, husumutle, garazla nasıl özdeşleşebilir ? din bu değil. o halde karşımızda dinsiz bir müslümanlık var. maneviyatsız bir müslümanlık var.
amelde noksan olunursa iman kalpte teşekkül etmez. yerini nifak alır. bizim asıl sorunumuz bu. o zaman ilk iman hesabına çalışılmalı.

psikolojide bodrum katlar vardır. ülkemizdeki insanların geneli, bozulmaya maruz kaldığından içinde lağımı da barındıran kokuşmuş mekanlarda hayat sürüyor. şimdi insan olmanın hakkını verme yolunda çaba sarfeden kesim bu olayların altından nasıl kalkacağız diye düşünürken karşısına kollektif şuur kavramı çıkacak. el ele verme. ancak bir bakacağız ki kimisi yarasa gibi karanlığı seviyor. kimisi ''ateş düştüğü yeri yakar '' furyasına katılmış kimi bilmem ne bela.. insanların nefisleri olduğu gibi toplumların da nefsi vardır. malesef nefsi emmare şehrinde yaşıyoruz. siz ''kardeşim bu duyarsızlık insanlık değil '' diyeceksiniz. kimse kusuru üzerine almayacak, alacaksa da yüz teville tevil edip alacak. zaten kusuru kabul etme büyüklüğünü bu şehirde yaşayanlardan beklemek safdillik olur. vicdan lisanından anlayan bir toplumun oluşması lazım. misal patlamalar olurken bir yerde bir tarafta insanlar survivor izlememeli.

uzaktan bakıldığında aynı ortamda merhamet ve garaz birbirinden alabildiğine kopmuş. kıyamet gibi. ama peygamberimizin (sav) müjdesi var. ahir zamanda nur zulmete galebe çalacak diye. biz olsak da çalacak olmasak da.. Allah bizleri bu ateşe su taşıyanlardan eylesin.

çözüm peygamber yolunda. siyer felsefesine aşina olanlar bilir ki peygamberimizin risalet hayatında saklı bütün sorunlar ve çözümler. ashabı suffeyi yetiştirdiği gibi rol model olup inandığımızı yaşamamız şart. bunun gerçekleşebilmesi için ızdırap gerekli. ızdırabını çekmediğimiz hiçbir şey bizim değildir.

özetin özeti de budur, ızdırap.
devamını gör...
bu problem için asıl müdahil olması gereken, asıl çözüm getirmesi gereken devlet ve devlet erkanı bundan ne kadar uzak olsa da, uygulamaları bunun için ne kadar engel oluştursa da; kişinin yaptığı işte, sanatında, mesleğinde, akademik ve entelektüel birikiminde insanların, kurumların sizi ve fikirlerinizi ciddiye alacağı bir birikime ulaşması, ve kendini yetiştirmesi öncelik. gerçekten önce kendi mevcudiyetinizi tamamladıktan sonra sözünüzün bir ağırlığı olabilir. şte ancak o zaman bir insan üzerinde, bir devlet üzerinde etki oluşturabilirsiniz. yoksa ben hiç sanmıyorum ki kola dökmekle, büyükelçilik önünde slogan atmakla fikrini değiştirsin herhangi bir amerikalı ya da yahudi. mesela tam da bu yüzden amerikanın beyanı önemli. ekonomisi , teknolojisi, eğitim sistemi ve bunların sonucu olarak askeri gücü olan bir ülke olarak bunu söylediğinde ciddi bir durum ortaya çıkıyor. aynı şeyi, büyükelçiliğini kudüse taşıma ve kduüsü israil'in başkenti olarak tanıma kararını nuku hiva, faroe adaları hükümeti filan almış olsa kimse ciddiye bile almazdı.

o yüzden bence kişinin birey olarak en önemli vazifesi kendini yetiştirmesi. mevcut sistem buna katkı sağlması ya da engel oluşturması gibi bahanelerin arkasına sığınmadan. daha iyi bir gelecek, daha yüksek bir kazanç filan için değil, bir müslüman, bir vatansever olarak adaletin şaştığı, zulmün egemen olduğu yerde hükmü verebilecek ağırlığa ulaşabilmek için.
devamını gör...
pratikte yapılması gereken türkiye'nin israil büyükelçiliğini asla kudüs'e taşımaması, karşı atak olarak da doğu kudüs'teki filistin başkonsolosluğumuzu (eğer teknik olarak mümkünse) büyükelçilik statüsüne getirmesi olabilir. yani "biz de filistin'in başkenti diyoruz lan o zaman" tepkisi.

uzun vadede yapılması gereken boş boş dolaşıp yönetime kızacağımıza uğraşımız her ne ise onda en iyisi olup safımızı güçlendirmektir. klişe olmasın dediğimi biraz detaylandırayım. yabancı dile yatkınsan arapça ibranice öğren devletin ilgili yerlerine gir abi, mühendissen bak aselsan orda. tabii aklında hep bi soru, ya bu laik devlet filan... kardeşim bi karar vereceksin o zaman eğer laik devletten tepki bekliyorsan demek ki o kadar da öyle değil o iş he ? sen gene inandığına göre yaşa, müslümanlara faydası olacak motivasyonuyla devletin imkanlarını kullanarak bir şeyler üret. iha üret siha üret... kredi çek* yapabiliyosan tohumculuk yap, domateslerimizin alayı israil menşeili.
durum bu yani. küstüm oynamıyorum demekle olmaz illa hareket.
devamını gör...
kısa vadeli hiçbir öneri istenilen neticeleri aldırmaz. karşı duruş sergilenmek isteniyorsa seferberlik halindeymişiz gibi önce pisa değerlerini yükseltmemiz sonra birlik ve beraberliğimizi sağlamlaştırmak için hukuk müesseselerinin adil kararlar verecek şekilde yeniden düzeltmemiz gerekiyor. eğitimli halkınla güçlü adalet sistemi birleşince karşında sıçrama yapan ekonomi bulacaksın. hah işte bu dünyanın anladığı güç o ekonominin altında yatıyor.
devamını gör...
her iki piç konsoloslukların önünde vardiyalı olarak durmadan protestolar yapılmalıdır. mümkünse geri zekalıları, alınacak görüntü için uzak tutacak bir ekip olmalı. adidas montunun cebinden marlboro çıkarıp yakacak bir sığır işin ciddiyetini bozar. mümkünse ses sistemleriyle tevhidler ve tekbirler ve intifada marşları çalınmalıdır. şimdilik en kolay olarak görüneni budur.
ama imkanlar dahilinde olsaydı en mantıklısı ''her daim holokost'' ve ardından yaşasın kafirler için cehennemdir. ayasofya'yı cami yapmakla tehdit etmek bizi küçük düşürür, ki cami zaten olması lazım. ama bu da bir seçenek ve ciddi manada geri adım atmaya sebep olacaktır ve istek şu an çok dile getirilmekte ve yıllardır gönüllerde yatmaktadır. kudüs bir mavi marmamara kadar basit* değildir. kudüs giderse gövde üstündeki başın, taş üstündeki taşın bir değeri kalmaz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar