6 ok çeşmesi

şöyle şeyleri bu adamların önüne kim getiriyor merak ediyorum. hadi başkanı görünce gözlerinde yıldızlar oluştu nasıl güzel bir fikir diye de ama az düşünür insan. bu ne kardeşim. neresinden tutsan elinde kalıyor. bence dalga geçmek için yapmışlar, işlevi, fonksiyonu ne anlamadım. yalak gibi bir şey. önce iyi niyetle baktım ve 6 tane musluk falan, ee musluk yükseklğide anca oturunca kullanılır ergonomide, hazır ayak koyma yeri de var dedim. acaba şadırvan mı? diye düşündüm, bir oturma yeri falan aradım ama yok. o musluklar nereden baksan 60cm yükseklikte falan. 180cm'lik adam hadi elini yıkamak için eğildi uzandı, yüzünü yıkamak için ne yapacak? ergonomik olarak, mantık olarak (niye 6 çeşme?? neye hizmet ediyor? sırf oraya o yazıları yazmak için altına da osmanlı motifi musluk mu konduralım demişler acep!) hiçbir şeye sığdıramadım. komik.
olmamış başkan.
devamını gör...
atatürk bu çeşmeyi görseydi çizimini her kim yaptıysa git biraz estetik, tasarım ilkesi, uslup, sanat öğren diye italya'ya yollar eğitimi tamamlamadan da ülkeye geri sokmazdı. tamam anlıyorum minimum bütçe ile sebil yapmak istemişler, biraz ek yapılsa şimdi tipsiz oldu diyenler o zaman da bu ne süs diyecek belli ama toki binası gibi olmasına gerek var mıydı? eskişehir cidden güzel bir örnek bu yüzden.

bu arada o yalak dedikleri yer de insanların damacana doldurmaları için ayrılmış bölüm. herkes 2 günde 1 suya 12 lira ayıramıyor. egede kaynak su bol olduğu için çeşme kültürü de yaygın bana absürt gelmedi, bir çeşmeye birden fazla musluk takarlar böylece sebil önünde kuyruk olmaz. şahsen ben çok doldurdum çeşmeden içme suyu. benzer çeşmeler başka şehirlerde de var. fakat tekrar ediyorum bu ne estetiksizliktir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar