#haber  #özgürler 

istanbul kartal'da 43 vatandaşımızın içerisinde bulunduğu binanın yıkılmasıdır. Allah enkaz altında kalanların yardımcısı olsun. istanbul'un olası bir depremde ne kadar ağır sonuçlar ödeyeceğinin de bir göstergesidir bu olay.

düzenleme: başlığı ilk maltepe şeklinde açmıştım ama olay kartal'da olmuş. yeniden düzenlendi.

--- alıntı ---

kartal ilçesinde cevizli mahallesi bankalar caddesi sema sokak'ta bulunan 8 katlı bir bina çöktü.

ihbar üzerine olay yerine çok sayıda afad, polis, sağlık ve itfaiye ekibi sevk edildi.

olay yerinde güvenlik şeridi oluşturulurken, kurtarma ekipleri çalışmalarına başladı.

binada 14 daire bulunduğu ve oturanların olduğu belirtildi.

binanın yıkılmadan önce kolonlarının kesildiği iddia edildi.

--- alıntı ---

buradan

binanın çökme anı

devamını gör...
bu ülkede bir inşaatın nasıl yapıldığı artık bilinir hale gelmiş. oturduğumuz binanın dayanıklılığı müteahhidin vicdanına kalmıştır. şehrin merkezinde olması, sıfır inşaat olması, belediye evraklarının hepsinin tamam olmasının pek fazla önemi yok. parti ayrımı olmaksızın hemen her belediyede bu işlerin dönüş şekli aşağı yukarı aynıdır.
devamını gör...
depremden önce yapılan tüm binaları aynı akibet bekliyor maalesef. ınsanların aç gözlülüğü, denetimsizlik, mühendis yüzü görmeden dikilmiş koca koca binalar ve pek tabi lanet müteahhitler.

bir kere ınsan kendi canını düşünmezse, başkası hiç düşünmez. ıstanbul'da bitişik nizam yapılmış binalardan biri diğerlerinden ayrılarak öne eğildi ama insanlar bu binada yaşamaya devam ediyorlar. belediye gelip yıkacağız diyor, kıyamet koparıyorlar, belediyeye dava açıyorlar. bu bina yıkılınca hesabı kimden sorulacak? ya da kentsel dönüşüm alanında, belediyenin acil yıkım kararı olduğu halde, imza vermeyip aylardır kendi canıyla birlikte diğer komşularının canını da hiçe sayan metrekareci insansılara ne demeli. evimiz tek sağlam olsun demiyorlar da iki metrekarenin peşine düşüyorlar. çok yazık, hiç ders almıyor, hiç düşünmüyoruz.

yayın yasağı kaldırıldı sanırım. az önce ntv muhabiri ve trt canlı bağlandı yayına olay yerinden.

son açıklamaya göre dört kişi daha yaralı kurtarılmış. Allah yardım etsin.
devamını gör...
ilber ortaylı bir televizyon programında '600 yıldır istanbul türklerin elinde ama hâla yerleşebilmiş değil' minvalinde açıklama yapmıştı. o kadar haklı ki! güya deprem riski altındayız ama deprem olmadan hemen hemen her ay istanbul'da bir bina kendiliğinden çöküyor. bir de deprem olsa Allah bilir ayakta bina kalır mı emin değilim. bu durumun oluşmasında kimse kusura bakmasın ama birinci derecede türk insanının zihniyeti mesuldür. kaçak kat terimi eminim ki girmek için başvurduğumuz avrupa birliği literatürüne bizim aracılığımızla girmiştir. insanımız aç gözlü çakal olunca gerisi geliyor. ya imar barışı adı altında geliyor ya da belediyelerdeki veya bakanlıklardaki ilgili kişilerin görülmesiyle. bu memlekette belediye gerektiğinde fay hattının yerini dahi haritalardan değiştirebiliyor veya kaldırabiliyor. ben kime ne anlatıyorsam.
ateş her zaman olduğu gibi düştüğü yeri yakıyor. biz de burada havaya konuşuyoruz.
devamını gör...
17 ağustos depreminden sonra yapılan binalar gerçekten sağlam ve denetimlidir. ama ondan öncekiler maalesef kara düzendir. projeler göstermelik yapılıp, ne katı ne çıkıntısı projeye uygun yapılırdı.
devamını gör...
heykellerimiz taş gibi meydanlarda dururken beni alakadar etmeyen konudur!

bu muteahhitlerden hesap soracak, yeni binaların bu duruma düşmesini engelleyecek; yani bu ülkenin parasını bu ülkede tutacak, geliri tabana yayacak bir rejim lazım bize. paramızı batı sömürdükçe, herkesin sağlam binada oturmaya gücü yetmedikçe nasıl bu çöküşleri engelleyebiliriz?
devamını gör...
daha oturacağı evi bile düzgün yapamayan bir millet olarak dünya liderliği hayalleri kuruyorsunuz dedirten haber. celal şengör'ün dediği gibi galiba istanbul depremiyle bağımsızlığımızı bile kaybedeceğiz.
devamını gör...
bu binayı biri yapmış. nasıl yaptıysa artık.

biri "durur ayakta ya, bişey olmaz" diye kolon kesmiş, kaçak kat çıkmış,

biri gelip kontrol etmiş, oturulabilir raporu vermiş.

belediyede biri göz yummuş bütün bunlara.

oturanlar belki bile bile görüntüdeki sorunsuzluğa ses çıkarmamış.

....

benim merak ettiğim bütün bunları yapanların dün gece rahat uyuyup uyumadığı. hep göstermelik işler, hep kılıfına uydurma, hep çarpıklık..
devamını gör...
bu facia bile birlikte, arama kurtarma çalışmalarının içinde görev alıp fosforlu yeleğini sarı baretini taktıktan sonra yaptığı tek şey enkazın üstünde telefonla video çekerek tepinmek olan canlıların varlığını da görmüş olduk. arama kurtarma faaliyeti konusunda da ne kadar zayıfmışız dedim dün bir kere daha. ateş, ses ve kütle disiplinlerini bilmeyi geçtim arama kurtarma faaliyetlerinde sosyal medya ikoncanları türemeye başlamış.
devamını gör...
5 katlık ruhsatlı binaya 8 kat çıkılmış, ruhsatsız 3 katı varmış. ölü ve yaralılar var. enkaz altında insanların olduğu söyleniyor.
devamını gör...
17 ağustos depreminden sonra icad edilen ve geliri ile depreme dayanıksız tüm binaların dönüşümü yapılacak olan özel tüketim vergisi gelirleri eğer söz verildiği gibi amacına uygun yerlerde kullanılsaydı bu vatandaşlarımız hayatta olabilirdi. bunun sorumlusu icad edilen ötv yi aslına uygun yerlere harcamayıp milleti kaderi ile başbaşa bırakanlardır.
devamını gör...
çöken sadece bir bina degildir, zihniyettir. konyada ki zümrüt faciasından ders alınmadıgının işaretidir.
en tepeden tırnağa kadar damarlarımıza işleyen rant duygusunun eseridir.
bundan sonra bir sey degişirmi hiç umudum yok. korkarım! böyle gelmiş böyle gidecek.
devamını gör...
ya kardeşim bir de demiyorlar mı deprem olacak bu nasıl şehircilik diye..

bakın çökecek bina deprem olmadan da çöküyor.

fıtratın önüne geçemezsiniz.

2004 yılında konya'da da buna benzer bir bina çöküyor. 94 kişi ölüyor. odtü rapor tutuyor, fazlietli belediye hatalı diye. 99-2010 senesi belediye başkanlığına devam eden adem esen, sonrasında ödül olarak sabahattin zaim üniversitesi rektörü oluyor. 2012 senesinde de odtü'yü kınıyor*.

haa bu kartal belediye başkanı yargılanabilir ama cehapeliymiş.

http://www.hafizakaydi.org/...
devamını gör...
hayattaki en büyük korkusu enkaz altında kalmak olan benim tüm gün gündemim bu binaydı. hayatını kaybeden kişi sayısı 11'e yükselmiş. henüz dördüncü kata ulaştıkları bilgisi var. yandaki binanın riskli durumundan kaynaklı ara ara çalışmalara ara vermek zorunda kalındığı söyleniyor. Allah yardım etsin.
devamını gör...
bugünlerde beni uykularımdan eden ve haber alamamanın ne kadar çıldırtıcı bir şey olduğunu tekrar hatırlatan bir vaka. içlerinde hala enkaz altında olan tanıdığım, tanıştığım sevdiğim biri var ve onun çocuklarıyla birlikte sağ salim çıkmasını umuyorum.

ekleme: şükürler olsun ki enkaz altından ses vermiş. inşallah hayırlısıyla çıkarılır ve güzel haber bekleyen herkes beklediğine ulaşır.
devamını gör...
yanındaki binanın 20 derece yana yatması sebebiyle arama kurtarma çalışmalarına ara verilmek zorunda kalınmış. ıceride kalan beş altı kişinin sabah saatlerine kadar kurtarılması planlanırken çok kötü oldu bu durum.
devamını gör...
bir anne ve iki kızı dün akşam biz iyiyiz, yaşıyoruz diye haber veriyorlar. bu akşam üçü birden ölü çıkarılıyor. nasıl oluyor böyle bir şey?
devamını gör...
ölü sayısı maalesef 21'e yükselmiş. binada başka kimsenin kalmadığı düşünülüyor. Allah onlara ve kalan bizlere merhamet etsin.
devamını gör...
bu faciaya katkısı olanların büyük çoğunluğunun herhangi bir ceza almayacağını, canının bile sıkılmayacağını söylemek bir kehanet sayılmaz.

geçmiş tecrübeler bunu gösteriyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar