65 yaş üstündekilere ücretsiz ulaşım

'heyyo artık 65 yaş üstündekilere ücretsiz ulaşabileceğiz' diye içimden geçirdiğim durum. ilk başta öyle anlaşılıyor ama. **
devamını gör...
iyi olmuş uygulamadır ancak hafta sonları olmalı bence.bakın valla yaşlıları çok severim ama otobüste çok zor oluyo yahu.sabahları millet deli gibi derse yetişmeye çalışıyoken amcalar teyzeler otobüse binip birde arkadaşlarını bekletiyolar şoföre.yani hafta sonları onlar binsin hafta içi biz binelim..
devamını gör...
istanbul'da 5 mart itibariyle 65 yaş üzeri yaşlılar;toplu ulaşım hizmeti veren iett otobüsleri, tcdd hatları, istanbul metro, tramvay ve füniküler hatları, istanbul otobüs a.ş. hatları, özel halk otobüsleri hatları, istanbul şehir hatları, dentur ve turyol hatları ile mavi tur hatlarında çalışan tüm toplu ulaşım araçlarında ücretsiz olarak seyahat edebileceklerdir.

(bkz: ak parti döneminde olmuştur)
devamını gör...
diğer tüm belediyelere örnek olacak gelişmedir. bundan sonraki gelişmenin de 50 yaşına düşürülmesi olacaktır inşallah. dedelere ninelere hayırlı uğurlu olsun.
devamını gör...
benim bildiğim böyle bir kanun uzun zamandır var .

yanlış hatırlıyor olabilirim ama;

--- alıntı ---

a)1005 sayılı istiklal madalyası verilmiş bulunanlara vatani hizmet tertibinden şeref aylığı bağlanması hakkındaki kanun hükümlerine göre ücretsiz seyahat etme hakkına sahip olanlar,

b)2330 sayılı nakti tazminat ve aylık bağlanması hakkındaki kanun hükümlerine tabi olanlar,

c)3713 sayılı terörle mücadele kanunu hükümlerine göre ücretsiz seyahat etme hakkına tabi olanlar,

d)sarı basın kartı sahipleri,

e)posta dağıtıcıları,

f)emniyet hizmetleri sınıfı personeli, jandarma genel komutanlığı bünyesinde kadrolu ve fiilen görev yapan emniyet hizmetleri sınıfı personelinden subay-astsubay ve uzman çavuş,

g)2022 sayılı kanuna göre 65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz ve kimsesizler,

h)%40 ve üstü özürlüler,

ı)haftada en az bir defa diyaliz makinesine girerek tedavisini yaptıran böbrek hastaları,

i)şehit, gazi dul ve yetimleri,

j)belediye zabıta personeli,

k)tam teşekküllü devlet hastanesi sağlık kurulu raporunda %40 ve üzeri sakatlığı olup, veli yada vasisinin yardımına ihtiyacı olduğu belirtilen kişiler ile sağlık kurulu raporunda veli yada vasisi belirtilmeyen kişilerin mahkemeye başvuruları sonucunda durumu mahkekece tespit edilip veli veya vasi tayin edilenlerden, yalnızca veli vasi yada refakatçılarından birine.

toplu taşım ücretsiz seyahat kartından yararlanırlar."

demektedir.

sonuç olarak yerel yönetimlerin, ücretsiz seyahat hakkını sadece polislere değil toplumun bir bölümüne ve birkaç mesleğe de bu hakkı verdiği görülmektedir.

saat 17.30 olduğunda kurumlarının kapısında bekleyen servislerine binerek evlerine giden memurları bir kenara bırakacak olursak, nasıl bir maliyeci mesai bitimi tahsilat yapmıyorsa, bir öğretmen iş çıkışı otobüsle evine giderken ders anlatmıyorsa, 24 saat görevli olan ve gördüğü olaya müdahale etmesi gereken polis de fazla mesaisinin gerçek karşılığını almıyorsa bırakalım da artık bir zahmet belediye ve özel halk otobüsleri de ücretsiz oluversin. yoksa bu devlet, maça getirdiği itfaiyecisine, 112 acil görevlisine, doktoruna, özel güvenliğine maç parasını öderken, ek görev yaptırdığı ancak hakkını vermediği polisi maça zor getirir.

--- alıntı ---
devamını gör...
65 yaşından sonra nereye ulaşacaklar zaten, belediye de az değil. 28 yaş * altına olsaymış dediğim uygulama.

ankara'da zaten vardı hem. sene ikibinbilmem kaçta yukarı ayrancı-kızılay otobüslerinde her saat olan kadrolu yaşlı amcalar ve teyzeler olurdu zira. hep otururlardı. hiç indiklerini görmediydim. sonra okulu bıraktım zaten.
devamını gör...
iyi de guzel de bu degirmenin suyu nolacak diye sordurtur. simdi ulasimi zaten pahaliya patlayan bir ulke olmamiz sebebiyle +65 kisiler toplu tasitlari bedava kullanicak diye bilet zammina yuklenilmesin bi zahmet. genciz diye bu kadari da reva gorulmesin. hem ne isse almanyadan daha zengin takiliyoruz bi garip. gerci onlara +65 bedava yapsan kimi sehirlerde nufusun yarisi bedava kullanicak. bugun berlinde +65 bi alman yillik sinirsiz kullanim sunan bir pasoya yaklasik 600 euro odemekte ki bu yasli olmasindan oturu bir indirilmis fiyat imkani.
devamını gör...
lan bari akşam 4'ten sonra dışarı çıkma yasağı gelseydi dediğim.

tam iş çıkışı bakıyosun otobüs tıklım tıklım içerisi seyyar huzurevi gibi. özellikle fenerbahçe-bağdat caddesi otobüsleri. insan tabi deliriyor.
devamını gör...
65 yaş altındakileri bezdiren uygulama. hele bir tanıdık var adam beleş diye sürekli geziyor. inanılmaz da pintidir.
eminim biraz para ödeyecek olsa yerinden kıpırdamaz. bari sembolik olarak 50 krş falan alsalar da şu durumlara düşmesek.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar