6666

bir çok tarihi belgeye göre roma imparatoru neronun ev adresini simgeleyen numara olduğŸu söylenir. neron romayı yakıp halk tarafından şŸeytanla ilişŸkilendirildikten sonra sayılar pek çok pagan inanışŸı gibi imparatorluk içinde yayılan hristiyanlara geçmişŸtir.
şŸeytanın incildeki simgesidir.
devamını gör...
kuran-ı kerime ilişkin en büyük yalan. toplam ayet sayısının böylesine esrarengiz bir sayı olduğu iddia ediliyor. kutsal kitabımızın böylesine esrarengiz yüceltmelere ihtiyacı yok**. sanırım hristiyanlıktaki şeytanla ilişkilendirilen bu sayı hristiyan inanışı tarafından dinimize kasten sokulmuş. zira biz biliyoruz ki haçlı zihniyeti müslümanları kafir ve şeytan gibi sıfatlarla nitelendiriyordu.

homurtuları duyar gibiyim. kolayı var arkadaşlar; alın önünüze bir mushaf. fihrist/içindekiler kısmından tek tek toplayın yazılı olan ayet sayılarını. 5000 küsür bir sayıya ulaşacaksınız. işin kötü tarafı ne biliyor musunuz? kime sorsanız kurandaki ayet sayısının 6lardan ibaret bu sayı olduğunu söyler papağan gibi. bu da din eğitimimizin rezalet tarafı. aslında din eğitimi dememeliyim. çünkü birilerinin son derece rahatsız olduğu dersin adı dahi din kültürü ve ahlak bilgisi. yemişim dinin kültürünü. lay lay lom bir ders istemiyorum. emri bil maruf nehyi anil münkerden bana haber versin.

acilen ilk ve ortaöğretimde okutulan kitaplarda yazılı bu yanlış bilgi gözden geçirilmeli.

bir de şu var arkadaşlar. bu altılardan ibaret sayıda ayet olmaması kitabımıza halel getirmez. önemli olan metinlerin muhafaza edilmiş olması. yani bir mushaf besmeleyi ayetten sayıp oluşacak sayıya dahil ederken bir başka mushaf dahil etmez, bir mushaf bir ayeti parçalara bölüp bir kaç ayet sayarken bir başka mushaf bir kaç ayeti birleştirip bir ayet saymaz. bunlara bakılmaz. önemli olan metinlerin muhtevasıdır. bu böyle biline...
devamını gör...
666'nın yanına 6 getirilmiş hali.

(bkz: masonlar sembollerini semavi dinlerden mi alıyorlar sorusu) *

bir de kişisel bilgi:doğum tarihim gün ay yıl diye yazıldığında sayıların son rakamı hep 6. 3 tane 6 rakamı ile biten sayı benim doğum tarihimi veriyorsa ben neyim?

bi ara şunları da ele almak lazım

(bkz: 33 ve 99'luk tespih)
(bkz: 108)
(bkz: budizm ve tespih)
(bkz: 33,99 ve 6666'nın 11 ve 3 ile bölünebilmesi ve 11*3'ün 33 olması)
devamını gör...
kur'an-ı kerim'deki ayet sayısı olarak bilinse de kesin değildir.

--- alıntı ---
kur'an'ın bir harfinde bile değişiklik olmadığı halde, ne kadar ayet olduğu konusu tam netlik kazanmamıştır. elinizde bir kitap olsa kaç parağraf veya cümleden meydana geldiği sorulsa değişik anlayışlara göre farklı rakamlar çıkacaktır. bu anlayış farklılığı kitabın azalacağı veya fazlalaşacağı anlamına gelmez. işte kuran da esas olarak içindeki her şey ile meydandadır. ancak değerlendirme farklılığından rakamlar da farklı çıkmaktadır.

bu farklı sayımın bir sonucu olarak; ibn-i abbas 6616, nafi 6217, şeybe, 6214, mısır âlimleri 6226, zemahşeri, ibn-i huzeyme, şeyhulislam ibn-i kemal ve bediüzzaman said nursi ise 6666 ayet olduğunu söyler.

bu gün elimizde olan ve dünyanın her tarafında bulunan mushafların nizamı, küfî ekolü alimlerinin hz. ali'den rivayetle peygamberimiz (a.s.m)'e dayandırdıkları bir tertiptir. bu kur'an'daki mevcut ayet sayısı, 6236'dır. bu, bizim de bizzat ayetleri sayarak elde ettiğimiz bir sayıdır.
--- alıntı ---

http://www.cogitosozluk.net...

devamını gör...
kuran-ı kerim'in bütünlüğü ve tüm kuran nüshalarının eksiksiz-tam olduğu hususunda bir kuşku yok ama ayet sayısı konusunda farklı görüşler vardır.

6666 sayısı da bunlardan biridir ama en kabul gören görüşe göre 6236 ayet bulunduğudur.


not: bazı uzun ayetlerin farklı sayılması, besmele ve hurufu mukattanın sayılıp sayılmaması, bu farklı sayı sonuçları için etkendir. ama buna rağmen, ibni abbas, zemahşehri ve saidi nursi dışında 6600'lü sayılara ulaşan pek olmamıştır. genelde ayet sayıları 6200 civarlarında olduğu kabul görmektedir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar