696 sayılı khk ile getirilen iç savaş maddesi

artık herkesin atacağı adıma dikkat etmesi gereken madde. ölür ya da öldürülürseniz failleriniz ceza almayacak.

http://www.yeniasya.com.tr/...

--- alıntı ---

696 sayılı khk ile “iç savaş” maddesi getirildi. buna göre “resmi bir sıfat taşıyıp taşımadıklarına veya resmi bir görevi yerine getirip getirmediklerine bakılmaksızın 15/7/2016 tarihinde gerçekleşen darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket eden” kişilerin, fiilleri nedeniyle hukuki, idari, mali ve cezai sorumluluğu olmayacak.


--- alıntı ---
devamını gör...
iç savaşla ilgili olmadığı aşikar.

eleştiri şimdiye dek lazım olan şeyin çarpıtılmasından ibaret.

bundan sonra molotof atan, araba yakıp yangın çıkaran indirilecek.

acımak yok!
devamını gör...
iyi niyetli ama kaosa zemin hazırlayan bir madde. terör faaliyetini bastırmak için müdahale eden sivile yargı muafiyeti tanıyor ama terör faaliyeti tanımını kimin neye göre yapacağı net değil. üstelik kolluk kuvettlerinin var oluş amacına aykırı.

mesela mahallede bir grup, diğerini sopayla döverken ben bu yasaya dayanarak tabanca çekip dayak yiyen grubu kurtarsam direk yargıdan muaf olur muyum? peki sonradan dayak yiyen grubun beni kandırdığı aslında terör faaliyeti içinde oldukları, sopayla dalanların da onları engellemeye çalışanlar olduğu ortaya çıkarsa ?

kolluk kuvetlerinin varoluş amacı zaten kafasına göre herkes terör faaliyeti bastırmaya kalkmasın, ortaya çıkacak yanlışlıklar ile araya masumlar kurban gitmesin, kaos oluşmasın diye değil mi? bu yüzden normal vatandaşın silah taşıması belli kriterlere bağlıyken polis ve askerin taşıması meşru hatta zorunlu değil mi?
devamını gör...
böyle bir coğrafyada garipsenmesi garipsenecek gayet olumlu ve geç bulduğum khk maddesi.

darbe ve terör faaliyetini engellemek üzere doğrudan kendisinden , belkide ailesinden ve kendi menfaatinden vazgeçip vatan için hareket eden kişiyi süreç normale döndükten sonra cezalandırmak neyin nesidir?
devamını gör...
başkan şöyle yazmışsın da:

"iç savaşla ilgili olmadığı aşikar.

eleştiri şimdiye dek lazım olan şeyin çarpıtılmasından ibaret.

bundan sonra molotof atan, araba yakıp yangın çıkaran indirilecek.

acımak yok!"

işte o iç savaş oluyor zaten sivillerin herhangi bir toplumsal olaya müdahale etmesi iç savaş demektir. devlet otoritesi ve ciddiyeti ortadan kalkmış demektir. devletin polisi askeri yetersiz halk müdahale ediyor demektir. rezilliktir. ki bu müdahalenin nasıl olacağı ne şartlarda olacağı da belli değil hukuki anlamda facia niteliğinde bir düzenlemedir.

her gün uyandığımda bugün daha saçma ne olabilir diye kalkıyorum ve her seferinde daha önce karşılaşmadığım bir seviyeyle yüzleşiyorum. çok garip.
devamını gör...
sadece 15 temmuz ve devamını kapsayan, o geceki gibi polisin halka sığınacak kadar gücsüz ve iradesiz olduğu durumlar için geçerli olan madde. istismara açık olmakla beraber, iç savaş borozanlığı yapanların abarttığı gibi değildir. darbeci ve darbeden medet umanları zıplatmıştır.
devamını gör...
--- alıntı ---

bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket eden

--- alıntı ---

zurnanın zırt dediği yer burası arkadaşlar. devam niteliğindeki eylemlerin ne olduğunu kim belirleyecek? nasıl belirlenecek? neye dayanarak belirlenecek? bu süreç devam ediyor mu etmiyor mu? muğlak bir ifade.

ayrıca cahilin önde gideni olarak şunu yanlış biliyor olabilirim, kanun hükümleri geriye yürümezdi sanırım.

darbeleri önleme görevi milletin değil hükumetlerindir. bir daha namaz kılıyor, eğitim faaliyetleri yapıyor diye birilerini desteklemezlerse darbeye kalkışan terör örgütü var olamaz.
devamını gör...
halka değil ancak muhtarlara ve belediye başkanlarına tüm vergi ve harçlardan muaf olarak silah edinme hakkı da aynı khk ile veriliyor.
devamını gör...
+ neden vurdun
-fetöycüydü hakim bey

gibi diyaloglar sık sık görüleceğe benziyor. biri birinin canını sıksın hemen fetöcü diye yaftalıyor. haberlerde çokça görüyoruz. umarım bir sıkıntı çıkmaz ama memleketin hali de ortada.
devamını gör...
valla açık ve net şekilde ak parti il ilçe teşkilatlarını agresifliğe sevk etmesi için yasa çıkarmışlar. yani zaten gösteri yürüyüş falan yapmak komple yasak. eh işte birileri çıkarsa polisten önce esnaf devreye girecek.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar