8 günlük ömre 9 günlük yiyecek lazımdır

8 günlük bir ömre* programı 8 gün 9 gece süreceğinden, bu ömre için 9 günlük yiyeceğin lazım olduğunu bildiren ömreci sözü.
devamını gör...
müslüman olan atalarımızın* ağzından çıkmamış bir sözdür diye düşünüyorum. Allah rızka kefildir ve insan rızık derdine düşmemelidir. hatta günü yaşamalıdır ve "bugün de doyduk elhamdülillah yarına Allah kerim" demelidir. insan ibadetlerinin derdine düşmeli rızkının değil.

edit: ankaraya bağlı güdül ilçesinde kalıplaşmış bir söz ya da atasözü olarak geçiyormuş. bir de uşak iline bağlı inay köyünün web sitesinde yer alıyor.
devamını gör...
kesinlikle doğru sözdür. sadece ömür, zaman, stok gibi bakmamak lazım.

sözgelimi, bir iş planladığınızda, mutlaka bazı kaynaklardan bolluk yaratmak lazımdır; zira murphy mutlaka devreye girecek ve o bollukları tüketecektir. bir işin ters gitme ihtimali varsa, gidecektir. dolayısı ile zaten kafa kafaya, anca çıkarsınız.
devamını gör...
yanlış anlaşılan atasözü.. bir atasözünü yorumlarken mecazı ile ele almak gerekir.. mecaza değil de lafza baksak bile insanın temkinli olması rızkı için kaygı gütmesi Allahın rezzak ismi ile ters düşmez.. ancak rızkı için sanki doymayacakmış gibi endişe duyması yanlış olur .. diğer türlü 1000 lerce yıldır kışlık zahire yapan atalarımızın hepsine rezzakı hakimini tanımamış bilmemişler demiş oluruz..

edit: hz. yusuf un kuranda da geçen malum kıssasında 7 yıllık bolluk süresince gelecekte yaşanacak olan 7 yıllık kıtlıkta kullanılmak üzere yiyecek biriktirilmesi atasözünün lafzını olumlamaktadır..
devamını gör...
nereye çekersen oraya uzar bu cümle. ehil kişilerce açıklanmalıdır.

iki minare arasında "para biriktir" yazısını da gördü bu millet. sonuç (biriktiremedi)
devamını gör...
saçmalamayın yaa

–“oof!..” dedi.

-“ne oldu?” dedim .

–“hiiç..” dedi.

-“her şeyi bırak gel benimle” dedim.

–“olur mu?!..” dedi.

-“topu topu bir tabak fazla koyarız soframıza” dedim.

–“olmaz!” dedi.

-“neden?” dedim.

–“aynı tabaktan yeriz.” dedi.


bir daha sevdim..

[küçük iskender]
devamını gör...
yemek için yaşayan türklerden çıkmış bir sözdür kuvvetle muhtemel. acıyın dostlar, o sarmayı sarmak saatler sürüyor. yemesi 10 saniye. buna rağmen hala ısrarla bunu yapıyor türk kadını. nası yetsin 8 günlük yemek 8 güne. 9 diyelim, son iki günü de oruç tutarız.
devamını gör...
akıllara hz. süleyman ile karıncanın kıssasını getiren atasözü.

hz süleyman bir sebepten karıncaya ceza verir ve bir kutu içerisine kapatır. "3 yıl burada kalacaksın bu da 3 tane pirinç. her yıl için bir tane. cezan bitince seni çıkaracağım." der. aradan 3 yıl geçer kutu açılır bir de bakar ki karınca 3 yılda sadece 1.5 tane pirinç yemiş. nedenini sorar hz. süleyman. " o kuldur belki beni unutur dedim." diye cevap verir karınca.

rezzak olan Allah kullarını rızıksız bırakmıyor. en umulmadık anda karşımıza türlü türlü nimetler çıkarıyor. karıncanın tedbiri atasözüne benziyor aslında. verilen bir nimet var ama onu idare ediyor. bir de paylaşınca çoğalması var ki o daha da güzel bir nimet.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar