8 mart dünya kadınlar günü

yalnızca bir gün değil her gün kadınlar günü olmalı zırvalarına hazırlıklı olmamız gereken gün.
ayrıca üniversite öğrencilerinin kredileri yattığı ve yaz yaklaştığı için gidip aylığı ayakkabıya yatırıp bir süre sonra pişman olacakları gün.
devamını gör...
''1975 yılında dünya kadınlar yılı'nı ilan eden birleşmiş milletler örgütü, 16 aralık 1977 tarihinde 8 mart'ı tüm kadınları için dünya kadınlar günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı.''


8 mart 1857 tarihinde abd'nin new york kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi. işçilerin cenaze törenine 100 bini aşkın kişi katıldı.

''26 - 27 ağustos 1910 tarihinde danimarka'nın kopenhag kentinde 2. enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (uluslararası sosyalist kadınlar konferansı) almanya sosyal demokrat partisi önderlerinden clara zetkin, 8 mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 mart'ın "dünya emekçi kadınlar günü" olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

ilk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı ve değişen tarihlerde fakat her zaman ilkbaharda anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda gerçekleşti. Birinci ve ikinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960'lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde de anmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti. Birleşmiş Milletler'in sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde, kutlamanın New York'ta ölen işçilerin anısına yapıldığı yazılmamıştır..'' *


devamını gör...
-hikmet!
-ne var lan?
-bugün kadınlar günü. ne olur sakinleş biraz.
-yemin et lan!
-valla bak. kapitalist abilerimiz sağolsunlar bize bu günü uygun görmüşler.
-de get işine. bugün sana bir şey yapmıyom.
-anaaaa. evimin erkeği. bi tanem. yemin et. vurmayacan bana değil mi?
-de get lan işine. tövbe tövbe.

islam'dan bihaber güruhun uydurmasıdır. daha detaylı bilgi için veda hutbesine bakınız.
devamını gör...
baızların zannetiği gibi bugün anneler günü sevgililer günü gibi kapitazimin icat ettiği kadınlara hediyeler alınan bir gün değildir. zaten bu günün adı "kadınlar günü" de değidir. bu son derece anlamlı gün "8 mart dünya emekçi kadınlar günüdür"

daha ortalıkta sosyalizm diye birşey yokken new york'lu kadın tekstil işçilerinin 8 mart 1857 günü vahşi kapitalizmin insaf dışı çalışma koşullarını protesto etmek için düzenledikleri eylemi polis tarafından bastırılmsını anmak için 50 yıl sonra(1907)'den itibaren başlatılan bir gelenektir.
devamını gör...
3 çocuk yapıp kenarda beklemeyi kadınlık sanan, özgürlüğü yalnız örtünme "özgürlüğü" olarak gören ve hayatındaki erkeklere koşulsuz itaat etmeyi vazife bilmiş dünya kadınlarının değil, emekçi dünya kadınlarının günü. aç nisa 34. ü bak istersen.
devamını gör...
dünyadaki bütün kadınların kol kola girerek dayanışacağı gün.

toplumsal dayanışmanın en önemli günlerinden biri.

kadın cinayetlerine, dur!!! demenin günü.

kadınların gözardı edilmesine, dur!!! demenin günü.

kadınlar için pozitif ayırımcılık!!! demenin günü.


devamını gör...
tüm dünya emekçi kadınlarının kutladığı uluslararası bir gündür. türkiye'deki sosyalist çevreler bu günü "dünya emekçi kadınlar günü" adıyla kutlama taraftarıdırlar.
devamını gör...
klişeleşmiş yorum: yılın 364 günü kadınları maddi manevi her türlü sömüren materyalist-emperyalist-kapitalist-hedonist dünyanın kadınların ağzına çaldığı bir parmak bal.

benim yorumum: yılın 364 günü kadınları maddi manevi her türlü sömüren materyalist-emperyalist-kapitalist-hedonist dünyanın kadınların ağzına çaldığı bir parmak bal.
devamını gör...
kadınlara da erkekler kadar yaşama hakkı verildiğinde, özgürlük-eşitlik gibi ilkeler eşit şartlarda işlediğinde; tüm kadınların ve insanlığın refah ve huzur içinde yaşadığı 8 martlar görmek dileğiyle...

gelsin baba, gelsin koca,
gelsin polis, gelsin cop!
inadına isyan, inadına isyan,
inadına özgürlük!

dünya emekçi kadınlar günü kutlu olsun.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar