abd iran savaşı

bu yaz gündemi meşgul edecek gibi duran savaş. belki önce israil-iran savaşı olarak başlayabilir.

abd nin rusya sınırlarına yaptığı yığınak rusya ile savaşmak için değil olası abd iran savaşında rusya nın saldırma ihtimaline karşı bir önlem gibi duruyor.

putin bugün donetsk ve luhansk ın rusya ya katılım isteğini onayladı. aynı kırımda olduğu gibi.

şimdi dün ukrayna özerklik ilan eden isyancılara saldırıyorken bundan sonra doğrudan rusya ya saldırmış olacak. tabi bunun karşılığında süper gücün hışmına uğrayacak.

rusya bu kadar agresif hareketler yaparken, resmen topraklarına toprak katarken abd nin hiçbir şey yapmaması düşünülemez.

bunun cevabı iran üzerinden gelecek gibi.
devamını gör...
savaşı bilmem de baskı ve tazyik artarak devam edeceğe benziyor.

obama sonrası trump yönetimi fırsat buldukça bunu söylüyor zaten. terörün kaynağı dediler daha ne desinler. trump iran'ın yayılmaclığına karşı muhtemelen israil'in de isteği olarak körfez ülkelerinden yardım istedi. sonra buna türkiye de dahil oldu.

iran'ın yayılmacılığını sağlayan yine batı koalisyonuydu, dizginlemek isteyen de yine batı koalisyonu. obama ipi salıverdi, trump ise ipi sıkılamak istiyor. esasında bunun bir diğer adı da küreselciler ile ulus devletcilerin çatışması da deniyor. burası uzun hikaye..

ve bugün başbakan binali yıldırım ile abd başkan yardımcısı mike pence görüşmüş. buna ilişkin beyaz saray bir açıklama yapmış. açıklamada bilindik lafların yanında şurası dikkat çekici: "her iki lider de iran'ın bölgede istikrarı zayıflatmasına izin vermeyeceklerini.."

bu epey yumuşatılmış bir laf ama bunu erdoğan'ın arap körfez ülkelerini ziyaretinde dile getirdiği "pers milliyetçiliği" ifadesiyle eşleştirin.. bu yönde bir süreç işleyecek gibi görünüyor.

bir de iran'ın bazı yerlerinde küçük de olsa sokak çatışmaları olmaya başladı. ahvaz şehrinde devrim muhafızları ile vatandaş yer yer çatışıyor. elbette şimdilik protesto düzeyinde ama yaklaşık 1 haftadır protestolar devam ediyor. ve devrim muhafızları bundan sonra sert karşılık vereceklerini söylemiş. iş isyana dönüşmeden bastırılacaktır bu eylemler muhtemelen..

peki ya rusya bu işe ne der?

devamını gör...
ihtimal vermediğim savaştır. büyük devletler; savaşların çok yüksek maliyetlerinden, yaşanılan can kayıplarından ve toplumların savaşa karşı olan sert duruşlarından dolayı artık savaşa uzaklar. bunun yerine milletlerin içine fitne sokup birbirine kırdırmak yahut başka devletlerle karşı karşıya getirmek suretiyle hedeflerine ulaşmayı planlıyorlar. kaldı ki arada ki mesafenin çok fazla olması, iran'ın da bir kabile devleti olmaması ve ayrıca böyle bir savaşa karşı duracak türkiye ve rusya gibi çok güçlü devletlerin bölgede bulunması yine bu savaşın önündeki en büyük engeldir.

ancak ve ancak olası bir dünya savaşında bu iki ülkeyi karşı karşı ya bulabiliriz. aksi halde zor.
devamını gör...
''bizimkiler'' düne kadar ''iran hiç kafirlerle savaşmadı, savaşmaz da, hep müslümanlarla uğraşıyor, aslında israil ve abd'nin gizli müttefiki'' diyordu. şuncağızını görmelerini görmek bile mutlu etti.

islam dünyasında şii nefretinin artırılması bunun ön hazırlığıydı muhtemelen. * sanıyorum abd iran'a saldırsa, çoluk çocuk katlederken sevinecekler çok fazla sünni dünyada.

sevinecek olan mallar bilsinler ki, iran düştüğünde sırada türkiye olacak.
devamını gör...
yaşanırsa iran ın durumunun çok parlak olmadığı savaş. füzeleri falan var ama hava gücü çok zayıf. ürettim dediği bir çok silah da maket çıktı zaten.

aşağıda amerikan üsleri görünüyor.irancı değilim diyenlerin amma zoruna gitmiş. iyi ki irancı değilsiniz.

devamını gör...
daha önce amerika'nın thaad konuşlandırdığı ülkeler başlığında yaklaşmış olabileceğini söylemiştim. Bugün abd nin körfez ülkelerine daha fazla patriot sevk etme kararı ile yakın olduğu birkez daha pekişti. buradan

zaten iran a uygulanan yaptırımlar artık vazgeçirme düzeyini aşıp boğma seviyesine geldi. bununla beraber abd nin iran a karşı gönderdiği uss abraham lincoln uçak gemisi süveyş kanalından geçti. buradan

aynı zamanda b52 stratejik bombardıman uçakları katar daki abd üssüne indi. buradan

abd blöf mü yapıyor yoksa gerçek bir hazırlık mı bilinmez ama iran a pek geri adım atacak bir alan bırakmadılar.
devamını gör...
bae deki gemi saldırılarından sonra gündeme daha sık gelmeye başlayan savaş. gemi saldırıları abd 'de iran 'ın üzerine atılmış durumda. iran ise üçüncü bir ülkenin ajanları tarafından uygulanmış bir komplo olduğunu iddia ediyor.


--- alıntı ---

** abd medyası: ilk belirlemelere göre tankerleri iran ya da iran bağlantılı gruplar bombaladı

--- alıntı ---


ordu bu savaş için kaç asker gerektiğini bile trump a sunmuş.


--- alıntı ---

abd savunma bakan vekili patrick shanahan, iran meselesiyle ilgili trump'a sunum yaptı ve bu sunuma göre bölgeye gönderilmesi gereken abd askeri sayısı, 120 bin..

--- alıntı ---

olay iran rejimi veya iran 'ın nükleer bomba geliştirmesi falan değil konu hürmüz boğazı. dünyadaki toplam petrol arzının beşte biri bu boğazdan geçiyor.

pompeo nun brüksel ziyaretinde savaşın gündeme geldiği ve avrupalıların yapmayın dediği iddia ediliyor. zaten resmi olarak abd nin iran ile diyalog kurmasını istediler.
devamını gör...
sıkıldınız biliyorum * ama iran 'ın abd iha sını düşürmesinden sonra katar daki abd uçaklarına bomba yüklenmeye başlandığı söyleniyor. bu arada trump, iran çok büyük bir hata yaptı diye tweet attı. iran 'da donanmanın üslerden ayrılması emrini vermiş.

t: 3646644. kere başlayacak denen savaş.
devamını gör...
konvansiyonel savaş artık piyasadan kalktığı için, lokal operasyonlar ve ataklar şeklinde seyredecek savaştır. kaldı ki bu her daim sürmektedir. artık hiç bir ülke bir diğerine huraaaa, Allah Allah nidaları ile girmez giremez, hele ki deniz aşırı bir ülke asla giremez.
"savaş karada kazanılır" sözü de artık boşa çıkmıştır. savaş havadan kazanılıyor.
devamını gör...
iki taraf ırak'ta savaşacak. olan yine türkiye'ye olacak. bu savaşın önüne geçmemiz için ırak'ın istikrarı için çabalamak gerek. aksi taktirde yeni bir göç dalgası bizi bekler, demedi demeyin.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar