bir takım hacıların yaptığı iş. neydi onun adı? istibra mı idi? bu malum ama bu kadar değil.

benim bir hacı amcam var. dedemin oğullarının en büyüğü. halen hayatta. çok uzun senelerdir uzun sakallı, şalvarımsı pantolon ve zikir filanlı. tarikatçılara takılıyor senin anlayacağın. ama yakınları onun ne olduğunu biliyor;

dedem gençliğinde istanbul'a gelmiş iş kurmuş çalışmış, 9 çocuk yetiştirip buradan bir de arsa almış ve köye geri dönmüş. diğerleri henüz küçük olduğu için işi de en büyük oğluna bırakmış istanbul'da.
küçükken dedemlerin yanında kaldım. 14-15 yaşlarıma kadar bilfiil. annem babamdan çok emekleri vardır üzerimde. çocuktum, dedem işte konuşurdu, bahsederdi, yakınırdı. oğullarının birisi hariç hepsi istanbul'da idi. diğeri ise okuyordu. * o büyük oğlundan da bahsederdi; işi bıraktığı oğlundan. kendilerine para pul bir şey göndermediğinden arayıp sormadığından bakkmadığından... işte benim yukarıda bahsettiğim amcam bu amcam. dedemin diğer çocukları da istanbul'da zar zor geçinmekle meşguldüler. işi bıraktığı oğlu ise epey paralar kazandı. zengin oldu. kardeşlerine pay , helallik falanı bırak yanında iş bile vermedi. kendisi tarikatçı bir hacıdır.

eskiden bayramlarda giderdim yanına elini öpmeye. * namaz için bir giderdi abdest almaya, abdest+ nama faslı 2 saat. abarttığımı sanmıyorum 2 saate yakın bir zaman. lan bir insan 60 dakika tuvalet ve lavaboda ne yapar? bu tiplerdeki bu takıntıyı başkalarında da gözlemledim. hatta bu anlayıştaki kızlarda da yoğun ruh hastalığı * gözlemledim. tabi ki evlenme görüşmelerimden biliyorum en çok. ruh hastası olmuşlar.

şimdi bu hacı cennete gideceğini sanıyor! yatıp kalkıyor ya, dini yıkılmamış ve günahları sabun köpüğü gibi eriyor. zaten hacca da gitti, km'yi sıfırladı. bir daha ki sefere henüz 13 yaşında bir çocukken çalışıp borç verdiğim bir diğer akepeli amcamdan bahsedeceğim. iyi bayramlar efendim.
devamını gör...
yarım saat ayak yıkayan var desem. lavaboyu kırarcasına, hunharca.

besmeleyi çekerken "bis" kısmını defalarca telaffuz eden, o kısmı bir türlü geçemeyen. hele de euzu besmele çekiyorsa yandık. bu defa "euzu" kısmında takılı kalıyor.

aslında takıntı olduğunun kendisi de farkında ama bundan kendini alıkoyamıyor.
devamını gör...
bir hastalık belirtisi olabilir. bu şikayetle doktora gidip beyninde adenom olduğunu öğrenen bir tanıdığım vardı. takıntı zaten psikiyatrik bir hastalık. neyse böyle yapan varsa en kısa zamanda bir uzmana danışsın.
devamını gör...
çoğunlukla vesveseyle başlayıp ilerleyen safhalarda okb(obsesif kompülsif bozukluk) sonucu oluşmuş olabilecek durumdur. lisede bir arkadaşım vardı, rahat yarım saatte alırdı abdesti. tekrar tekrar alırdı, acaba orası kuru kaldı mı, abdestim bozuldu mu vb. sorularla uzatırdı. hassasiyet ve abdeste verilen özen ayrıdır ama bu gibi durumlar söz konusuysa destek almak gerekebilir.
devamını gör...
çok fena tespit yapıcam ama bu tip kişiler özellikle ilahiyat okuduğunda sonuç çok acıklı oluyor. takıntı takıntı takıntı, din felsefesiyle tanışma, abuk subuk ilahiyatçıların peşine takılma ve kaçınılmaz son. niyeyse böyle tanıdığım çok insan var. takıntılar tedavi edilmesi gereken ciddi rahatsızlıklar...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar