abdülhamid han ın özellikleri

muhafazakar modernleşmeyi temsil etmesi, cumhuriyetin temellerini atması, devlet işlerinden medreseyi soyutlaması, donanmadan çok kara kuvvetlerine yatırım yapması bu sayede çanakkale'de güçlü toplar ve yapılan mevziler ile çanakkale savaşı'nın kazanılmasına ön ayak olması, aydınlanmayı savunmasına rağmen istibdat ile bunu engellemesi, ilk meclis darbesini yapması, panislamizm ve almanya yakınlaşması ile herkesin bitti dediği osmanlı'ya nefes aldırması, , masonlara karşı büyük bir mücadeleye girişmesi, bu yüzden (ermeni sorunu bahanesidir) gavurların en fazla karaladığı padişah olması, ordunun büyük kısmı kendisine bağlı iken ittihatçilerin utanç verici bir şekilde kendisini sürgüne yollamasına rağmen devletin bekaası için iç savaş yolunu seçmeyecek derecede vatansever olması, otto van bismarck'ın 'dünyadaki bütün akılların yüzde 90’ı abdülhamid’te, yüzde 5’i bende geri kalan yüzde 5’i de diğer siyasilerde' yorumunu yaptığı ileri zekası ve son büyük imparator olması.
devamını gör...
otuzüç yıllık iktidarı boyunca karar verilen sadece beş idam ezasının olması ve padişahlık yerkilrini kullanarak bunlardan sadece bir tanesini infaz ettirmesi.
devamını gör...
1-aşırı ileri görüşlü olması.
-iktidarı dönemindeyken ileride büyük bir savaş olacağını öngörmüş ve bu yüzden yıldız sarayının havuzunun gizli bir yerindeki büyük depoda devlet adına para biriktirmiştir. bu yeri kendisinden başka iki kişi biliyordu sarayda. abdülhamid han hal' edildikten sonra ittihatçılar bu iki kişiden birisini konuşturmayı başarınca yıldız yağmasından bu hazine de nasibini aldı.. tabii daha sonraları birinci dünya savaşı patlak verdi.*
-ayrıca hal' edilirken, ittihatçılara 'siz bu ülkeyi 10 yıl dahi yönetemezsiniz' demiş ve ittihatçılar 9,5 yıl sonunda işleri berbat edip kaçmışlardır.

2-çok iyi bir istihbarat teşkilatına sahipti. devletin ömrünü uzatan temellerden biri de buydu zaten.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar