abdurehim heyit

doğu türkistanlı (urumçi) uygur türklerinden önemli bir sanatçıdır.. "dutar" adlı iki telli sazın orta asya'daki en ünlü ve saygın kişilerinden birisi olarak bilinir.

müziklerinde uygur türklerinin acılarını çokça dile getirmiştir. türkülerinde dile getirdiği kız, küskün bir vatanı simgeler. tıpkı beni derinden etkileyen "karşılaşınca" türküsünde olduğu gibi..

karşılaşınca (anadolu türkçesi ile altyazılı)
devamını gör...
kendisinin vefat ettiği söyleniyor, çin'de göz altına alındığı hapis cezasına mahkum edildiğini biliyorduk. vefat haberi daha önce de gelmiş ancak doğrulanamamış, şimdi tekrar dolanıyor bu haber, doğru olmamasını umarım, türk dünyasının önemli bir sesi ve gönlüydü o.

düzeltme : 10 şubat 2019 tarihli bir video yayınladı çin kendisini sağ salim görmek sevindirici. fakat öte yandan işkenceden şehit edildiği haberi dışişleri bakanlığında bile yankı bulmuşken şu video bile teyide muhtaç. şükür diyoruz iyiyi umarak.
devamını gör...
çin hapishanelerinde öldüğüne dair dedikodular dolaşıyordu. çin resmi haber ajanslarının yayınladıkları görüntüye göre hayatta ve sağlığı yerinde görünüyor.
buradan
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar