abiler bizim yerimize düşünür

“hizmet'ten bir arkadaşımız... okumuş, mühendis olmuş... soruyorum kendisine: "ne düşünüyorsun" diye... "bizim düşünmemize gerek yok, abiler ilettiler zaten bu konuyu" diyor...

hizmet hareketi'ni zaafa uğratan şeydir insanların düşünmemesi, eleştirmemesi ve sorgulamaması. düşünmeyeceksin, sorgulamayacaksın ve eleştirmeyeceksin. yukarıdan bir şey geliyorsa bu kesin doğrudur.

bu beni çok ürkütüyor. bu yapı, bu zihniyet, türkiye'nin yönetimine hâkim olsa ne olur? Allah korusun diyorum.”
sizce ne olur? dağılır mı cemaat?

bana göre dağılır. cumhurbaşkanı erdoğan, başbakan davutoğlu... hepsi çok ciddi iddialarda bulunuyorlar. bunları yok saymanız mümkün değil. bu iddialardan herhangi biri doğru çıkarsa "hizmet hareketi" çok büyük yara alır. (hüseyin gülerce, ahmet hakan röportajından) http://haber.stargazete.com...
devamını gör...
simdiki yorumum akplilere gelsin arkadaşım sizin yerinize de hükümet düşünmüyor mu? sorgusuz sualsiz herşeyi inkar etmiyor herkesi kötülemiyor musunuz? onlar icinde abiler düşünsün işte körler sağırlar birbirini ağırlar.
devamını gör...
tasavvuf yolunun genel prensibi.. tabii abiler değil. şeyhe teslimiyet..

nedenleri de şudur anladığım kadarıyla, bir kişiye teslim olursunuz çünkü o kişiyi Allah'a yakın kabul etmişsinizdir.. kendinizden daha yakın. Allah'ı daha iyi tanır, bilir diye teslim olursunuz.. kudsi hadiste geçtiği kadarıyla Allah'a o kadar yakın olur ki böyleleri, Allah onların gören gözü, işiten kulağı olur.. dolayısıyla gelen söz de, verilen tavsiye de Allah için ve onun rızası gözetilerek söylenir, verilir..

bir insan ben bu yolun yolcusuyum diyorsa ve siz onu eleştiriyorsanız, siz tasavvufun bir yönünü eleştiriyorsunuzdur..

kısacası bunun abiler dediyle felan alakası yok.. yüzyıllardır süregelen bir şey bu.. zihniyet yanlış dersiniz tamam.. bana sorarsan ben aklı yele salıvermek taraftarıyım..
*

edit: düşünerek, düşünmemek gerektiğini bulmak.. aklın acizliğini fark etmek.. çok kez yaşadım, tecrübe ettim.. Allah herkese tuttuğu yoldaki niyetine göre ecrini versin.. verecektir..*
( #1224212 )

devamını gör...
kur'an-ı kerim'de Allah bir çok yerde "akıl etmez misiniz?"diye kullarına sorarken yapılması bence tuhaf düşen eylemdir..
misal hud suresi 51. ayette (este'izü billah):
ey kavmim! ben, ona (peygamberliğe) karşılık sizden bir ücret istemiyorum. benim ücretim, beni yaratandan başkasına ait değildir. hâla aklınızı kullanmıyor musunuz?
denmektedir.. peygamberimiz(s.a.v.) bizim yerimize düşünmemiş bizi düşünmüş, bize örnek olmuş Allah(c.c.)'ın en sevdiği kulu ve resulüdür.. benim yorumum da fikrim de budur..
devamını gör...
lakin .. abilerin attığı iftira çok kullandıkları iddaya göre eğer cehennemde
yanmaları gerekecekse kendi namına yanacaklar.
sizin adınıza abiler bizim için yanar olmuyacak.
devamını gör...
konforlu lakin çok yanlış anlayış. peki bu anlayış sadece bir cemaate mi özgü? tabii ki değil.

olayın merkezine Allah'ın (cc) emirlerini koymak, "bizim söylediklerimizde ehl-i sünnet'e aykırı bir şey görürseniz emrimize uymayın!" diyen alimleri takip etmek doğru seçim olacaktır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar