ablaya abiye ismiyle hitap etmek

her zaman hayalimdi. yani her zaman olmasa da arada bir ablalarına/abilerine ismiyle hitap eden kardeşlere çok özenmişimdir. abim yok tek ablam var. şu yaşımda dahi ona ismiyle hitap etmeye kalkışsam tepkisi ağzıma bir tane geçirmek oluyor. her ne kadar caferi örnek alsam da bir süreden sonra insanın zoruna gidiyor sözlük.*
hiç unutmam küçükken bir kere kavga ettik sözlük. aramızda geçen saçma diyalog aynı şöyle;

-ablan değilim artık senin!
-iyi ben de sana bundan sonra isminle hitap ederim.
-hele bi dene akşam babama söylemiyor muyum!!
-akdk!?a!!!?


edit: yaş farkı 5ten azsa caizdir diyen var. 2 yaş var aramızda zoruma gitti şu an.
devamını gör...
ablanın giydiği abiye kıyafete göre elbisenin ismiyle hitap etmek.

giyilen abiyelerin isimleri de varmış demek, diye düşündüren başlık.

hayır yanlış okumadım.
devamını gör...
ben anneme yıllardır ismi ile hitap ederim. çok seversem de sonuna sultan lakabı korum. daha anne dediğimi hatırlamıyorum.
kendisi yıllardır kızıyor ve küsüyor ama alışkanlık işte.
devamını gör...
bizde şöyle ilginç bir şekilde tezahür ediyor. kardeşlerin en büyüğü benim. benden bi küçükle aramızda 2 yaş var o bana abi diyor. en küçük kardeşle benim aramda 5 yaş var o da haliyle abi diyor. ancak ortanca ile arasında 3 yaş fark olan en küçük kardeş, ortancaya abi demiyor. çözülmedi bu sorun küçüklükten beri. rüşvetler falan da kâr etmedi.
o yüzden bizim evde "bunu kim yaptı ?" sorusunun cevabı "abim yaptı" ise otomatikman ben suçlanıyorum, evde iki tane abi olmasına rağmen. dezavantaja bak.
devamını gör...
hiç kısmet olmayan şey.

en büyük çocuk benim. kız kardeşim aramızda 1 yaş olduğu için pek abi demez, başı sıkışırsa abi olurum. erkek kardeşim ise her zaman abi der çünkü beni söğüşlemek onun için spor eğlence hobi...
devamını gör...
hayalimde bile görsem kızacak bir ablam olduğu için yapamadığım durum. kızdığımda falan adıyla hitap ettiğim an bir bakışı var sonra gelen boştenekeeee deyişi hemen ablacığım kısmına bağlıyorum. * *
devamını gör...
malesef benimdir.

kendimden 5 yaş büyük ablama ismiyle hitap ederim. e oğlan dayıya çeker ya, o da kendisinden 10 yaş büyük ablasına ismiyle hitap ediyor. tabi saygısızlık hiç yapmam o ayrı.
devamını gör...
abilik,ablalık güzel kavramlar bunu amerikan vari bir şekle sokmak ne biliyim garip,arada bir yaş farkı 5'den azsa belki ismiyle hitap edilebilir ama ben doğru bulmuyorum özellikle yeni nesilde var bu, velet abisine abi demiyor saygısızlık yapıyor benim yeğenim olsa güzel güzel anlatırımda elalem çocuğuna terbiye vermekten aciz vermeye çalışanada çocuğuma laf söyleme diyor yada muhabbeti oraya getiriyor bende hiç elleşmiyorum
devamını gör...
benim sevgili kardeşlerimin yıllardır yaptığı şeydir. kız kardeşimle aramızda bir yaş var o sadece arkadaşlarının yanında kendinin benden küçük olduğunu belirmek için bir kaç defa abla demiştir. erkek kardeşimle aramızda dört yaş var o da sadede para isterken abla ile başlayan cümleler kurar. sanırım ikîsinin de abla dememesi daha hayırlara vesile.
devamını gör...
evin en küçüğü olarak ihtimalini bile aklımdan geçirmediğimdir.

abi, abla, dayı, teyze gibi sıfatların söyleyen kişide anlam bulması ve sizde şekillenmesinin ayrıcalığınız olduğuna inanıyorum.

dolayısıyla deyin, dedirtin.
devamını gör...
abimle 8 yaş, ablamla 11 yaş fark olmasına rağmen 6-7 yaşlarımdayken asiliğim tutmuştu. özellikle abime ismiyle seslenirdim. gıcık olurdu, anneme şikayet ederdi. bi dönemi öyle atlatmıştım.

sonrasında nasıl geri döndüm bilmiyorum ama artık abimiz abi ablamız abla olmuştu.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar