abluka

alm. blockade (f), fr. blocus (m), ing. blockade. etrafını çevirerek dışarı ile olan ilgisini kesme. savaş zamanında, bazen de savaş olmadan bir ülkenin başka ülkelerden almakta olduğu yardımı, ikmal malzemelerinin sevkiyatını ve diğer bağlarını kesmek için hasmı tarafından uygulanan tedbirler.
devamını gör...
abluka, savaş halinde olan devletlerden birinin, diğerinin kıyılarından bir bölümüne veya tümüne giriş ve çıkışı engellemeyi amaçlayan savaş önlemlerinden birisidir. bunun örneğini günümüzde israilin filistine haksızca yaptığı, tüm düynanın kalkmasını istediği abluka.
devamını gör...
savaş halinde olan devletlerden birinin, diğerinin kıyılarından bir bölümüne veya tümüne giriş ve çıkışı engellemeyi amaçlayan savaş önlemlerinden birisidir.
devamını gör...
denizcilikte düşmanın başka ülkelerle ilişkisini kesmek için silahlı kuvvetlerle sarılması. bir liman ağzını veya kıyı açığını üstün kuvvetlerle çevirmek, dışarı ile ilişkilerini kesmek.
devamını gör...
--- alıntı ---

kadir hapishanedeki 20 yılın ardından tahliye olur ve emniyette çalışan hamza'nın yardımıyla iş bulur. istanbul'u saran büyük siyasi karmaşa atmosferi özellikle sokaklarda kendini göstermektedir. kadir öçp toplayıcısı olarak girdiği bu paravan işin ardında aslında muhbir olarak çalışacaktır. gecekondu mahallelerindeki çöpleri karıştırarak bomba ile ilgili malzemelerin olup olmadığını kontrol ederek ilgili mercilere bu bilgileri iletecektir. kadir bir gün çalıştığı mahallelerden birinde kardeşi ahmet ile karşılaşır. belediyede çalışan ahmet ile yeniden kardeşlik bağını kurmaya çalışsa da bu çabaları tek taraflı kalır. ahmet'in bu halleri kadir'i komplo teorileri üretmeye iter.
ilk filmi tepenin ardı ile ses getiren emin alper'in yeni filminde başlıca rollerinde mehmet özgür, berkay ateş, tülin özen, müfit kayacan ve ozan akbaba bulunuyor.

--- alıntı ---
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar