açık sözlü olmak

lafı direkt söylemek. korkmadan, çekinmeden, dolandırmadan karşŸındakinin yüzüne, gözüne bakarak konuşŸmak. dürüstlük emaresi.
devamını gör...
kimileri ben dobrayım,açık sözlüyüm diye övünür durur.halbuki dobrayım diyenlerin bir çoğu kalp kırmakta dobradır.
devamını gör...
kafana bir silahın namlusu çevrilmişken laa ilahe illallah diyebilmektir açık sözlü olmak.
devamını gör...
kıskançlık doğurur.. şimdi ben burada açık açık böyle eli ayağı düzgün bir hatun kaldırmak istediğimi söylesem hemen aç gözlü moderatörler "ulan biz o kadar mod olduk mevki yaptık bunun için. şimdi ya kızlar bu herifin vaatlerine cevap verip görüşse?" diye düşünerek hemen silerler entrylerimi.. sebep de uydururlar canım.. format diye bir şey uydurulmuş. her türlü fiil de fortmattaki suçlara uydurulmuş.

işte beyler bayanlar. açık sözlülük etrafta aynı cinsiyetten olduğun kişilerin seni kıskanmasına yol açar..
devamını gör...
iyidir, ima kötüdür.
herkes beceremez o ayrı.
devamını gör...
boşboğazlıkla pek sık karıştırılandır.
devamını gör...
bir türlü beceremiyorum. söylediklerim en fazla ima olarak kalıyor. belki de bana öyle geliyor?
devamını gör...
patavatsızlıkla karıştırılmadığı sürece on numara şeydir. ima yollu laf atma ise, patavatsızlıktan daha büyük patavatsızlıktır diyem ben.
devamını gör...
sevgilim hiç çekinmeden yanımda zart diye osuruyor biliyor musunuz? demek açıksözlülük değildir lan. böle şeyler sölenir mi?
devamını gör...
korkakların beceremediği şey. her zaman yapılmamalı ama bazı durumlarda korkmayıp söylemek lazım.
devamını gör...
karakter meselesi, doğuştan gelen özelliklerden, sonradan kazanılması güç bir davranış şekli.
kendi çocuklarımdan biliyorum, ne kadar uğraşsanız da kişinin yaratılış sınırlarını aştıramıyorsunuz.
babam biz çocukken özellikle kızlarının kendilerini rahatça ifade edebilmelerini çok önemser, solcu olmadığı halde diyalektik yapabilmemiz için tartışmanın diğer kutbunda hep kendini bırakacak şekilde evde zaman zaman ortaya değişik fikirler atardı. bizde hararetle kendi düşüncelerimizi savunur, babamı korkusuzca saçmalamakla, bilgisizlikle suçlar, ağzımıza geleni ölçüp tartmadan atmosfere salabilme özgürlüğünü kullanırdık.
sonraları okulda da aynı yöntemi takip edince kız kardeşim bazı öğretmenleri tarafından kara listeye alındı, defalarca dersten atıldı falan. ben ondan daha uyanıktım ve babamın dünyasıyla dışarının farklılığını anlamıştım. o nedenle her sözü her insana söylememe konusunda biraz daha başarı gösterdim zannediyorum.
ancak yine de yazarken de kalemi dizginleme güçlüğü yaşadığım vakitler oluyor sözlük.
açık sözlü olmak dışardan bakınca kişiye psikolojik rahatlık veren bir eylem olarak gözükse de genelde sahibinin başını belaya sokan bir yetidir.
devamını gör...
sinsi olmaktansa tercih edilendir. ama dokuz köyden kovulma ihtimali olduğu için genelde kullanılmayan bir özellik.
devamını gör...
açık sözlülük iyidir ancak bazen (her zaman değil) "sözü açmak" onu pat diye söylemekten daha iyidir. bunu da bi düşünmek lazım.

mümkün mertebe incitmemek gerek. muhatabı ve daha önemlisi hakikati incitmemeli. peki kendimizi? kendimizi de incitmemeliyiz elbette ama sıra en son bizim incinmememizde olmalı.

sözlerin de üzerimizde bir hakkı var ise, o hak söylenen sözün "doğru olduğu kadar da faydalı" olmasıdır. kırıp döken söz ne kadar fayda getirir önce onu hesaplamalı.

gırtlak dokuz boğum sözüne bir de bu açıdan bakmak gerek.
devamını gör...
herkesin gerçekleştiremediği, gerçekleştirenlerin çoğunun eline yüzüne bulaştırdığı eylemdir. aslında doğru olan fakat beceriksizlikle beraber yanlışa dönen eylemdir.
devamını gör...
özellikle kadın kısmısına karşı yanlış bir davranış. ''açık yürekli'' aynı şey mi? sanırım. bu kaybettirir. mesela bir şey söylemek zorundasınız, açık yürekli davranıp söylediniz, alacağınız tepki ''öyle pat diye söylenilir mi?'' olacaktır. ya ne yapacaksın ? dolambaçlı yollar tercih edeceksin. mesela evlenme görüşmesi yapacaksın, kızla görüşüyorsun, açık yüreklilikle kendini ifade edin, açık sözlü davrandın. mesela dedin ki ev isteğine karşılık , ''ben ev alamam param yok'' kaybettin. şöyle diyebilirdin, ''ne istersen her şeyi alırım'' veya '' kredi çeker öderim alırım'' yeşil tik. mesela kızın ''bana nasıl bir hayat sunacaksın?'' sorusuna açık yürekli davranıp, '' valla piyasaya bakıyom, evliliklerde çok sıkıntılar görüyorum. ben elimden geleni yaparım ama Allah bilir.'' x kaybettin. öyle mutluluk garanti belgesini imzalayıp önüne koymadan var mı ? deseydin bir müneccimlik, bir sahtekarlık yapıp, ''seni bir ömür boyu musmutlu yaşatırım, en ufak bir sıkıntı yaşamayız bak bak şu kadar ya bit kadar sorun olmayacak.'' olumlu. kendileri bu gibi hasletlerin yabancısı olduğundan, yani öyle açık yüreklilik sözlülük filanın, yadırgarlar. doğru bulmazlar. bastın mı yalanı mest edersin.

he ben mi? yaptım. dedim. davrandım. canım yandı. onulmaz sızılara gark oldum. tersini yapar mıyım ? yani pespembe tablo yalanlı süslü ? hayır. e eski hatalarıma mı düşeceğim ? yine hayır. sadece anlayabilecek, açık sözlülüğe, açık yürekliliğe karşılık verebilecek birisi, açık yürekliliğimi aleyhime kullanmayacak birisine rastlarsam ancak. bilemiyorum tabi.
devamını gör...
anlayabilecek insanlara karşı açık sözlü olmak, vandallarla üstü kapalı dalga geçmek ve aşırı alıngan tiplerin hassasiyetine saygı duyup nezaket göstermek şeklinde hayata geçirmeye çalıştığım vasıf.
devamını gör...
şu aralar içinde bulunduğum imtihan.
insan neden açık sözlü olur? yanlış , yanlış olarak kalmasın. adalet tesis edilsin. doğruya bir adım yaklaşmış olalım diye.ancak ekseriyetle insanlar yanlışına yanlış denilince haksız bile olsalar kabul etmeyip kendilerini savunma ihtiyacı hissederler. kibir, bu yola sevk eder. açık sözlü insanlar ya ikna yoluna başvurur ya da doğruyu dile getirmekten çekinir olurlar. hal böyle olunca da ortamlarda doğruyu dillendirecek pek babayiğit görülmez.
çözüm bence insanların enaniyetlerini törpülemek çok çetrefilli yol olduğundan, açık sözlü insanların doğruyu ipek mendillere sararak sunmasıdır. ve bu husus, toplumun düzelmesi adına çok hayatidir.
devamını gör...
nadir bulunan özelliklerden.
şöyle açık açık yanlışımızı doğrumuzu söyleyen, bize çekidüzen veren kaç insan kaldı sahi?
devamını gör...
aşırı dozda sinirlenince ne yazık ki yaptığım şey. öfkeli anımda susmayı öğreniyorum ama yavaş yavaş. yoksa sözlerimle bir kalbi talan edip parçalama özelliğim var malesef. ne dediğimi bilmiyorum çünkü sinirlendiğim an.
devamını gör...
bence en güzeli. karşıdaki insanı yaralamak yahut alt etmek için yapılmıyorsa tabi.
birine gerçekleri söylemek yalanlarla ya da bahanelerle uyutmaktan çok daha iyi.
devamını gör...
bir türlü beceremiyorum. misal, sözlükte yapsam bunu, herhalde hesabım kapatılır. öyle küfür, hakaret vs. değil, dilim birazcık sivri.
devamını gör...
zeka da aynı oranda açık olmalıdır.
aksi halde dilin sivrilen ucu mahsulü olduğu kelleyi götürebilir.
devamını gör...
(bkz: dan dan) bir üslupla birleşirse etrafta eş dost bırakmaz. yok peygamber gibi hem yumuşak hem açık sözlü olunabiliyorsa lütfen bizlere seminer versin böyle kardeşler.
devamını gör...
şimdilerde, ukalalık, nadanlık, kabalık, patavatsızlık ve saygısızlık gibi şeylerle karıştırılan hödö.

bir de bomboş aşırı öz güvenle beraber olunca böyle tam ağza kürekle vurmalık.
devamını gör...
bin düşün bir söyle diyen atalar sözüne itibar edildikten sonra geriye kalanın söylenmesi halidir. buyaşam şekli haline getirilir ise, ne şiş yanar ne de kebap.

edit: bu kadar atasözü kullanıyor olmamın sebebi şu an yanımda bulunan 5 ihtiyar olabilir.
devamını gör...
iyidir hoştur da incecik çizgide gider gelir. ayrıca her doğru her yerde söylenmez. üslub, ortam ve muhatabın ruh hali dikkate alınmalıdır.
devamını gör...
ınsanlara saygida eşik atlamistir bu ozellige sahip insanlar.
oyun yok,fırıldak yok, dolambaç yok.
tertemiz tek kıvrımlı beyin..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar