açıl kızım gelen öpsün giden yalasın

iğrenç bir ifade ediş biçimi. böyleleri yüzünden insan dinden uzaklaşıyor. bu ifadeyi kullanmak yerine daha usturuplu bir ifade kullanabilirdi.
devamını gör...
dini, islamı bu şekilde temsil etmek nedense ''mükemmel, hak din'' olan islamı şartlar altında değil bana göre.

''nasıl insanlar dinden cıkarılır'' başlıklı bir video olmuş.
devamını gör...
sakarya valisinin abisi olması, üslubunu değiştirmesine engel değildir.
"konuşması dinden soğutuyor-uzaklaştırıyor" meselesine hiç girmiyorum. hocanın üslubu bu, ama bir konuşmayla "dinden soğuyacak" kıvama geliyorsanız kendinizi sorgulayın.
devamını gör...
şimdi bu hoca zannediyor ki kendisini dinleyen kadınlar, kızlar "aa evet ya, hoca doğru söylüyor" diyecek ve pişman olup örtünecek. bir düşün bakalım peygamber efendimiz nasıl onca insanı etrafında topladı? yaşadığı coğrafyada çok kısa sürede nasıl oldu da islam'ı hakim kıldı? çünkü o Allah'ı, onun emir ve yasaklarını sizin gibi anlatmadı. siz bu üslupla kimseye bir şey anlatamaz, kimseyi de ikna edemezsiniz. anca düşman toplarsınız.
devamını gör...
vaaz degil şov.
tavsiye degil kinama yargilama.
sert uslup degil uslupsuzluk.

hocalarin bir kismi bu gibi hallerle ne islama ne müslümana yakışır bi tutum sergiliyor. yazik valla yazik.

dervişlik ince müslümanlık
müslümanlık ince insanlik diye bi söz var bilir misiniz hocam ?!
devamını gör...
kadini gectim. zaten onune gelen, biraz medyatik olmak, dikkat cekmek isteyen dini asiri butun kisiler kadinlari genellemeyi, meseleleri dusuncesiz laflar kullanrak kadinlari incitmeyi adet edinmis halde sunuyorlar.

burada sikinti kadini open, koklayan, yalayan kisiler. hadi kadin hakarete maruz kaldi. pek bu kadina yapilan hareket kim tarafindan yapilacak? uzaylilar veya elfler tarafindan mi? hayir bizzat yine bu sayin hocamiz gibi erkekler tarafindan. hem de zevkle. ama caktirmamak icin kinayici, asagilayici cumleler sarf edilerek.

boylesi vaazlar erkek iradesine olan minimum itimadi, kadin uzerinden sekillenen ve onun ortunmesine bagli dini anlatmak daha ileri gitmiyor. her yil itina ile ayni konular, benzer mantikla ve daha igrenc halde anlatiliyor. alttan alta verilen mesajin da erkek iradesizligi, zayifligi, gerekirse yani kadin acarsa harama yaklasabilecegi endeksli.

bir sadece bir yil soylemin farkli yonune isik tutsunlar bakalim degisme oluyor mu toplumda deneyelim. misal musluman erkek gucludur ve iradesine hakimdir konusu islensin sadece. ne fark olur sizce toplumda? bence kendinin farkinda olan, haram varsa dahi donup bakmaktan kendini muhafaza edecek erkeklerin sayisinda artis. sonucta bu din sadece kadina inmedi. kadini duzeltmekle de iflah olmayacak. onun icin neden iki turu de kur an in hitap ettigi gibi hitap etmiyor birileri? kadinlarin bastan cikarmasina on ay zaman ayirip bir ay ustun koru erkeklerin gorev sorumluluklarina soylee bir deginen din mi olur?
devamını gör...
''gelen öpsün giden yalasın'' sözünde ''yalasın'' derken kafayı çeneyle beraber ileriye doğru çıkaran bir adet vaiz içerir. uygulamalı anlatım.

en seküler haber ajansları bile bazı kelimelere sansür uyguluyor. yalasın'ı bari hutbeye almayaydın. bu arada esip gürleyen tipik vaiz. bunlar vaaz verir hep. peygamberi örneklikten çok uzak tipler.
devamını gör...
doğruyu yanlış bir üslupla anlatmış kişi cümlesi.

sonra sapık zihniyetli diye genellemelere maruz kalıyor din adamları. sebebi bunun gibi örnekler.
devamını gör...
tamam da sen mi karar vericeksin? o bedenin o aklın sahibi mi?bu tip insanlar zaten en başta sapığın bayrak sallayanı, çıplak bacak görse azan, çıldıran garip bir topluluk yani benim dikkatimi çekiyor ben kendi yaşıtım olan taş gibi kızlara dönüp bakmıyorum 40-50 yaş gurubu göbekli elinde tespih olan tip tip adamlar kızı gòzden kaybolan kadar kesiyor bu kız diyelim 16 yaşında normalden daha çabuk olgunlaşmış yine bakıyorlar adamlar şerefsiz bir kere ne yapsa yeri yani işte abi kız arkadaşları olmuyor bunların oturup kızlı erkekli hayatında muhabbet etmemiş yani karşısındakini insan olarak değil üreme aracı olarak görüyor ve beni tahrik ediyor kapansın diyor .eh oldu sen mağarada büyümüş bir mal olabilirsin ama o kızın bir hayatı ve inanmıycaksın sende olmayan bir beyni var ve onunla ne yapabileceğine karar veriyor bak karar veriyor daha önce karar vermek nedir duymuşsundur belki he işte şimdi git köşene veya mağarana bilemiyorum nerede yaşıyorsun oraya git ve oradan çıkma.
devamını gör...
üslupta sorun yok.
eleştirenlerin izlediğinden şüpheliyim.

adam düğünde gelinin misafirlerle tokalaşma sarılma öpüşmesini eleştirmiş.

düğün de olsa gelen giden namahreme kendini yalatma demiş abartma sanatı yoluyla.

bu durumda başlık da yanlış açılmıştır. böyle bir ifadesi yok. konuşmada açılmakla yalanmak arasında doğrudan ilişki kurulmamış.

"açıl kızım... (es)
al diplomanı... (es)
düğününü böyle yap, gelen öpsün giden yalasın..."

görüldüğü gibi 'açıl kızım' ile 'yalasın' arasında dağlar kadar boşluk var.
devamını gör...
şecaat arz ederken merd-i kıpti sirkatin söyler durumu. muhataba gönderilen kelimeler bazen söyleyenin iç alemine ışık tutar, yansıttığı yerden ziyade kendini karalar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar