açlık


--- alıntı ---
FAO tarafından 2009 yılına ilişkin açıklanan raporda, dünya genelinde aç sayısının 1,02 milyara ulaşmasının beklendiği belirtildi. Geçen yıla oranla aç insan sayısında 100 milyonun üzerinde artış yaşanmasının beklendiği kaydedilen raporda, dünya nüfusunun yaklaşık altıda birinin aç insanlardan oluştuğu da kaydedildi.
--- alıntı ---

http://www.milligazete.com....

devamını gör...
öyle ki kız kardeşinizin ilk denemesi olan o pilavdan baska her şeye benzeyen lapayı mideye indirirsiniz.


şevki kırmamak adına da değil sırf açlığın size verdiği yoğun duygulardan dolayı. ''oooofff ellerine sağlık'' diyebilir insan. fakat!!!! hafiften karın doymaya sırt pekleşmeye başladığında ''bu ne böööööööggh sanki pilav değil de çamurlu bir arazide bata çıka gidiyorum'' da diyebilir insan.

sözün özü insan karnı açken insancıl ve muhtaç karnı tokken de nankördür efendim. olmamak lazım.
devamını gör...
ramazan ayında herkesin belli bir vakte kadar içinde bulunacağı durum. en güzel bir şeydir Allah muhtac etmesin uzun süre ama rahatlıyor insan aç kalınca değil mi dostlar. ibadet olunca ayrı bir mana kazanıyor. mideleri iftar vakti tıka basa doldurmamak dileğiyle.
devamını gör...
çok tehlikeli olandır insan fizyolojisi açısında. ama daha tehlikelisi burada yiyip içerken dünyanın öbür yanındaki açları düşünüp insanın kendisine çeki düzen vermemesidir.bunun mahşeri var maazallah.
devamını gör...
cenab-ı hak nefse demiş ki:

- ben neyim sen nesin?

nefis demiş:

+ ben benim, sen sensin.

azap vermiş, cehenneme atmış, yine sormuş. yine demiş ki nefis:

+ ene ene, ent ente.

hangi nevi azabı vermiş ki cenab-ı hak, nefis enaniyetten vazgeçmemiş. sonra açlıkla azap vermiş, aç bırakmış. sonra yine sormuş:

- men ene? ve ma ente?

nefis demiş:

+ sen benim rabb-i rahimimsin. ben senin aciz bir abidinim.
devamını gör...
nefsin kesinlikle istemediği bir kısıtlama ve cezalandırma yöntemidir. bu sebeple açlık için nefs terbiyesi denmişliği de vardır.
devamını gör...
Allah bununla islah etmesin derler ama bunun kadar kötü olan açlık ile saptırılmak, belki de daha kötü: mesela popülerliği ya da diğer adı izolasyonu ele alın, insanın içinde garip bir hayvan izolasyondan kurtulmayı ister , popüleriteye açlık duyar, bunun için yapamayacağı harcamayacağı şey veya kişi kalmaz, öyle bir açlıkla kavrulur ki.... ama daha kötüsü birden fazla açlık ile uğraşmak, birini doyurmak için harcadığın şey ve kişilere başka açlıkları doyurmak için ihtiyaç duymak.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar