adalet mülkün temelidir

hz. ömer in sözü olmasına karşın, herşeyi en iyi bilen kurucumuzun söylediği gibi bir varsayımla onun imzasıyla adliyelere konulmuş söz.
sözün doğru olduğunu varsaydığımızda türkiye cumhuriyeti temelsiz yapıdır. ama ayaktadır. biz müslümanları bu durum şaşırtmaktadır.
devamını gör...
hz. ömer bunu niye söyledi bilemiyorum ama herhalde adalet herhalde ağzından salya akarak insanları sömüren kapitalistlerin mülklerinin temeli değildir veya olmamalıdır. adalet hakkın temelidir, denilebir belki. ama mülkün temeli olursa eğer fakir fukaranın hakkı elde edilemez olmaya başlar ki şu anda türkiye'de fakir hak elde edememektedir. bunun tipik örneği abd'nin hukuk sistemidir. abd'de halkın genel kanısı parası olanların hukuksal hakkı olduğudur. abd kendi hukuk sistemini dışarıya belli bir şekilde tanıtabilir ama önemli olan insanların ağızlarında o sistemin ne olduğu hakikati gösterir. fakirsen kim senin dava masraflarını ödeyecek ? mahkemeye başvurmak bile paradır. hangi avukatı tutacaksın ? devletin verdiği avukatın umursamazlığı ile nereye varacaksın ? kim sen hapse girdiğinde para ödeyip seni çıkaracak ? kim hakime veya savcıya rüşvet verecek ? hukuk sisteminin çok önemli bir bölümü mal mülk meselelerinin üzerinedir. yani hukuk zenginlerin haklarını korumak için vardır. hukuk sisteminde senin benim üç kuruşluk menfaatim için olan bölümler de yine zenginin haklarının korunması içindir; mesela çalışma ve sosyal güvenlik yasaları gibi... çünkü zenginler daha zengin olsun diye kölelerin köle kalmaları için dizayn edilmiş çalışma ve sosyal güvenlik yasaları olmalıdır.
devamını gör...
günümüzde mülk, adalet, temel kelimelerine yüklenen anlam müphemlikten çıktığı takdirde hz ömer'in neyi kastettiğine vakıf olabileceğimiz hayat düsturu.
devamını gör...
adalet mülkün temelidir;

bu ifade de yer alan mülk, üzerinde epey efsane üretilmiş bir kelimecik. memaliki osmaniyeden mülhem mi, bilmiyorum. ama sanmam, cumhuriyet ne kadar osmanlı varsa -şahsi fikri- kovalamış bir mefkure.

mülk; toprak gibi gelir getiren taşınmaz.
mülk; bir devletin ülkesi. hani bazen der ya ileri gelenler; devletin ülkesiyle milletiyle falan filan, fişmekan.

dün akşam oturmuş sofrada konuşuyoruz. mesele elbette son kararlar. arada hukuk paralıyorum, hazır iki insan bulmuşum ya. tefrik edildi falan diye bir söz geçti başladım anlatmaya. işte dedim bir davada firari sanık varsa karar hükmüyle o şahsın dosyası davadan ayrılır. bir de dedim, Allah gecinden versin bir sanık dava safahatı sürerken şu veya bu sebepten vefat ederse, o sanığın dosyası karar hükmüyle birlikte dosya münderecatı dışında kalır filan.

bizim çocuk esprilidir. peki dedi o ölen kişinin olası cezası mirasçılarına devr olmaz mı? olur mu dedim cezanın şahsiliği ilkesine aykırı olur bu. suçu kim işlemişse cezayı çekecek aynı kişidir.

ama bunu dediğim an, içime bir kurt düştü. bak dedim oğul, kimi suçlarda böyle olsa da, "bağzı" durumlar galiba istisna. mesela dedim ben yaşarken devlete borç takmışım ve hak vaki olmuş, bu alemden firari olmuşum. ha bak işte bu durumda borç, nasıl ki varsa mal varlığım sana miras hak olur; borcum da sana miras kalır galiba dedim.

öyle ya adalet mülkün temeli, değil mi?
devamını gör...
tamamen yanlış anlaşılan söz. bu sözde kullanılan mülkün, mal mülkle, devletle filan alakası yoktur. mülk, Allah'ın kabzasındaki tüm madde alemi, kainat anlamındadır. yani kainat adalet üzerinde ayakta durur demektir. adalet kalkarsa kıyamet kopar demektir. mülkün tersi melekut 'tur.
devamını gör...
atv'de yayınlanan bir dizi (sanırsam karadayı) da mahkeme salonundaki duvar da silik yazıldığı için "kemalist" yapı için bir sıkıntı oluşturan söz. hâlbuki bu söz atanızın değil, değişik vecihlerle sabittir ki, müminlerin emiri ömer radiyallahu anh'ındır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar