adalet ve kalkınma partisi

#siyaset 

türkiye'de bir grup insan tarafından din üzerinden siyaset yapmakla eleştirilen siyasi parti.
devamını gör...
bu seçimlerde oy kaybına uğrayan http://parti.başbakan da bunun nedenlerini gözden geçireceklerini ve mesajın alındığını belirtti zaten.anlaması da birşey diyoruz ve partinin adına yakışır kalkınma bekliyoruz kendilerinden.
devamını gör...
türkiye nin her yerinden yüksek oy alabilecek potansiyele sahip tek partidir.
devamını gör...
2009 yerel seçimler sonrası sandıktan çıkan mesajı iyi etüd edip, nerede ne zaaf gösterdiklerini çok çabuk fark edip, medyaya daha fazla malzeme çıkarmadan yoluna emin adımlarla ilerlemesi gereken parti.
devamını gör...
son üç yıldır türkiye'yi bizden olanlar ve olmayanlar olarak ikiye ayırdığı net bir şekilde anlaşılan iktidar partisi.
devamını gör...
8 yıllık iktidarı sürecinde ülkenin temel kaynaklarını özelleştirerek ekonomiyi ayakta tutmaya çalışan partidir. sattığı telekom, petkim, tüpraş, ereğli demir-çelik fabrikası...vs gibi kurumlar bu ülkenin inanaçlı halkının verdiği vergiler ile kurulmuş ve yabancı sermayeye peşkeş çekilmiştir.

aynı zamanda ülke içi orta ve küçükk ölçekli üretimi çarpıklaştıran ve/veya bitiren partidir kendileri. 2002'den bu yana dünyada yaşanan olumlu ekonomik konjonktür ve likidite bolluğu dünya ile bütünleşmiş türkiye ekonomisinin göreceli istikrarının da temel nedeniydi. uygulanan değerli tl. ve yüksek reel faiz politikaları ile yurtdışından çekilen sıcak para, ekonomiyi döndüren ana etmendi. ama bu türkiye sanayisinin çarpık yapılaşmasının da nedeni oldu. ihracata dayalı bir sanayi yapısı kurdu ancak aşırı değerli tl sayesinde ihracatın finanasmanı hep ucuz ara malı ithalatı ile sağlandı.

bu beraberinde çok yüksek bir cari açık ve özel sektörün aşırı dış borç yükü altına girmesi problemini getirdi. milli gelirdeki büyüme arttıkça cari açık da, firmaların borçluluğu da günden güne arttı. bir nevi suni büyüme yaşandı.

günümüz krizi ile birlikte ulusarası piyasalardan kolayca borçlanmaya alışmış özel sektör, borçlarını sürdürememe tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.
devamını gör...
bu paritinin adalet bakanı şöyle bir cümle kurmuştur.

"hükümetimizle kavga eden, zıtlaşan yerel yönetimler her projelerini ankara'dan geçiremiyor. maalesef bu türkiye'nin gerçeği. o nedenle halkıyla barışık, hükümetiyle barışık, devletiyle barışık mahalli yöneticiler işbaşında olursa bizim sorunlarımız daha çabuk çözülür"

bu durumda şöyle bir soru sorulmalı kanaatimce. siz değil misiniz yedi yıldır iktidarda olan. bu "türkiye gerçeği" ni değiştirmek için neden bir şeyler yapmadınız? daha çok soru sorulur aslında ya ucu açık kalsın, o soruları da siz bulun.
devamını gör...
her ne kadar taraftarı olmasam da (ki karşı tarafın da taraftarı değilim) ülke (bkz: türkiye) adına gerçekten iyi işler yapan insanlara sahip parti.
devamını gör...
"türkiye cumhuriyeti laik, demokratik ve sosyal bir hukuk devletidir."
anayasanın temel olarak kabul ettiği 4 özellikten de zerre nasibini almamış iktidar partisi.
devamını gör...
ekonomiyi düzeltme adına köklü önlemler almak yerine sadece kendi iktidar dönemlerini kurtaracak çözümler üreten, halkın oylarını kömür ve beyaz eşya ile satın almaya çalışan, seçim zamanı ayaklarına kapanmak sureti ile oylarını istediği seçmenini, diğer dönemlerde insan yerine koymayan partilere halk arasında adalet ve kalkınma partisi denir.

partinin en agresif adamını lider yapmaları, eleştiriye tahammül edememeleri, yandaşlarına ihale ve ticaret alanı açmaları ve her nasıl oluyorsa bu kadar illegal iş yaptıktan sonra hala Allah'tan korktuklarını iddia etmeleri en belirgin özellikleridir.
devamını gör...
partinin ana kademesindekilerin ve belediye başkanlarının birçoğunun refah partisi kökenli olduğu unutulmaması gereken partidir.
ancak kitle partisi olması sebebiyle çürük yumurtaların çok olduğu ve en son belediye seçimlerinde bu çürük yumurtaların sepetten atılması gerektiği ortaya çıkan partidir. kim ne derse desin rakamlara bakıldığında iktidarları döneminde ihracatın, yurtiçi gelirlerin vs in 3-4 katına çıktığı göülecektir. (bkz: tuik) bence birlik olup yanlışlarının düzeltilmesi için çaba gösterilmesi gereken partidir.
devamını gör...
beyaz eşya ve kömür sayesinde oyları topluyor ve birinci parti oluyormuş.
ortalama bir ev hayvanı zekasına sahibim ve gerçekten bunun olabilirliğine inandım.

yalnız şunu anlamıyorum;
bu kadar basit bir stratejiyle iktidar olabilmek varken, neden trilyonları havaya suya gömen ve her biri halkın partisi olma iddiasıyla siyasetçilik oynayan diğer partiler de yapmıyor bunu?

sordum birine.
"çünkü anlık ihtiyaçları karşılayarak halkın gözünü boyayacak kadar onursuz değiller".

bak hele kuş kafalıya!
oy verene bidon kafalı de, kömüre kanan ahmak de, okumamış cahil diye suratına bağır, sonra gel onurdan-şereften bahset.
anlık hamlelerle işleri olmadıkları da belli.
katsayının mucitlerinin, türban çığırtkanlarının falan hesapları hiç de anlık değildi. bu haysiyetsizliklere çanak tutan godoşlar da (ki godoş kelimesi süper oldu burda) hala işin promosyonlarında arıyor olayı.

en yakın ak parti merkezine gidip bir gün boyunca içeri giren-çıkan vatandaşları izleyin. erzak ve kömür konusunda kafanızda öyle bir ampul yanacak ki, şaşıracaksınız.
devamını gör...
devletin parasıyla yol yapınca oy toplayabileceğini sanan siyasetçileri bulunduran parti.
oy alamayıncada 'çok hizmet etmiştik çok şaşırdık' derler bu siyasetçiler.
devamını gör...
son durağa kadar üzerinden inilmemesi gereken, ama son durağa gelindiği an hemen terkedilmesi gerekendir.
devamını gör...
bu da gelir bu da geçer şarkısının mücessem hali olan türk siyasetinde bir rüzgar türü...

devamını gör...
beyaz eşya dağıttığı ima edilen hiçbir şehirde seçimi alamayan, zaten beyaz eşyaların seçim için dağıtılmadığı, her seçim öncesi ve sonrası bazılarını öttüren, türkiye için çalışmaya dirayet eden, uygunsuz durumları olan adamları seçimi kaybetmek pahasına silebilen onurlu parti.

ama

parti teşkilatı elemanlarının hemen hemen hepsinin bilir bilmez bir yerlere getirildiği, her teşkilat mensubunun sokaklarda güneş gözlük , takım elbise artiz artiz belediye yetkilisi olarak dolaştığı, bu çözülmenin hayra alamet olmadığı , teşkilat toplantılarının en lüx otellerde yapılmaya başlandığı, eğlenceye, havai fişeğe su gibi para akıtan parti.

(bkz: yiğidi öldürdüm hakkını yemedim.)
devamını gör...
"devletin parasıyla yol yapınca oy toplayabileceğini sanan siyasetçileri bulunduran parti" gibi yanlış isnadlara maruz kalan partidir. tek başına iktidara gelmesini sağlayabilecek kadar milletvekilliğini elde eden bir parti, hükümetini oluşturur ve işe başlar. artık o bakanlar kurulu ile parti ayrıdır. ayrıca, hükümet, yolu devletin parası ile yapmayacak da ne ile yapacak? sonuçta bu, ülkeye yapılan bir hizmet; gidip de kendi parti merkezinin orta bahçesine otoban yapmıyor adam. tabi ki en iyi şekilde hizmet etmeli ve iyi hizmet ettiği takdirde seçmenden teveccüh beklemek de hakkı olmalıdır.
devamını gör...
cemaat+para+siyasi iktidar=? denklemindeki siyasi iktidar kısmının bi kısmı*


* diğer kısmını burda yazmayalım ayıp olmasınn...
devamını gör...
genel başkanlık süresi için kısıtlama getiren partidir. kuruluş aşamasında büyük demokratlık örneği gösteren sadece 2 dönem ile sınırlayan sonrasında değiştiren partidir.

--- alıntı ---
Madde 75 - Genel Başkanlık İçin Adaylık Koşulları
Parti Genel Başkanı, büyük kongre tarafından gizli oyla seçilir. Ancak aynı kişi, kurucu genel başkanlık hariç, en fazla olağan dört dönem genel başkan seçilebilir
--- alıntı ---


http://http://www.akparti.o...
devamını gör...
diğer partilerin hepsi gibi türkiye'deki siyasi tüzüğe göre kurulmuş bir parti. o tüzük dahilinde hareket etmek zorundadır.
devamını gör...
bu partinin beyaz eşya ve kömürü seçim için dağıtmadığını söyleyene bir tarafımla gülerim. efendim şimdi diyarbakır'da bir arkadaşım var kendisi yine bu partiye kendini yakın hissediyor. kömürü sordum kendisine. alıp ticaretini bile yapanlar var dedi. bu arada oradaki kömürcülerin de hali perişanmış.
ayrıca bir ayrıntı gibi dursa da beyaz eşyanın su tesisatı olmayan eve de gittiğini de gördük. istedik ki seçim yatırımı olmasın, isterdik, ama öyle.
devamını gör...
hic ama hic sevmedigim bir parti. "recep tayyip erdoğan bey'"in kisel partisi. yani numan kurtulus ile "recep tayyip erdoğan bey'" arasindaki entellektuel bulgi birikimi ve kalibre farkina bakarsaniz, son duragin cok yaklastigini gorebileceginiz bir parti.
devamını gör...
bu parti için belki de en doğru tespiti numan kurtulmuş yapmıştır. akp için "harun gibi geldiler, karun gibi oldular" diyerek akp nin ne olduğu konusunda noktayı koymuştur.

bu parti iktidar olduğu şu dönemde kendi zenginini, kendi medyasını oluşturmuştur, milli gelir artıyor diyerek övünen bu parti döneminde zenginler zenginleşmiş, fakirler fakirleşmiştir.

bunun dışında ilk üç yıllık iktidarlarında hızlı bir avrupa birliği süreci yaşanmış liberal politikalar izlenmiştir. ancak şemdinli olayları sonrasında devletçi bir yapıya bürünmüş temel hak ve hürriyetleri ağızlarda sakız haline getirmiştir. başta başörtüsü olmak üzere, kürt meselesi, yeni sivil anayasa gibi konularda akp nin karnesine baktığımızda akp nin sistem partisi haline geldiğini anlamak zor olmayacaktır.
devamını gör...
akıllı adamların partisi. allem edip kallem edip kaç seçimdir birinci çıkıyorlar. adamlar o kadar akıllı ki %40 ı başarısızlık olarak addettiriyorlar memleketimde ki göbeğini kaşıyan adamlara.
devamını gör...
cengaver bir uvertürle türkiye siyasasına dalmış ve hemen hemen tüm ötekilerin ağzına bir parmak bal çalmayı ihmal etmemiş, imajinatif * parti. sonrasında dramatik bir şekilde merkezin sağına, kendi piyasasına akmıştır. hülasa çark etmiştir. yetmemiş, kitle partisi olabilme sürecinde bendini aşıp abilerine ve çağdaşlarına bile taş çıkartmıştır. nedir efendim bu nurlu örgütlenmenin naneleri; hele bir bakalım. itinayla kendi seçkinlerini, kendi pişkinlerini, kendi medyalarını hatta kendi beyazlarını dahi yaratmıştır. yelleye yelleye öyle fena da şişmiştir. netice olarak bizim coğrafyada politika, eskisi gibidir. ne çok ne az, bildiğimiz kadar itibarsızdır. alın size nur topu kıvamında, geriye kalan her şeyin teferruat sayıldığı bir memleket partisi. mümineler, müminler, gibiler tepe tepe kullansın diye...
devamını gör...
rahmetli ecevit ekonominin başına kemal dervişi getirince bula bula bu amerikalıyımı buldunuz nutukları çeken zihniyetin,iktidar olunca hazineyi ingiliz kraliyet ailesine bağlılık yemini etmiş , aynı zamanda cıa tercumanı olan mehmet şimşeke teslim etmekte sakınca görmeyen topluluk.
edep ya hu
devamını gör...
kuruluşundan bu yana katıldığı 4 seçimi de kazanarak 4'te 4 yapmıştır.
devamını gör...
aslında kurulur kurulmaz bu kadar başdöndürücü hızla zirveye çıkması bile ülkede parlementer sistemin, siyasi partilerin, liderlerin ne kadar oynak bir zeminde olduğu göstermektedir. bu durumda gerçek bir derinliği olmayan bu partinin gidişininde aşağıdaki örnekler gibi geliş hızında olacağı aşikardır.

(bkz: anap)
(bkz: dyp)
(bkz: dsp)

köklü parti diye chp diyenleri duyar gibi oldum, gülüyorum şimdi ...
devamını gör...
milli görüş hareketinin verdiği tavizler sonrası, evrilerek gel-ebil-diği son nokta (olur inşaallah daha fazlasını düşünemiyorum...).
devamını gör...
rusvet yemekte ve kadrolaşmada sınır tanımayan siyasi parti.
devamını gör...
badem bıyık ve lahana sarması kafaların destekçisi olduğu dini sömürüp insanların oylarını, verdiği sadakalarla alarak iktidar olmuş parti, türkiyenin kara lekesi. aldığı oyun %70inin eğitim seviyesi olarak geride olduğu anketlerle belirlenen parti.
devamını gör...
din, Allah, kitap diyerek oyları almış, ancak hırsızlıkta ve götürmede bu nasıl müslamanlık dedirtmiş parti.
devamını gör...
28 şubat sürecinden sonra iktidara gelen konjektürel siyasi iktidarı 2001 krizinden sonra tasviye edilmiş, recep tayyip erdoğan ve arkadaşlarının bu dönemde kurduğu ak parti yeni bir umut olarak görülmüş ve iktidar olmuştur. sonrasında başkanımız recep tayyip erdoğanın da siyasi yasağı kaldırılınca türk halkı tarafından daha da çok desteklenmiş ve türkiye'yi daha demokratik ve çağdaş bir ülke haline getirmek için çaba sarfetmiştir.
devamını gör...
genel seçimlerde oy verdiğim, bugün bir genel seçim olsa yine oy vereceğim siyasi parti. ancak tabi ki oyumu erdoğan için vermiyorum. chp zihniyeti gelmesin diye veriyorum. şu anda hala sorunlarımız olsa da bu ülkede bundan daha kötüsünü de yaşayabilirdik diyerek şimdilik sabrediyoruz ve yetiniyoruz; ama bir yere kadar tabi. tayyip erdoğan ile çekirdek kadrosu iktidar olabilme, denge ve toplum gerçeğini iyi analiz etmişler. kendi burjuvasını ve aristokrasisini oluşturamayan bir iktidarın uzun soluklu ve güçlü olması mümkün olmaz. bunu gördükleri için ülkesel ve yerel bazda yakın oldukları kişileri ve grupları korkunç bir şekilde ihya etmekteler. ihale, imar ne ararsan var. amaç doğru ancak seçilen yol yanlış çünkü bu kazanç haram bir kazanç! elindeki kamu gücünü kullanarak maddi menfaat sağlamak hiçbir dinde ve hukuk düzeninde meşru olarak görülmez. yani, belediyeye ait yeşil alan statüsündeki bir araziyi kardeşi veya ortağı üzerine satın aldırıp, bu araziyi bir imar planı değişikliği ile değerinin bilmemkaç katına çıkartıp köşeyi kısa yoldan dönmek yapılanlara sadece küçücük bir örnek. eğer akparti bu şekilde devam ederse anap'tan ve dyp'den bir farkı kalmayacak ve yolsuzluklar ile anılır hale gelip 10-20 yıl sonra %1'in bile altına düşecek. dost acı söyler, akparti'ye oy veren birisi olarak akparti'nin yoldan çıkması benim de zararıma çünkü akparti eridiği zaman iktidara chp veya mhp zihniyeti gelecek ve onlar hem daha fena yolsuzluk yapacaklar hem de bizlere zulüm edecekler. bunu engellemenin tek yolu akparti'nin bir an önce aklını başına alıp tekrar ilk kurulduğu günlerdeki temizliğine, saflığına ve berraklığına yeniden kavuşmasıdır. akparti'nin durumunu ben şuna benzetiyorum: bir nehir düşünün, tertemiz suyu ile kendi yatağında akan, insana huzur veren bir nehir. zamanla bu nehirin suları farklı etkenlerle arttıkça artıyor, taşıyor ve nehir inanılmaz büyüyerek yatağının kenarında ne kadar kum, çakıl, taş, pislik, çamur varsa alıyor. bunun sonucunda da nehirin suyu temizliğini kaybediyor, bulanıklaşıyor, bakanın midesini bulandırıyor. artık o nehirde çamaşır yıkanmıyor, o nehirde canlı yaşaması imkansız hale geliyor. bu nehrin eski temizliğine kavuşmasının tek yolu da kuraklık sonucu sularının çekilip herşeye sıfırdan başlamasından geçiyor.
ve şu sözü asla ama asla unutmayın: müslümanın imanı sarı altın ile beyaz baldırı görünce belli olur !
devamını gör...
ege bölgesi, trakya, akdeniz kıyıları ve güneydoğu anadolu hariç türkiye'nin her yerinden oy alabilen partidir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar