adamın gol diyor

küçükken özellikle mahalle maçlarında kullanılan ifade.çizgiler,kaleler hiçbişŸey net olmadığŸı içiğŸn alimler üzerinde ihtilafa düşŸer ve kendi takımınızdan bi işŸgüzar çıkıp gol olduğŸunu söyler.

(bkz: kaçın lan sahibi geliyo)
devamını gör...
mahalle maçlarında -direklerin olmadığı- kaleye gönderilen topun gol olduğunu, golü yediği düşünülen takım oyuncusunun; ''gol, oğlum gol'' diye golü itiraf etmesinden sonra karşı takımdaki golü atan futbolcunun adamı işaret ederek bağırdığı sözdür.
devamını gör...
adaletli olacağım derken salaklık yapan adamın şahit gösterildiği durum.
devamını gör...
o adamımın ben taaa şeklinde bir girizgah ile başlayıp sinkaflı zincirleme küfürlerle karışılık bulan haince, kurnazca, çakalca söylenmiş laf.

öyle adamım olmaz olsun.
devamını gör...
şüpheli poziyona yönelik gol mü değil mi tartışmalarının yaşandığı esnada bir anda mahalleyi sessizliğe bürüyen ve tartışmanın yönünü değiştiren cümledir. bu söz, kendi takımını satan ya da "bakın ben adaletliyim" diyerek ucuz kahramanlık peşinde koşan veya düşük bir ihtimalle sonraki pozisyonlar için kendi takımına taviz hakkı doğurmaya çalışan oyuncununun "ben gördüm, gol o gol" deyişine yönelik söylenir. sebep her ne olursa olsun, adamın gol diyor lafının muhatabı olan tarafın eli kolu bağlıdır. çünkü mahalle maçları kuralları gereğince sonuç değişmeyecektir: gol.

1794 yılında üst üste 97 kez mahalleler arası futbol turnuvasını kazanan brezilya' nın aşağı somaçlar mahallesi takım kaptanı alberto dos aldair, "golün geçerli olup olmadığına dair tartışmalara nasıl son verilir" başlıklı yazısında kalenin belirleniş yöntemine dikkat çekmiştir. "yan direklerinden birisi kaldırımın bir köşesi, diğeri bir taş yahut park halindeki bir aracın tekeri ve üst direği göz kararı olarak belirlenen; gol çizgisi ise ekvator misali tamamen hayâli olan kalenin gol mü değil mi tartışmalarına gayet meyilli bir yapısı olduğu tartışmasız bir gerçektir. tartışmaların %34,45' inin üst direğin göz kararı belirlenmesi, %30,63'ünün yan kale direklerinin boyunun 15 cm' yi geçmemesi sebebiyle yaşandığı düşünülürse 'adamın gol diyor' uygulamasının pek de adaletsiz bir çözüm olmadığı görülmektedir.çünkü başka çare yok, varsa siz söyleyin ama yok işte mübarekler" diyerek uygulamaya destek vermiştir.
devamını gör...
gol mü değil mi sorununu kökten çözen söz.
tabi gol diyen adam bir daha maça alınır mı bilinmez.
devamını gör...
bunun bir versiyonunu da forumlarda ya da spor sitelerinde yapılan yorumlarda görürüz. tuttuğu takımın hatasını veya tuttuğu takımın lehine hakem hatasını kabul eden beyanlar düzülür.
"bir galatasaraylı olarak ben verilen penaltının hatalı..." gibi yorumlardır.
saygılar...
devamını gör...
hakeme gerek bırakmayan uygulama. çizgi hakemi neymiş!
devamını gör...
sokak arası mahalle maçlarının en inandırıcı repliği.bir adamınız bunu dedikten sonra artık o golün sayılmama umudu bitmişitir.
devamını gör...
şaibeli golü sorgusuz sualsiz geçerli sayan cümle. bir şey itiraf edeyim mi? o adamlardan biri de bendim. bariz gole "taş üstü" diyorlardı, ben ne yapayım? yalan mı söyleyeyim?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar