adana'da sıkı yönetim ilan edilmesinin gerekliliği

ana haber bültenlerinin vazgeçilmez şehri hatta ekmek kapısı desek yeri var. adana çok farklı bir şehir. her gün binlerce suç işleniyor. şöyle iki dakika durup düşününce bile aklınıza muhakkak 10 farklı haber gelir. mesela dün minibüs şoförünün şehit annesine yaptığı terbiyesizlik ve yolculardan gıkını çıkaran olmaması. bu hareketi erzurum da yapsa ağzına tükürürler o herifin. 10 lira için adam öldüren de var millete kedi, köpek, at, eşek etini karistirip satmaya çalışan da var, tecavüzcü de var, cinayet cinayet buyuyen suclular da var. var oğlu var. her şehirde var diyeceksiniz ama adana da olduğu kadar yok.

bir de adanaliyik Allah ın adamıyık lafı var. çok iddialı ve içi boş. burada adananın güzel iyi yürekli insanlarını tenzih ederim. ama onlara da görev düşüyor. mucadele etsinler mazlumu garibani ezdirmesinler. ayrica onlara da sabır dilerim.

ne yapılması lazım?
tabi ki sıkı yönetim. mahalle mahalle sokak sokak operasyon yapılması lazım. her eve girip kontrol etmek lazım. hatta bazı suçlular yakalandığı an kurşuna dizilmeli. 3 yasında bebeğe tecavüz eden şerefsiz "ya çok pişman oldum" diyecek vakit bulamamalı mesela.

yazık şu şehirde yaşayan hatta yaşamaya çalışan iyi insanlara yazık.
devamını gör...
elbette yekün bir şehri içindeki necis karakterler yüzünden bir yaptırıma tabii tutmak ağır gelebilir ilk etapta ama zaten sıkıyönetim nerede vuku bulsa bu durum geçerlidir, ayrıca toplumsal değerlerin korunması ve kamusal adaletin tesisi için şarttır. her ne kadar büyüklerimiz ''sui misalden emsal olmaz'' düsturunu dile getirseler de iş çığırından çıkmıştır, artık suç büyümenin anahtarı biçiminde özenilecek konuma gelmeye başlamıştır. bir şehrin vasati suç oranı ülke geneline göre beş kattan fazla ise orada hukuk aciz kalmıştır ve anarşiden öte doğa kanunları geçerli demektir. sırf hakların temini için vazifeli olan adliyede hatta duruşmalarda bile taşlı sopalı birbirine girecek kadar gözü dönmüş insan cinslerini barındıran bir kentte güvenlikten söz edilemez. esasında işlenen suçlara baktığınızda devletin el atması gereken daha vahim bir durum göze çarpmaktadır; adana'da maalesef güçlüye, zalime, arsıza, dolandırıcıya değil mağdura, zayıfa, kadına, çocuğa yönelik orantısız kuvvet sergilenmektedir. kimsesiz şehit anasına küfür, engelli gence linç, kimsesiz çocuğu istismar, suriyeli mültecilere hakaret, sokak hayvanlarının katli, kadına şiddet, çocuğa tecavüz, fantastik cinayet biçimleri, şeytani hırsızlık türleri, şantaj çeteleri, organ mafyası, uyuşturucu kartelleri...

bu duruma biraz daha göz yumulursa artık ne emniyet birimleri ne adli makamlar hareket edecek zemin bulamayacak, belki onlar bile tehdide boyun eğecek hatta suç şebekelerinin maşası olacak. değil ki osmanlı, selçuklu'dan bu yana devletlerimizin dirliği düzenin sağlanmasından geçmektedir; bu hususta atılacak sert adımların gelecek nesillerin sağlıklı bir bilince ve huzurlu bir ruha sahip olması adına kaçınılmaz olduğu ortadadır. burada mevzunun sadece eğitimsizlik veya denetimsizlik olmadığını anlamak için daha neyi bekliyor ki âli devlet yetkilileri?
devamını gör...
5 yıl adana'da yaşamış, yılda 3-4 defa da eş, dost, akraba ziyaretleri yapan biri olarak meselenin çok abartıldığını düşünüyorum. adana öyle anlatıldığı şekilde teksasvari bir yer değil. adana'da yaşanan x olayı atıyorum ısparta'da yaşansa insanlar aynı tepkiyi vermiyor. çünkü olay adana'da yaşandığından olayın vahameti, absürtlüğü bir noktadan sonra artık önem arz etmemeye başlıyor. ha adana'da mı oldu tamam o zaman normal. irdelenmesi gereken asıl düşünce yapısı burada yatıyor. sorunun kendisinden çok şehrin konuşulması nedir abi? başta show tv olmak üzere bazı medya kuruluşlarının bu algıda payı büyük. adana etiketini koymasalar haberleri izlenmeyecek. bir fenomen yaratıldı gidiyor. millet de sanıyor ki dakika başı adana'da birileri öldürülüyor kaçırılıyor.

mesele tamamen medya abartısı ve bu nahoş durumları marifet zanneden adana'nın kimi cahil insanının halt yemesi. bu şehrin en büyük eksikliği güçlü bir lobisinin bulunmaması dolaysıyla tanıtımının yapılamaması.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar