ademimerkeziyetçilik

ademimerkeziyetçilik (bkz: yerinden yönetim)(bkz: decentralization) yerel yönetimlere daha fazla yetki vermeyi amaçlayan kamu yönetimi terimidir. merkezden gelen emirlerin uygulanmasındaki aksaklıklar ve yerel tebaanın taleplerine etkin cevap vermeyi amaçlar. osmanlı nın son döneminde prens sebahattin tarafından artan azınlık başŸkaldırılarına özüm olarak uygulanması savunulmuşŸtur.

günümüzde avrupada başŸarılı uygulamaları gözüken, yüzyılımızın hizmet devleti gerekliliklerinden sadece biridir, yerel yöneticilerin ve kolluk kuvetlerinde homojen dağŸılımı ön görür. tabiki uygulamaya geçilmesi için demokrasi kültürünün tam ve sağŸlam şŸekilde uygulanması, halk arasıda sivil kültürün oluşŸması gerekmektedir. türkiye koşŸullarında kısmen uygulanan ve arttırılmaya çalışŸan yönetim anlayışŸıdır, ama tam uygulanması bildiğŸiniz gibi zaman ister.

ayrıca prof. dr. gordon smith ( london school of economics profesörü) ''ademi merkezileşŸmenin kendi başŸına, demokratikleşŸme yönünde yeterli bir temel yaratması da olası değŸildir [diye düşŸünüyor]. eğŸer öyle olsaydı, anlaşŸılmaz biçimde, küçük birimlerin büyük birimlerden yapısal olarak daha â‘demokratik⒠olduğŸu savına varmamız gerekirdi. ama böyle bir varsayımın mantıklı bir temeli yoktur. kaldı ki, tam tersinin doğŸru olması daha muhtemeldir: küçük birimlerin â‘kontrol ve denge⒠mekanizmaları gelişŸtirme yetileri daha azdır, çoğŸunluklar da daha durağŸan olma eğŸilimindedir'' [1].

referanslar:
[1] gordon smith, demokrasi ■yerinden yönetim ilişŸkisi. http://hubyar.eu/SiteFiles/...
devamını gör...
prens sabahattin'in dayısına olan nefretinin ürünüdür. türk devlet teamülüne münasip bulunmadığı için uygulanmamıştır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.