maalesef acı gerçek ; toplumumuzun kanayan yarası.
o kutlu peygamber ki:
“kolaylaştırınız, zorlaştırmayınız, müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz”( buhari sahih, ilim b,11,cihad 164) buyurmuş.

hayırlı işlerde özellikle adetlerimizin resmen hayırlı işi zorlaştırma , hatta nefret derecesine vardıracak bir noktaya getirmesi sanırım ki önce bu adet ayağına yapılan saçmalıkları sonlandırmakla son bulacaktır.

kaç kişi ;ama kaç kişi sırf parası olmadığından evlenemiyor.halbuki işi var ; evlense hayatını devam ettirebilecek bir maaş düzlemi de var. ama evlenirken ki o saçma sapan adetler yüzünden evlenemiyor ; çalışıyor ,didiniyor...5 yıl evlenmek üzere birikim yapan gördü bu gözler. sonra da ister istemez ya zina çukuruna düşüyor; ya evlilikten soğuyor. nişan süresi uzadıkça uzuyor ; uzayan nişan süresi evliliği sorgulamalarına , evliliği sorgulamalarıda zinaya varan bir yola dönüşüyor.
aynı şekilde bir başka örnek de hacca gitmek isteyen hacı adaylarımız için geçerli.hacca gidecek yeterli birikimleri var olan çoğu hacı adayı hacca gidemiyor., hala birikim yapıyorlar .neden mi? çünkü gelenek ve göreneklerimiz hac dönüşünde sülalenin her bir bireyine karşı hediye vermeyi öngörüyor böylece hac adayları en az hac vazifesinin yarısı kadar parayla hediye almak zorundalar da o yüzden.
daha verilecek onlarca örnek var; aslında bakarsanız gelenek ve göreneklerimizin milli dinamiklerimizi dinç tutma yönünden bir işlevi olsa da gereksiz ve sonradan uydurulagelmiş birçok adetler hayırlı işleri zorlaştırmak üzerine kurulu.
toplumsal olarak bazı şeyleri aşmamızın vakti gelmiş olmalı...
devamını gör...
anlamadığım şey genelde pek çok kız tarafının çıkardığı arızalardır. kardeşim, sen damadın işini gücünü, maddiyatını bilerek o kızı veriyorsun. bu kadar zorlamanın, nefsine yenik düşmenin manası nedir ? 3 gün sonra kızın evlenince, o borcun altına kızında girecek geçim derdiyle. akıllı olun, örf adet diye milleti kasmayın.
devamını gör...
öyle.

davet edilmişim icabet etmemek olmaz. *.

doğrusu ben buna fırsat vermedim. en fazla evlenme görüşmesinde dillendirebilmişlerdir ve mesele kapanmıştır!

ohoo, daire diyeni mi dersin, ilk görüşmede ayda kaç para kazanıyorsun diye soranı mı dersin, almışken en iyisi olacak diyeni mi dersin... benim de huyum ve kronikleşti artık; bir kızda maddiyatçılık kokusu sezdim mi tamam olmaz o iş.
yine gelenek-din anlayışına bağlayacağım ama ; bizim din kültürümüzde de var bu. bu yönde ne hadis ön plana çıkarılır ne sünnet ne ayet. he söylerler belki uygulamadan bahsediyorum. gidinin haşılcıları, söyleyin bakim kim inkar ediyor kim karşı çıkıyor ?

öyle işte. türk kızı. çok değerli çoook. öyle ucuza gidecek hali yok değil mi ? yüklü bir meblağ karşılığında gidecek.

tanımıyorum. adetinizi filan tanımıyorum.

edit: istisnasız hiç birisi ikna edilmeyecek değildi. ben istemedim.
devamını gör...
kim kimin burnundan getiriyorsa ona daha çok kıymet verildiği için bu gelenek haline gelmiş olabilir.
yok ben iyi olayım, halden anlayayım dersen kimse aferin demez, zaten yapmak zorundaydın der geçer.
bu hep böyledir.
devamını gör...
hayirli islerin zorlastirilmasi begenilmeyen ve guvenilmeyen karsi tarafa meydanin bos olmadigini gostermek ve sabir testinde karsi tarafin verecegi tepkiyi olcmek icindir.

kardesimin inadi ile * ailenin istemedigi bir aile evimize tanismaya geldi. tabi olaylar olaylar. kardesim haric kimsenin de gozu pek tutmadi aileyi ama kirici da olamiyoruz evlat bizim sonucta.

babam bayagi bir konustu gorustu bizimle es dost ile ve genel kani olumsuz cikti. simdi tutup hayir dersek basta kardesim bizi oldurur. babam karsi tarafi sinamak ve ne yapabileceklerini gormek icin ucuk uc bes sey istedi. askla sevkle evimize gelen aile bizimle irtibati kesti ve bizim ex-damat kardesime hicbir adim atmadan yahu gel kacalim seninkiler vermeyecek demis. defalarca.

analiz yapmak uzun surer de soyle dusunun bir is yokusa suruluyorsa her zaman sorunlu karsi taraf degildir. bazen ima ile sizin uygun taraf olmadiginizin mesaji veriliyor olabilir. siz kendinizce super harika olabilirsiniz ama karsi taraf sizin egitiminiz, dini yasantiniz, fikirleriniz, pratikleriniz ve tavirlarinizla sizi sevmeyebilir ve sizi bu acilardan sinayabilir caktirmadan. cunku kimse kiz istemede tutup yogurdum eksi, evladim hayta ise yaramaz ukala dini yarim demez. oyle canlar.

kamu spotu: istişare hayat kurtarır
devamını gör...
hiç o aşamaya gelmediğim için bizzat tecrübem yok ama çok yakın arkadaşlarımdan şahit olduklarım var. çocukluk arkadaşım çok samimiyiz ,ayrıca ilk defa hayatımda bir düğünde oynamışlığım oldu.* 2012 yılında evlendiler, bahsettiğine göre bu sene düğün borçları bitti. bekarlar olarak Allah yardımcımız olsun iyi insanlarla karşılaştırsın.
devamını gör...
harika bir konu, başlık aranan kan gibi resmen.

evet arkadaş karşıyım geleneklere. gelenekten ziyade gelenek diye itelenen saçmalıklara.

kız isteme, söz, nişan, kına, düğün, bal ayı....

şu listede yapılması şart olan bir istemedir. münasibiylede aynı gün yüzük takarsın, vakti saati gelincede nikahı kıyarsın olur biter.

-söz için giyin kuşan yüzük al.
-nişan için giyin kuşan yüzük al yok çeyizlik yok bohça.
-kına için mekan tut, bindallımız olsun, herkes yapınsın gelsin kızlarınız eğlensin, ağlasın(?)
-düğün için mekan tut, yemeği, fotoğrafçısı, gelinliği, damatlığı, gelin başı, damat traşı, at kafası...
-son tango bal ayında da gitmişken güzel yere git kıy paraya ver canlıları otele...

ne oldu?

evlendik...

iyi halt yediniz. yukarıdaki liste unuttuklarım haricinde 30-40 bin lira arasında tutuyor. oda orta hallisi. daha damat gelecekte ev düzecek hey yavrum hey.

tüm bunlar bir cümlenin eseri. "e bir kere evleniyoruz"

severim böyle adeti. severim böyle geleneği.

iyi döktüm içimi be... son olarak; benim evlenmeye hakkım yok mu seda abla?
devamını gör...
tamaaaam bir çok adet saçma eyvallah ki o saçmalıklara maruz kalmış biri olarak konuşuyorum lakin...

karşımıza da ya hazreti ali hazreti fatma ile evlenirken bak şunu şunu almış bi tek dicek insanlarda gördüm deyyusun sanki kendi hazreti ali de onun yaptığı muameleyi yapası var...

anam.babam geçin bunları sen cebindeki parayı umarsızca infak ediyo misun elini cebine attığında "hadiiii kalmamış bak hayda naaapcaz şimdi" diye düşünürken aklına sevindirdiğin o yetim gelip her şeyi unutturuyo mu...

yoool sen parayı at pazarında nargileye, davut heykeliyle çay içmeye, sigaraya, iddiaya( var lan aranızda kupon yapanlar biliyorum), telefon taksidine, o telefonun interli faturasına, tuttuğun takımın donuna, maçının biletine veriyosun sonra nişanlın bi şey istedi mi " böyle adet mi olur" ulan böyle adam mı olur...

seviyosan katlancan hıyar erkek dediğin sevdasının peşinden koşar cemil meriç karısının hasta olduğunu öğrendiği gün sigarayı bırakır bunu içeceğime sana bakarım der ...

patronlar gibisin işe gelince örnek avrupa maaşa gelince afrika hesabı...

adetlere gelince hazreti ali hayata dönünce davut heykeli oldu canım...

haa elbette zorlayanlar var bazı yörelerden cidden sıkıntı verici bir durum oluyor ama dedik ya er kişi olmak sıkıntılara galebe gelmek demektir yoksa bazı organların bulunması erkekliği tesis etmez...

rahmetli aliye rona ata binmiş dört nala giden adamlara bağırırdı ala geyik filminde "avrat yürekliler" diye...
devamını gör...
sadece hayırlı işleri değil hemen her işin içine bir gelenek dayatıldığında gerçekleşen bir durumdur. geleneksel zorunluluklar nedeniyle maddi, manevi zorluk içinde yaşayan çok insan mevcut günümüzde.
devamını gör...
her işin maddiyata uygun, eğlenceli yanı var. her şey dozunda yapılırsa tadına varılabilir. ki varılıyor. çeyiz alışverişi, gelin hamamı gibi ince detaylar varken bu adetleri kötüleyemem. ama bu adetleri illa yapmak istemeyenler de oluyor. mesela annem evlenirken kız isteme,söz,nişan hepsini bir yapıp, bir nikah ve ardından sade bir aile yemeği ile evlenmiş. benim de gözümde gelim hamamında, çeyiz alışverişinde.
devamını gör...
yahu adetlerimiz diyorsunuz bunu söylerken en azından bir 20-30 yıl öncesinden bahsediyor olmalısınız ki o zaman da millet aşırı zengindi, her şeyi üslubunca yapıyordu da şimdi mi fakir ve adetlere güç yetiştiremez oldu külliyen yalan. bugün insanlar nefislerinin isteklerine adet kılıfını uydurmuş tutarsa diye çalmış mayayı göle. yerseniz afiyet olsun kardeşler evleneceğiz diye her söylenene "olur" demek gibi bir mecburiyetiniz yok ama sizin talebiniz de farklıysa suçu karşı tarafa yukleyemezsiniz. nacizane tavsiyem önce niyetinizi sağlam bir zemine oturtun ki bu da Allah rızasını kazanmak olmalı diye düşünüyorum o artık size bağlı. Allah karşınıza hiç ummadığınız yerden öyle bir göz aydınlığı verir ki şaşırır kalırsınız. şükürden başka elinizden hiçbir şey gelmez.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar