adıyaman menzil tarikatı

tefsir programı yapıp yapmadıklarını çok merak ettiğim oluşum...

böyle bir programları varsa her hangi bi yerde ya da çalışmaları ve yahutta internet üzerinde bununla alakalı bir çalışmaları varsa katılmak isterim...
devamını gör...
islamı ihlas ve takva boyutunda üstelik sosyal hayattan kopmadan yaşama gayretinde olan insanların çok olduğu cemaat.
Allah bütün hak cemaatları bid'at, hurafe ve fitnelerden muhafaza buyursun.
devamını gör...
cemaat değil bir tarikattir. muhibanının (sofilerin diyelim) tırt olduğu aşikardır. yani mürşidin doğruluğu müridin iyi olmasına yetmiyor. bence zaten türkiye'deki (f.g.c hariç) tüm oluşumların iflas ettiği nokta bu oluyor. mesela çevrem kayseri ehli dil buluşması kadar kozmopolit ve gördüğüm tek şey bu. hangi oluşumu sallasan 2 adam ya kalır ya kalmaz. samimiyet çok az. hakiki samimiyetten bahsediyorum tabi. yoksa baştaki kişilerin düzgün olması kendisine gelenlerin doğru olacağı manasına gelmiyor.
devamını gör...
hakkında hiçbir şey düşünmüyorum. iyi ya da kötü diyemem. ama bir gün otobüs beklerken bir adam bana yaklaşıp bir sürü dua etti. mübarekten el aldım mübarek benim dualarım kabul olsun diye dua etti dedi. eyvallah dedim ben de. sonra kayboldu gitti. brrrrrr. sır kapısı işte hep. el alınca oluyorsa demek ki.

ciddi yaşandı la bu olay ama adam kaybolmadı. otobüs köşeyi hızlı dönünce adamı bir daha göremedim.
devamını gör...
Allah,peygamber diyen ehl i sünnet tüm müslüman kardeşlerime selam olsun.menzil tarikatı,cemaati ne derseniz deyin ,yüzünden nur fışkıran kardeşlerimdir.
devamını gör...
doktoru,profu,köylüsü,ev hanımı vs aynı koğuşta yan yana uyur burada...tabii kız erkek ayrı mübarekler...herkes gardaştır...

ne olursan ol gel,yeter ki geldiğin gibi gitme düsturu vardır.

günahkara değil günaha düşmandır.

şeriatin her harfine uyar bu yolun büyükleri...

efenime söylüyeyim "şeyh uçmaz,mürid uçurur." bu yüzden menzil hakkında söylenen her söze inanılmamalıdır.

kapıları herkese açık olup, konaklanacak yerleri de mevcuttur.günde 2 kez çorba ve ekmek ikram edilir. ve hepsi de ücretsizdir. kantin ve marketi vardır.pek tabii buradan yapılan alışveriş ücretlidir.

mor gülleri vardır

sohbet evlerinde kitap okuma saati vardır. yaşlı,genç insanlar bi odada oturup aynı anda dini kitaplar okunur.

semerkand tv,semerkand radyosu, hacegan yayınları,mostar dergisi bu güzide tarikata aittir.

sorusu olan msj atabilir
devamını gör...
adıyaman kahtaya bağlı bir köy. aynı isimli tarikatın merkezi. tüm sofilerin ağızlarından düşürmedikleri çoğu kimse için huzur kaynağı mutlu olmanın adresidir. gidenlerin söylediklerine göre buraya kafile kafile insan akarmış ziyaret için ve gidenlere çorba ikram edilirmiş. birde mayasız ekmek verirlermiş. şu sıralar mensupları gülen cemaatinin yitik savaşından istifade edip topyekün rte etrafında kilitlenmektedir. belki gülen cemaatinin boşluğunu doldururuz diye koltuk kapma hevesindeler. pek masum, tehlikelide görmediğim tarikat. itikad sorgulamak haddim değil ama bu bağlamda selefi çizgidir görüşüm.

cemaat değil tarikattir.

menzil tarikatı
devamını gör...
doktoru,profu,köylüsü,ev hanımı vs yan yana uyur burada..

bu ibarenin açıklanması gerek diye düşünüyorum. yan yana uyumak nasıl yani?
devamını gör...
cemaat değil tarikattir. ve tasavvuf ehlidir.

hz. ebubekir'den ilham alarak kurucusu muhammed bahauddin (ks.) olan, nakşi ekolünün faaliyetleri ve irşad çalışmaları açısından ülkemizdeki en etkin koludur. siyasete kulun günaha uzak olmasına inanıldığı kadar uzak duran bir yapıdır ve üst yapı da hal böyle olsa bile tabanın elbette kendine ait siyasi anlayışı vardır ve bu da sadece onları ilgilendirir. cemaat olarak asla belli bir siyasi yapıya destek, müridlere yön vermez, kimsenin iradelesine de aklına da ipotek koymaya yeltenmezler. bilahare bundan imtina ederler.

bazı cemaatperverlerin saçma sapan bir şekilde karalamaya çalıştıklarına çokça şahit olunmuştur. hem cemaatten hem de halktan bilgisizce saldırıp hizbullah olduklarını iddia edenine bile rastlamanız kabildir. oysa gerçek çok farklıdır. gidip görmeden başta hak peygamberin sonra hz. ebubekir-i sıddıki'den, salman-i farisi'den, beyazıd-i bistami'den, abdul halik gujdevanî'den, ali râmitenî'den ve altın silsileden daha nicesinden kalan mirasçılarını tanımadan hükme varmayınız. sirayeti kasr-ı arifan'dan, semerkant'tan, buhara'dan, dağıstan'dan, menzil'den, nurşin'den, üsküdar'dan duyulan bu köklü tasavvuf yolu her geçen yol yeni kollara da ayrılarak yeni üsluplarla yoluna devam etmektedir.

devamını gör...
yanlış hatırlamıyorsam ilk defa 2002'de gittim, bir yıl evveli, bir yıl sonrası da olabilir.

ama doğru hatırladığım bir şey var ki; hiç bir zaman tarikatın büyüklerinden herhangi bir şekilde "şu partiye oy verin, bu parti iyidir" minvalinden bir kelime dahi duymadım.

ek olarak, kimsenin boşluğundan da faydalanıp koltuk kapma sevdasında da değildirler.

sevdamız bellidir bizim.

refîk'lerimizi bulmuşuz olm biz, tarîk'imize yol almaktayız her daim. ne koltuğuymuş?
devamını gör...
günümüzde büyük hizmetleri olan tarikattir. kimi sarhoşu, kimi ayyaşı, kimi kadın düşkününü yola getirmişliğine şahitliğim var.

--! spoiler !--

ben de bir kez aralarına katıldım. gecesinde yapmam gereken yanlış hatırlamıyorsam 9 şeyin listesini verdiler. gusül abdesti, ölüm rabıtası gibi şeyler. ona bir şey diyorlardı da şu an aklımda değil. şeyh rabıtası aklıma takıldığından ve tevbe alma olayı (peygamberimizin hayatından örnek verseler de) pek içime sinmediği için devam etmedim.

--! spoiler !--

haklarında en ufak kötü bir niyet, kötü bir düşünce beslemiyorum. Allah ve peygamber yolunda olduklarından da şüphem yok. insanları çamurdan çekip kurtarmaları yeter. bu yüzden nesillere hizmet etmektedirler. tıpkı diğer dini cemaatler ve tarikatler gibi.
devamını gör...
kabirperest ve şeyhperest tarikattır. üzülerek ifade etmek durumundayız. müritlerinin topluca günahlarını bağışlayan, (buna bağışlama değil, aracı olmak şeklinde tevil getirmek ancak kendini kandırmaktır), sıkıştıkları her an da şu zatlardan yardım isteyin, efendinizi çağırın gibi, kadınlara özel seanslar yapan (bizzat bunlara devam eden hanımlar biliyorum), kuran ve sünnetin tevhid (akide) anlayışından uzak ne kadar iş, amel, bidat varsa hepsini mürit ve çevresine dikte ettirmesi, onların ayyaşı zaniyi çevirmiş olmasının yanında bir hiçtir. şimdi ayyaş ve zaninin günahkar olması mı? yoksa şirk ve küfrün içine batmış olması mı desem? herhalde beni tekfir edersiniz. uzatmıyorum, anlamayacak dimağlara söz kifayet etmiyor.
devamını gör...
--- alıntı ---

kabirperest ve şeyhperest tarikattır. üzülerek ifade etmek durumundayız. müritlerinin topluca günahlarını bağışlayan, (buna bağışlama değil, aracı olmak şeklinde tevil getirmek ancak kendini kandırmaktır), sıkıştıkları her an da şu zatlardan yardım isteyin, efendinizi çağırın gibi, kadınlara özel seanslar yapan (bizzat bunlara devam eden hanımlar biliyorum), kuran ve sünnetin tevhid (akide) anlayışından uzak ne kadar iş, amel, bidat varsa hepsini mürit ve çevresine dikte ettirmesi

--- alıntı ---

yukarıda yazılanların tamamının yalan iftira ve hayal olduğu yazanın şahsi kininin ifadesi olduğu daha ayrıca bunların yapıldığını ıspatlıyamaz ise müfteri olduğunu ahada şimdi yazdığım...

kulaktan olma ithamlar ile birileri hakkında iftira atmaktan çekinmeyen birinin ifadelerinde geçen tarikat...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar