adli dilbilim

dil, hukuk ve suç ilişkisini içeren, uygulamalı bir dilbilim alanı olmakla beraber, disiplinler arası bir çalışma alanıdır.

en sık kullanılan "birincil inceleme" dahilinde konuşmacı tanıma, kayıt güvenilirliği ve kayıt iyileştirme işlemleri yapılır.

ağız yapısı, konuşma bozuklukları, lehçe, ağız, şive, kavşak, durak, diş yitimi sonucu sesletimde oluşan hatalar, konuşma stili, jargon ya da argo, kekeleme, afazi gibi hastalıklar, patolojik rahatsızlıklar, protez kullanımı, konuşma hataları, duraksamalar gibi dilsel özellikler ile perde istatistikleri, kısa zaman enerjisi, sözcüğün uzun dönem güç spektrumu, konuşma oranı, fonem ve susma (sessizlik) süreçleri, formant oranları ve glottal (gırtlaksal) dalga formlarının şekli incelenerek vakanın modüs operandisi, yani suçun oluş şekli ve failin yöntemi gibi ipuçlarına ulaşılmaya, neticesinde şüphelilerin aklanması ve suçluların belirlenmesine çalışılır.

adli dilbilim uzmanı; ses kayıtları dışında yazınsal incelemeler de yapar. el izi, kalemin bastırılma şiddeti, harflerin yazımı, dil bilgisi, söz dizimi, anlambilim, psikodilbilim, sosyodilbilim ve bunun gibi incelemelerle yazar karşılaştırması ve tespitine çalışır. *
devamını gör...
gözümün çiçeğiydi bir zamanlar kendimce sherlockculuk oynayacaktım. bakmayın mutlu bir insandım zamanında, hayallerim falan vardı. hoş bir destek bulsam yine çalışmayı isterdim. yoksa kaybolup gideceğim memuriyet yollarında. gerçi ne istediğimden ben bile habersizim, bir yanım kal diyor bir yanım al başını git bu ülkeden. Allah'ım bu dilemmalarla baş edemiyorum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar