adnan menderes

#siyaset  #özgürler 

14 mayıs 1950'de demokrat parti iktidara geldiğinde türkiyenin hemen hemen dış borcu yoktu.

adnan menderes hükümeti, 2 haziran 1950 günü güvenoyu aldı. 18 haziran 1950 günü, türkiyenin ekonomik durumunu incelemek ve bir program hazırlamak üzere uluslararası imar ve kalkınma bankasından bir heyet geldi.

1950'lerde her bakanlıkta bir aıd temsilcisi abdli danışman vardı.

demokrat parti neden karayolları yapımına ağırlık verdi? bunun nedenini kim araştırdı şimdiye kadar? daha iyi anlaşılması için;

(bkz: bir ekonomik tetikçinin itirafları)
devamını gör...
sayesinde türkiyenin liberal iktisadi politikalarla tanışabildiği, vizyonu olan ender liderlerimizdendir.

iq su 100 ün altında seyreden arkadaşlar için gelsin şimdi de hiçbir ülke 0 dış borçla gelişemez dışarıdan gerekli tarım makinalarını, yüksek teknoloji ürünleri alırsın zamanla tarımını modern yöntemlerle yaparsın bu sayede tarım kesimi zenginleşir. eğitim seviyesi yükselir kendi ülkende artık hammaddeden son ürüne kadar gidecek bilgi birikimine ulaşırsın. ayrıca türkiye gibi özellikle o zamanın türkiyesi gibi ülkeler için sanayi ve altyapı yatırımlarını yapabilmek dış krediler hayatidir.

karayolu tren olayı farklı sebepleri olan bir durum uzun olarak incelenmesi faydalı olabilir.
devamını gör...
birçok solcu aydınında desteğiyle kurulan demokrat parti ile iktidara gelen ve türkiyenin içinde bulunduğu şu durumun bir numaralı sorumlarından biri olan zat. türkiye'de milli şefdöneminde kurtarıcı gözüyle bakılan ve demokrasi havarisi olarak görülen adnan menderes ilk iş olarak kazanılmış olan az sayıdaki demokratik hakkı da ortadan kaldırdı. 6-7 eylül olaylarının baş sorumlusudur. nato gibi bir pakta girmek için asker kanı satmaktan çekinmeyen bir adamdır. turan emeksiz isimli öğrencinin katledilmesinden sorumludur. ayriyeten "bu meclise odunu aday göstersem seçtiririm" diyerek 2009 yerel seçimlerinde recep tayyip erdoğan'a ilham kaynağı olmuştur.

edit: marshall yardımı ilk olarak ismet inönü döneminde alınmıştır. abd ile 1945 yılında yapılan anlaşma ve ardından 27 şubat 1946 yılında yapılan 10 milyon dolarlık anlaşma ile teknoloji artığı silahlar alınmış yüksek faizle bedelleri ödenmiştir. ama asıl yardım 12 mart 1947 günü kongrede abd başkanı truman'ın yaptığı konuşmayla kamuoyuna duyurduğu ve sovyet tehdidine karşı oluşturduğu truman doktirinidir. 22 mayıs 1947 günü kongrenin kabulüyle türkiye'ye toplamda 100 milyon dolarlık bir yardım verilmeye başlandı. anlaşılacağı gibi bu yardımlar ismet inönü dönemi başlamış ve adnan menderes dönemi artarak devam etmiştir.
bu ülkede hiçbir darbe abd'nin rızası dışında olamaz. adnan menderes'in düşürüldüğü darbede kendi nüvelerinden oluşan bir darbe olmamıştır. bunun için 58'deki devalüasyona bakmak ve adnan menderes'in sovyetlerle olan yakınlaşmasını iyi irdelemek gerekir.
devamını gör...
amerikanın adamı olmakla suçlanır genelde... ancak abd'nin adamını asabilecek yiğit var mı bu memlekette diye düşünmezler hiç... abd ye fazla tavizler verdiği, çok büyük hatalar yaptığı doğrudur. abd'nin gerçek yüzünü çok geç de olsa görüp ''sovyetlere ziyarete gideceğim, kendi çıkarlarımıza uygun hareket edeceğiz'' diyip sovyetlere resmi ziyaret hazırlıklarına başladıktan 2 ay sonra tesadüfe bakın ki darbe oluyor. sovyetle yakınlaşma hayal oluyor...ipe sapa gelmez iddalar , tuhaf bir yargılama sürecinden sonra abd'nin isteği oluyor; menderes ve iki bakan asılıyor...

tabi asılan üç kişi nasıl türkiye tarihinde kara leke ise, deniz gezmiş , yusuf aslan ve hüseyin inan'ı idam ettiren demirel'in (bir iddaya göre) bizden 3 kişiye karşı onlardan 3 kişi astık demesi de aynıdır. 3 abd karşıtının idam edilmesini, başka 3 abd karşıtını idam ederek telafi(!) etmek ancak demirel gibi bir deha(!) ve vatanseverden beklenir zaten...bu memleketi Allah kurtarsın diyorum...
devamını gör...
murat bardakçı ve hüsamettin cindoruka göre eşi dışında evli bir kadınla ilişkisi olan merhum başbakan.

edit:en çok kötülenenler listesinde zirveye oynayacağını bilerek yazdım.kimse kabul etmese de, yakıştırmasa da, bu durum türkiye için önemli olan biri tarihçi öteki siyasetçi-hukukçu iki kişi tarafında dile getirilmiştir.
devamını gör...
siyaset yaşamı boyunca oldukça nazik ve beyefendi bir yapıda olup, amerika'nın destekçileri tarafından darbe ile indirilip asılmış merhum başbakan. duruşması sırasında hakime ve darbecilere okkalı ayarlar verip susturmuştur. ayrıca osmanlı padişahlarına reva görülen her türlü sapın işkence türüne maruz kalmasına rağmen doktorlara işinize bakın diyecek kadar mert bir insandır. Allah onu asanların belalarını kat ve kat versin.
devamını gör...
çok şeyler yapmak isteyen ama nasıl yapacağını tam olarak bilmeyen, çevresinde kendisini kullanmaya çalışan bir dolu insan olan ve onların cezasını kendi canı karşılığı çeken büyük lider.
devamını gör...
basvekil'ligi doneminde emrindeki bir memurun karisi ile yakinlasmis, musluman turk milletini uyutmak icin onlerine konmus, sabetaist bir insan'dir...
dusunun simdiki bir gectim basvekili bir makam sahibi insan'in bir kadin ile yakinlastigini ve bunun duyulmasini....
devamını gör...
son mektubu.

"sizlere dargin degilim, sizin ve diger zevatin iplerinin hangi efendiler tarafindan idare edildigini biliyorum. onlara da dargin degilim. kellemi onlara götürdügünüzde deyiniz ki, adnan menderes, hürriyet ugruna koydugu basini 17 sene evvel almadigimiz için sizlere mütesekkirdir. ıdam edilmek için ortada hiçbir sebep yok. ölüme karar-i metanetle gittigimi, silahlarin gölgesinde yasayan kahraman efendilerinizce acaba söyleyebilecek misiniz ?

sunu da söyleyeyim ki, milletçe kazanilacak hürriyet mücadelesinde sizi ve efendilerinizii yine de 1950'de kurtarabilirdim. dirimden korkmayacaktiniz. ama simdi milletle el ele vererek, adnan menderes'in ölümü sizi ebediyete kadar takib edecek ve bir gün sizi silip süpürecektir. ama buna ragmen merhametim sizlerle beraberdir."
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar