adramelech

şeytan’ın gardırop şefi olan, ritüellerde yönü kuzeybatı olarak kullanılan, büyük şansölye rütbesine sahip olan kadim ve geleneksel iblislerden biridir. kendisi invoke ya da evoke edilirken de tercihen siyah, beyaz, mor veya mavi mumlar kullanılmaktadır. atfedilen gezegenler ise kara güneş, uranüs, mars, güneş, kara ay ve kara dünya’dır. egemenliği altındaki klifa ise samael ve merkür’ün klifasıdır.

adramelech, kız kardeşi moloch ile birlikte çocuk kurbanı ile ibadet edilen sepharvaim adlı bir süryani kentinin güneş tanrısı olan bir samarian doğurganlık tanrısı idi. qliphoth’ta adramelech, moloch ile aynı gündemleri gerçekleştirir. ancak moloch gündemleri nedensel gelişmeler yoluyla sürdürürken, adramelech onları nedensel olmayan yollarla sürdürür. moloch, adramelech’ten çok daha güçlü değildir ve moloch’un sanguine vampirizmi yönettiği yerde adramelech psişik vampirizmi yönetir.

sitra ahra kitabına göre adramelech "ruhun kurtuluş ve zihin kapılarının açıcısıdır." o özelliği kazandırır ve astral projeksiyonda kehanet ile zihin kontrolü gibi yetenekler bahşeder. kara ışık tapınağı’nın el yazmaları adramelech’e "içindeki siyah alevin uyanışı" der ve ahriman’ın yolu niteliklerinin "lider, cazibe ve yanlış yönlendirme" olduğunu kaydeder.

adramelech, samael -zehirli ilahiyat- olarak bilinen kliffotik merkür küresi üzerinde hod olarak bilinen sefira’ya karşı hüküm verir. samael küresi, glasya-labolas gibi şeytanların yaşadığı bir yerdir. adramelech ismi "ateş kralı" anlamına gelir. sitra ahra kitabı ona "zehirli, zehir içen, ölümün kapısı" der. sihir içindeki iç engelleri kaldırır ve fiziksel uygunluk, canlılık ve aynı zamanda güç verir.

adramelech büyücülere görünüşlerin ötesine bakmayı ve aldatıcı gurur duymayı öğretir. simya gücü, daha önce kullanılmamış cadının ruhunun yanı sıra çeşitli manevi armağanları uyandırır. tj dawson’ın yazılarına göre adramelech’in özellikleri ölüm, hastalık, veba, yıkım ve anlaşmazlıktır. eliphas levi’nin "sihir tarihi" adlı kitabı ise adramelech’e "cinayet tanrısı" olarak atıfta bulunur ve "liber azerate" onu tüm güzelliğin hükümdarı ilan eder.

spiritüel satanizmin yüksek rahibesi maxine dietrich ise adramelech’in görünümü hakkında "adramelech çok uzundur ve simsiyah saçlara sahiptir. saçları pek çok mısır tapınağı ve piramidindeki resimlerde görüldüğü gibi omuz hizasına kadar uzun ve kaküllüdür. son derece delici siyah gözleri ve yoğun bir bakışı vardır. açık tenlidir." der. oysaki geleneksel demonoloji adramelech’in katır veya tavus kuşu şeklinde görünmesini kaydeder. sitra ahra kitabı kayıtlarına göre ise adramelech, süslenmiş kuyruklu bir antropoit tavus kuşu olarak görünür. kanatlarındaki gözler ise her şeyi görür ve kırpmadan izler diye de eklemiştir. baron ve baronessa araignee, adramelech’in açıklanmamış bir formda gelenekten ıraksadığını görünmesini kaydeder. v.k. jehannum adlı kara büyücü ise adramelech’in sokak kıyafetlerinde, zifiri siyah gözlü ve uzun kavisli beyaz boynuzları olan kel bir adam olarak görünmesini kaydeder. bu da kolsuz örüntüsünü heybetli bir kas sistemi olarak ortaya çıkardı, diye de ekler.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.