adres tarif etmek

kesinlikle özel bir yetenek gerektirir. bende de hiç yoktur, oyüzden mecbur kalmadıkça uzak durduğum eylemdir. daha kimseye aradığı yeri buldurmuşluğum mevzu değildir. hiç unutmam, imam hatip lise 2 deyim, sevisle gidip geliyorum okula. o gün bizim şefer hasta olmuş, başka bi abi geldi yerine. servisin kıdemlisi olarak yolu bana sordu. o anda bana resmen kal geldi. yıllarca gidip geldiğim yolu tarif edemedim, ders aldım mı bu olaydan? aldım da, dersle olmuyor, yol hafızam yok, zorla değil ya.

devamını gör...
ülkemizde zor ve meşakkatli olan bir eylem. çünkü adres soran birey kendisine karşı muhattabından özel bir ilgi ve alaka bekler. vip muamelesi görmeden önce göreceği bir tribe girer. günün anlam ve önemini belirten bir konuşma hitap etmek veya mazhar olmak ister. ''sağa dön yüz metre ilerde'' cevabı onu tatmin etmez. akabinde mevzuyu ''vatan millet sakarya'' üçlemesine bina eder. bir kelime türkçe diline hakim olmayan bir turiste tarzanca ile verilen bir cevaba ve akabinde alınan ''tex'' cevabına, güzel ülkemin güzel insanı ''tamam tamam anladık'' ile kırılganlığını ve asabiyetini lanse eder.
bir de bunun yemek yerken yani ağız dolu iken soran versiyonu var ki düşman başına...
sorusunun cevabını da mucize bekler gibi gözler faltaşı vaziyetinde bekler.
yapma hacı ağız dolu iken, sadece kusulur.
devamını gör...
kaybolmayı hobi haline getirmiş, bir mekanın yerini tam kavrayabilmesi için en az 3-4 kez gitmesi gereken, kendisiyle aynı yere gidecek olan insanları kollayıp peşlerine takılan kişilerin toplum sağlığı açısından uzak durması gereken eylem.
devamını gör...
yetenek işidir. bana sorulduğunda yön duygumu yitiriyorum. aynı yöne gidiyorsak ne ala, "buyrun ben de o tarafa gidiyorum" deyip eşlik ediyorum ama onun dışında benden tarif isterseniz kendinizi olmaktan korktuğunuz yerde bulabilirsiniz insan kardeşlerim, üzgünüm.
devamını gör...
adres tarif ederken en sıkıntılı durum tarif edilmek istenen yerin çok kolay olmasıdır.. basit sorulara burda illaki bir ibnelik vardır deyip uzun uzun bakıp soruyu yanlış yapma korkusuyla dolmakla aynı şey..
devamını gör...
bana soruluyorsa önce şoka girip bilmiyorum diyorum.

geçen yine bi abla adliyeyi sordu. adliye de evimizin arka caddesinde her Allahın günü önünden geçiyorum...
bilmiyorum dedim.

sonra arkasından koşup tarif ettim. inşallah inanmıştır. ben olsam inanmazdım bana.
devamını gör...
her şehirde meşhur bir yer vardır onun üzerinden tarif edilir. bu tarihi bi anıt olur yada şehrin meşhur simgesi tabi merkezlerde küçük kasabalarda kahve üzerinde tarif yapılır.
devamını gör...
konum özelliğiyle birlikte yerini gps ve telefonlara bırakıyor. adres soran giderek azalıyor ve böylece bir yetenek daha gözlerimiz önünde heba oluyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar