afyon

afyonun nasıl elde edildiğini belirtmeden önce ham maddesi olan ve haşhaş bitkisi hakkında bilgi vermek gerekmektedir.

haşhaş özellikle yağmurlu ve nemli yerlerden yetişen, yetiştiği yöreye göre boyu ve içerdiği etkili madde miktarında değişiklik gösteren beyaz, kırmızı ve mor renkte olan gelinciklerden olup yaprakları sarmaşık ve düzensiz parçalı bir bitkidir. tek çiçek açar ve meyvesi kapsül şeklindedir. doğu haşhaşının (papaver somniferum) beyaz çiçekli çeşidinden afyon elde edilir. kırmızı çiçekli çeşidinden de afyon çıkarılır ama bunun değeri az bir bitki türüdür. boyu yaklaşık olarak yarım metre civarında olup çiçekleri döküldükten sonra "koza" olarak adlandırılan kısmı kalan kekil olarak kabaca yuvarlak olup tependen aşağıya doğru oval bir görüntüye sahiptir. bu kozanın içerisinde tohumlar vardır.

haşhaş, ülkemizde burdur, afyon, ısparta, uşak, kütahya, uşak'ta dünyada ise çoğunlukla çin, hindistan, pakistan, iran gibi uzak ve orta doğu ülkelerinde yetişmektedir.

afyon bitkisinin çiçeklerinin döküldükten sonra kozanın bıçakla çizilmesi neticesinde bir yapışkan sıvı dışarı akmaya başlar ve bu sıvı hava ile temas ettiğinde kurumaya başlar ve koyu renk alarak sertleşir. işte kuvvetli bir kabusu olan bu serleşmiş koyu kahverengi madde "ham afyondur. ( opium )" afyon maddesinin kimyasal bileşeni incelendiğinde protein, şeker, yağ, kauçuk gibi maddelerin yanı sıra morfin, eroin, kodein gibi merkezi sinir sistemini etkileyen organik baz olan alkolidlerde mevcuttur. alkolidlerden bazıları çok zehirli olmakla birlikte, az miktarlarda dozajında hekim tarafından kontrollü verildiğinde bazı hastalıklara ilaç olarak kullanılmaktadır.

haşhaş bitkisi içerisinde en çok alkoloid bulunduran bitkilerden olup içerisinde 25 kadar alkoloid olduğu bilim adamları tarafından tespit edilmişidir.

afyon yapıış ve kullanılış amaçlarına göre üçe ayrılır :

1. ham afyon : kimyasal değişime uğramamış, olgunlaşmış kozanın çizilmesi ile elde edilen değişime uğramamış afyondur.

2. hazırlanmış afyon : üzerinde bir takım işlemler yapılmak suretiyle kullanılabilir hale getirilmiş olan afyondur.

3. tıbbi afyon : çeşitli laboratuar işlemlerinden geçirilmek suretiyle hekimlikte kullanılır hale getirilmiş olan afyondur.

afyon bir zevk maddesi olarak yenilebilmekte ve sigara ile içilebilmekte olup afyonun su içerisinde eritilmesi ile deri altına zerk etme ile uyuşturucu madde olarak kullanılmaktadır.

afyonun kullanım sonucu merkezi sinir sistemi ve bünye üzerinde nabzın normalin üstüne çıkması ve terleme, uykululuk hali, kaşıntı, yüzde kızarma, göz bebeklerinin küçülmesi, mide, bağırsak, karaciğer, idrar yolları darlığı ve kalp rahatsızlıkları gibi hastalıklar kısa ve uzun vadede kendisini gösterir. afyon kullanan bir kişi artık çevresinde olan olayları bir sis dumanı bulutunun ardında görmeye başlar, manevi duyguları kayıp olur, çalışma, başarma gücünü yitirir, beyin faaliyetlerinde aksama olur ve titreme, felç hali gibi bazı etkenlere maruz kalır.

(bkz: madde bağımlılığından kurtulma yolları)
devamını gör...
4. murat zamanında özellikle afyonkeşler, ramazan aylarında afyonu işkembelere sarıp sahurda yutarlarmış ve oruca niyetlenirlermiş. öğlene doğru işkembeye sarılmış afyon midede dağılır bütün vücuda yayılırmış ve sonra kafalar milyon...
devamını gör...
esrar kadar doğal, ama esrardan kat kat güçlü ve esrardan kat kat öldürücü ve zararlı uyuşturucu.
eskiden daha çok kullanılırdı.åžuankendisinden yapılan eroin, kodein, morfin gibi uyuşturucular kullanılmakta.iran, afganistan ve uzakdoğuda kaldı kullananı günümüz dünyasında.
devamını gör...
(bkz: futbol)
yok yok futbol afyondur.
hayır hayır hepimiz afyonuz.
ben niye oluyorum? siz hepiniz afyonsunuz.
3 gramlık beyinlerimizi de böylesi suni gündemlerle meşgul ediyorsak şayet.
tamam işte tüm bu olup bitenleri suni gündem olarak kabul etmediğiniz, etmediğimiz için futbol afyonumuz olmuş diyorum tam da.

futbol, tüm bu olayların yaşanmadığı zaman dilimlerinde bile en aşağı haftada 1 gündemimize geliyorsa,
hem de öyle az uz da değil en aşağı 24 saat süresince geliyorsa,
bir de işin katıksız pisliğini savunma noktasında karşımıza çıkıyorsa, gerizekalı dangalak beyinlerin,kendi tuttuğu takımı ilahlaştırma noktasına geliyorsa, ya beni 25 senedir çok fena kandırdılar futbol her zaman ilahlaştırma gereksinimi duymamızı sağlayacak bir olguydu, ya da ben futbolun afyonundan çok fazla mahrum kalmışım.

sahi en yakın afyonu kimden alabilirim bu arada?
niye sağduyulu taraftar denen şey bu kadar az?
niye bu insanlarda tuttuğu takımı putlaştırma hevesi bu denli fazla?

mesela şu an türlü türlü beyinsizlik örneği sergileyen bahsi geçen futbol takımının taraftarları, geriye kalan diğer büyük takımların da başına aynı şeyin gelmesini istiyorlar dimi?
ben de istiyorum anasını satayım. önce benim takımımdan başlayın hatta.
hem bu vesileyle belki futbolun bize, hayatımıza getirdiği tüm pisliklerden kurtulmuş oluruz. *
hiç bir afyon böylesi dışlanmayı kabul etmez,ettirilmez. hele 3 gramlık beyine sahip bu kadar insan varken.
buna kimse müsade etmez.
devamını gör...
5 dakika içinde bir karış karın tuttuğu yer. sağanak halinde kar düşüyor bu şehre. şu sıra karlar altında, köylerinde beyazdan başka tek bir renk yok.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar