ağız ve diş sağlığı

senelerce dişŸçi yollarında gidip gelmişŸseniz, dişŸçi koltuğŸunda içinizden ayet el kürsi okuduysanız, defalarca damağŸınızdan iğŸne yediyseniz, yarım saat boyunca dişŸleriniz matkapla oyulduysa ve içine size bir daha ki gelişŸinize kadar hayatı zehir edecek bir ilacı dişŸinizde görmüşŸseniz, kanal tedavisi olurken canınızdan can gitmişŸse ve tüm bunların yanında binlerce tl yi bulan borca girmişŸseniz çok ama çok dikkat etmeniz gerekendir.

bir de ağŸzınızın kokmamasını istiyorsanız mutlaka dişŸlerinizi temiz tutun.
devamını gör...
ağız sağlığı ve diş sağlığı
yetişkinlerde ve çocuklarda diş sağlığı

ağız ve diş sağlığı, patojen mikroorganizmalardan, soğuk, sıcak, sert gibi fi­ziki etkenlerden en çok etkilenen organlardır.
fetüsün gelişimi, annenin hamilelik dönemindeki beslenmesiyle yakından ilgilidir. ağız ve diş sağlığı, bu nedenle doğumdan önce başlar. doğumdan sonra devam eder. yaşam boyu izlenerek bakım ve tedavisi yapılır.

ağız ve diş sağlığı nasıl korunur ve diş sağlığı hakkında bilgiler

dişlerin sağlığı; beslenme, özellikle d - c ve a vitaminlerini ve kalsiyum, fosfor, flor gibi mineralleri yeterli ve dengeli şekilde alma ile sağlanır.

bakımsız ve çürük dişler en tehlikeli enfeksiyon kaynağıdır. ileri yaşlarda ortaya çıkan kalp ve damar hastalıkları, romatizmal hastalıklar, böbrek hastalıkları ve diğer bazı hastalıkların nedenleri diş çürüklerine yerleşen daha sonra vücuda kan yoluyla yayılan patojen mikroorganizma­lardır.çürük dişler, ağız sağlığını bozar. sindirim sistemi hastalıklarına ve ağız kokularına neden olur. insanın fizik görüntüsünü kötü yönde etkiler.

dişler, her yemekten sonra günde en az iki defa ve yatmadan önce yeterli bir süre fırçalanır. diş macunu ve fırçanın seçimini bilinçsizce seçmek sağlık yerine dişlere ve diş etlerine zarar verir. unutulmamalıdır ki her çeşit diş fırçası fırçalama tekniğine uygun yapıda değildir. diş macununun fazla kul­lanılması, ağız florasını bozması ve ağızdaki fagositleri öldürmesi bakımından sakıncalıdır.

çok sıcak, çok soğuk, sert yiyecek ve içecekler diş minesinin çatlamasına neden olurlar. kristal şeker ve benzeri şeylerin çiğnenmesi de dişlerde çatlamaya yol açar. şekerli yiyeceklerden sonra dişler fırçalanmazsa solunumdaki c02 ve karbonhidrat diş çürümesine neden olan asitler açığa çıkar. asitler dişte kaviteler meydana getirir. ağız ph'sı, asit ortama doğru kayar. ağız, florası bozulur, ağızdaki fagositler yetersiz kalır.*
devamını gör...
diş hekimim ne zaman gitsem beni ağız hijyenin kötü diye ezikliyordu. ben de diş macunu, ağız suyu ve diş ipi kombosu ile ağzıma savaş açtım.

oldukça önemli bir konudur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar