agora

pazar yeri. antik tiyatro yapısı ortaya çıkmadan ve diyonizos åženlikleri atina'daki akropolis'in güneydoğu yamacına alınmadan önce oyunlar pazar yerinin basamaklı tarafında oynanırdı. seyirciler basamaklara otururdu.
devamını gör...
antik yunan kentlerinde stoalar ile çevrelenmiş, içinde ya da yakınında tapınak, bouleuterion gibi dini ve resmi yapıların bulunduğu toplumsal ve ticari yaşamın yoğunlaştığı alan.
devamını gör...
daha çok iskenderiyeli hypatia denilen filozof, bilim kadınının hayatı gibi görünse de tarihi bir dönem filmi de diyebiliriz. m.s 4.yy zamanları. hristiyanların, yahudilerin ve paganların yaşadığı iskenderiye'de hristiyanlığın yayılışını görüyoruz. kan gövdeyi götürüyor tabi.

ilkin paganlar gösteriliyor bize. dersin ortasında görüyoruz onları, güzel bir kadın kürsüde (hypatia) yıldızlardan falan bahsediyor. Öğrenciler, üniversiteli gençler gibi yayılmış dersi dinliyorlar. Hepsi temiz giyinmiş, güzel traş olmuş akıllı insanlar. Yani en azından böyle gözümüze sokulmaya çalışılmış. Sonra pagan ibadetiyle ilgili kısa bir kesit, putları da böyle gösterişli falan, ardından meşhur İskenderiye Kütüphanesi. Kaynaklarda 150 bin cilt kitaptan bahsederken filmde birkaç parşömen görüyoruz. Kütüphaneye hakaret resmen. Neyse, okuldan sonra banyosunu da yapan muallimeyi görüp * hijyenlerinden tam emin olduktan sonra sokağa iniyoruz. meydanda bir paganla hristiyanın atışması ama o nasıl bir insan. dişleri ayrık, simsiyah pis bir elbiseyle kabasakalın teki öğürüyor resmen. paganın giyiminden falan bahsetmiştik. fanatik hristiyanın ateşin üstünden yürüdükten sonra paganı hadi sıra sende diyerek ateşe atmasıyla gösteri biter. bu sahne filmin neye ağırlık verdiğini anlatmaya yetiyor. olaylar da bu minvalde devam eder. objektif olayım kaygısıyla zaman zaman paganlara da suç yüklenir ama ağırlık semavi dinlerin pis kaka olması yönünde. hani müslümanlara ilişmedi diyeceğim ama hypatia'nın ölüm fermanını veren piskoposu müslüman bir oyuncu canlandırıyor. böyle de bir gönderme yapmış bence.

mekan ve kostüm babında çok iyi. makyaj ise bazı bazı fevk-ül âde. hypatia'nın babasının kafasının yarıldığı sahnede kemik bile görünüyordu. müzikler de genel olarak iyi ama girişteki ağıt yakar gibi gelen kadının çığlıkları çok berbat. oyunculuk da genel olarak iyi ama başrolü kaldıramıyor hanım abla. hiç böyle filozof ağırlığı yok.
devamını gör...
filme dair yapılan bazı eleştirilde semavi dinler açısından objectif olunmadığına değiniliyor fakat bu fikre katılmıyorum. tabii ki bu bir film ve yönetmen kendi hissiyatını kurguyla olmasa bile başka birçok şeyle devreye sokabilir. ancak filmde paganların da semavi din mensuplarının da ne kadar zalimce olabildiği çok güzel göze sokulmuş. aslında zalim olan insan denilmek isteniyor sanki. dini ne olursa olsun, ister şirk dini ister herhangi bir semavi din, insan hayvan da olabiliyor pekala. zaten bizim inancımız da bunu söylemiyor mu? ve tabii ki tam tersi de geçerli. hatta günümüzde inancı olmadığını söylediği halde müslüman ahlakı ile yaşayan insanların varlığını kim inkar edebilir.

film de hypatia rolündeki kadın gayet başarılı bence ama ondan da başarılı olanı davus rolundeki max minghella kesinlikle.

Müzikler gayet başarılı. film esnasında in this world'un müziğine çok benzediğini farketmiştim ve yanılmamışım. ikisinin de müzikleri dario marianelli'ye ait. kesinlikle dinlemenizi tavsiye ederim.
devamını gör...


--- spoiler gibi ---

İslamiyet gelmeden önceki iskenderiye'yi anlatan filmdir. yahudiler, hristiyanlar ve paganların birbirini yediği bir ortamda,kendini güneş sistemini vb. gök hareketlerini bulmaya adamış Hypatia adlı bir kadını konu etmektedir.

iskenderiye kütüphanesinin ne kadar mükemmel olduğunu ve tarih öncesini dekor olarak çok iyi yansıtan bir yapım olmuş.


zamanın ya taraf olursun ya bertaraf düsturunu hiç bir tarafa çekmeden anlatmıştır ve hypatia din uğruna nasıl harcanaktır izleyin görün. *

--- spoiler gibi ---

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar