ağva

iki ırmağın arasına kurulmuş tatlı bir mekan. ırmakların birleşimi karadeniz e çıkar. heryer yeşildir orda. sesiz, sakin, huzurlu... ailece gidilebilecek uygun ortamlardan. fiyatları gayet makul, kaldığınız tatil köyünden dışarıya çıkmaktan çekinmeyeceğiniz bir yer. bir taraftan akşam yemeğinizi yerken, hemen yanınızdaki ırmakta yüzen balıklara ekmek atarsınız.
devamını gör...
kışın çekilmez bir yerdir. sürekli yağmur,sürekli kasvet sıkar insanı. yazınsa pek de namı kadar güzel bulmadığım bir yerdir. bir fener turuyla biten bir yerdir. denizi hemen her zaman dalgalıdır. bir kerre karadenizdir,sakattır,güven olmaz. göksu kenarındaki restoranları hoştur. amma velakin insaf sınırlarını hayli zorlayan bir kazıkçılık en küçük simitçisinden en büyük otelcisine kadar bütün ağvaya hakimdir.
üsküdardaki yazıhaneden 10 milyona alınan biletle 3.5 saat süren bir yolculukla varılabilir. yolculuk roman vatandaşların katkılarıyla gayet şamatalı ve eğlenceli geçer. ama şile ağva arası adama kan kusturur,öyle virajlıdır. şile ağva arasının sağlı sollu ağaçlarla çevrili yemyeşil cazibesi yolu çekilebilir kılar.
ağva kelimesi büyülü,entel,turistik bir hava taşır benim nazarımda. bir karapınar,bir ayrancı değildir ağvadır. ağva ismiyle müsemma bir yerdir. göksu ve yeşilçay nehirleri arasında yer alır ve karadenize kıyısı vardır. sulak bir yerdir yani. nitekim latince aqua kelimesinden gelir zaten ağva adı da.
bir de ağva lisesi vardır ki ilk göz ağrımdır.
devamını gör...
haremden otobüsler kalkar.
3 saat 15 dakikada ağva'ya varabilirsiniz.
åžile'den 1 saat 15 dakika sürmektedir.
ağva'dan akçakoca-kandıra-izmit güzergahını takip eden otobüslerde vardır. günde 4 yada 5 sefer yaparlar.
haftasonu safer sayısı daha azdır.
göksu kenarına çok sayıda ağaç ev, otel vb. yapılmıştır.
buradan teknelerle karadenize kadar turlar düzenlerler.
köy merkezinde bir çok otel ve pansiyon bulunur.
terminalin hemen karşısı plajdır.
denizi temizdir,denizine güven olmadığı aşikardır.
devamını gör...
güzel bir sahil kasabası,fakat otobüsle gitmeyin derim.üsküdar'dan kalkan otobüs önce ümraniyeye uğruyor sürekli yolcu alıyor.otobüsün ümraniyeden çıkması 1 saat sürüyor.ümraniyeden çıktıktan yarım saat sonra şileye varıyor otobüs zaten.şiledende 1 saatlik bir yolculukla ağvaya varıyorsunuz.otomobille 1.5 saat sürecek yol otobüsle oluyor 3 saat.ayrıca olay göksu nehri kenarında bitiyor.mutlaka göksu nehri kenarında bir otelde kalın yoksa ağvada olduğunuzu anlamazsınız.
devamını gör...
türkiye'de bir çok tatil beldesi ve bölgesini gezmiş biri olarak net bi şekilde söyleyebilirim ki kesinlikle harcanan para ve emeğe değmeyecek bir tatil yaparsınız burada. bi kere buraya arabayla gelmek eziyet. şile'den sonra yaklaşık 40 kilometre inişli çıkışlı dolambaçlı ve tehlikeli bir yolu var. ha gittin, nerede kalıcan. dışarda kurtlar uluyor. örümcekli odana girer girmez küfürü basıyorsun. yaktığın benzine yazık. ağva'da merak edip gidilecek hiçbişey yok. ağvanın sahil(ler)ine "mükemmel, harika" diyenlerin burası dışında girdiği tek su leğendeki su olsa gerek. sahilleri benim nazarımda vasatın altındadır, o yolu çekmeye değmez.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.