ahi çelebi camii

evliya ã‡elebi'nin "şŸefaat ya resulullah" yerine "seyahat ya resulullah" rüyasını gördüğŸü camidir. eminönü'de bulunan camiyi mimar sinan yapmışŸtır.
devamını gör...
evliya çelebi'nin "şefaat ya resulullah" yerine "seyahat ya resulullah" rüyasını gördüğü camidir. eminönü'de bulunan camiyi mimar sinan yapmıştır.
devamını gör...
eminönü'nde ito üniversitesi'nin yanında birkaç sene evvel restore edilmiş istanbul'un ilk camilerinden. cami açık. evliya çelebi'nin rüyasında haz. peygamber'i görüp ''seyahat ya resulallah'' dediği cami bu camidir. kendisi anlatmıştır.
devamını gör...
fatih ilçesinin eminönü semtindeki bir camidir. istanbul ticaret üniversitesi'nin arkasında, yoğurtçular sokağındadır. banisi ahi çelebi'dir. yangın ve depremlerden hasar görüp tamir edilmiştir.
devamını gör...
çift mihrabı olan bir camidir.

mihrabın biri peygamberin maneviyatta sabah namazı kıldırdığı yerdir ve orada bulunan ışık da 24 saat yanmaktadır.
camiye, osmanlı zamanında mihrabın solunda küçük bir mihrap daha eklenmiştir,sebebi ise peygamber'in namaz kıldırdığı yerde, imamdan başka kimsenin namaz kıldırmamasıdır.


bazı mimariler vardır sadece estetik ve tarihi açıdan bir kere iki kere bakar geçersin ama bazılarında öyle sırlar vardır ki,o sırra vakıf olduktan sonra o yapılara her karşılaşmada bakar bakar doyamazsın.
namazı kılarsın da kılarsın,alnın secdede öylece kalmak istersin.

(bkz: insana huzur veren mekanlar)
devamını gör...
15. yüzyılda yapıldığı düşünülen, eminönünde rüstem paşa camiinin karşısında haliç sahilinde bulunan, aynı zamanda evliya çelebinin seyahate çıkmasına vesile olan rüyasını gördüğü söylenilen güzel bir cami.
devamını gör...
ahi çelebi camii fatih ilçesinin eminönü semtindeki bir camidir. ‘kanlıfırın mescidi’ ve ‘yemişçiler camii’ olarak da bilinir. istanbul ticaret üniversitesi'nin arkasında, zindan han yakınında ve yoğurtçular sokağındadır. banisi ahi mehmet çelebi 'dir. adı kaynaklarda ahmed ve mahmud olarak da geçmektedir.
devamını gör...
kemerleri örme taştır ve çok güzel bi görüntü verir. mimarisi sanki kiliseden bozma yapılara benzer. minik ama huzurlu bir yerdir. ayrıca yakın zamanda su bastığı için temizlik işleri devam ediyordu dün gördüğüm kadarıyla, ayakkabılıkları kaldırmışlardı içeriden.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar