ahirete inanmamak

dünyaya ne kadar inandığına bağlı olarak gerçekleşecek durum. herkesin cenneti de cehhennemi de kalbinde. objektif bakarsak dünyayla kıyas yapıp bilmediğin bir şeye iman etmemek ne kadar da doğru orası tartışılır elbet. insanın inanmaması bence korkusundan. çünkü bilmediğin bir şey sana korku verir. korku verene iman edilmez çabuk çabuk.

edit: ahiret imanın temel şartlarındandır. şu yukarıdaki tanımda inanmamanın nasıl bir mantıkla gerçekleşebileceğini anlatmaya çalıştım. lakin niye eksilendi onu da anlamadım. veren arkadaşlar sebebini yazarsa çok sevinirim. *
devamını gör...
1400 sene evvel arap çöllerinde hayatını zengin yaşamaya başlamış yemiş içmiş doymuş sonra ulan bu hayat ne kadar saçma diye mağaraya çıkmış düşünmüş tefekkür iste. ve kendisine peygamberim demiş. korkmuş evine gelmiş.

hikaye böyle başlıyor ve insanlar bu peygamber olduğunu iddia edenin kendisine vahiy şeklinde verilen bilgilere istinaden ahiret olduğuna inanıyor. komik bir şey bu. mitolojik efsanelerden fırlamış zeus’a inanmıyoruz ama böyle seylere hemen inanıyoruz.
devamını gör...
dünyada dilediği haltı yiyebilmek için en önemli gerekçeleri olmadığına inanmaktır. hz. ali için derler aynı muhabbeti ona da soruyorlar. şöyle diyor: ya varsa!
devamını gör...
yoksa sıkıntı yok. şu anda bu başlığa yazan herkes en fazla 60-70 yıl sonra karbonlara ayrılacak. ama varsa !
zebaniler at gibi sırtına binip poponu kamçılayacak ve seni alev çayırlarında otlatacaklar. geviş getirmeye fırsatın bile olmayacak.
devamını gör...
daha çok vicdanından kaçan zinakarların, alkoliklerin, faizcilerin, tekelcilerin, aldatanların, kan dökenlerin, çatır çatır para yiyip; yetim ve fakir hakkı gözetmeyen zalimlerin beklentisidir bu.

bir kişi ahireti reddediyorsa mutlaka yukarıda saydığım pisliklerden enaz birine batmıştır.
devamını gör...
ahiret varsa ve başka bir dinin ahiretiyse ne olur? bence çok komik olur. kendisi zaten cezalı olup da hababam'ın da ceza alması sonucu keyfi yerine gelen damat ferit gibi karşılar ahirete zaten inanmayanlar, müslümanları.

devamını gör...
"hayır, biz hakkı batılın üzerine atarız da onun beynini parçalar. bir de bakarsın batıl yok olup gitmiş. Allah’a karşı yakıştırdığınız nitelemelerden ötürü yazıklar olsun size!"

embiya 18.

gerçek din batıl dinleri yok eder. kendini onlara galip getirmek için vicdanlara seslenir. yahudilerin ve hıristiyanların yaptığı gibi misyonerliğe ve siyonizme; kısacası hileye gerek duymaz.

siz hiç islam ı bırakıp başka dine geçen bir kişi duydunuz mu?

oysa islam 1.5 milyar nüfusa sıfırdan doğarak ulaşmıştır. üstelik diğer din mensuplarını kendine bağlamıştır.

islam topraklarında başka bir dinin yeşerdiğine şahit olan var mi?

islam topraklarında sadece ateizm ve deizm kendini göstermeye başladı. o da kur an la uyuşmayan uyduruk rivayetler ve güçlüler, zenginler lehine yazılmış fıkıh yüzünden.

kur an ı anlayan adam mümkün değil asla dinden çıkmaz.
devamını gör...
hayatın bir alanında muhakkak sıkıntı çıkarır. ölümle yüzleşirken, cezalandırılmamış bir haksızlıkla karşılaşırken, her şeyden umudu kesmişken gibi.

pek kıymetli yaşar düzenli' nin dersinde takribi şöyle bir konuşma gerçekleşmişti; (tarihler şu ana uydurulmuştur)

+ bugün günlerden ne?
- cumartesi
+ aylardan?
- haziran
+haziranın kaçı?
- sekizi
+ size denilse ki 8 haziran 2018 cumartesi günün saat 23:59'dan sonra hayat bitecek. ama ahiret diye bir durum söz konusu değil. ne yapardınız?

sınıftan yükselen herkesle helalleşmek, başı secdeden kaldırmamak gibi fikirler vardı. ancak ahiret olmayınca bunlar hep eksik kalıyor. en nihayetinde saat 23:58'de birini öldürürüm ve hiçbir şey olmaz diye düşünürken aklıma gelen tek çıkış yolu o saati görmemek için intihar etmek olmuştu. hocanın söylediğine göre de intihar düşüncesinin çıkış noktası da bu imiş zati. düşününce de mantıklı geliyor. sonra ekledi;

"sonsuz azap fikri dahi hiçlik düşüncesinden daha iyidir. sadece bu bağlamda bile ahiret bugünün yarınıdır."

hiçlik insanı tatmin etmiyor. ahiret düşüncesi insanın fıtratına o kadar uygun ki varoluşsal sebebinden tutun iç huzuruna kadar her meselede ona yoldaş oluyor elhamdülillah.
devamını gör...
ne diyeyim. Allah ona da bize de hidayet versin. son nefeste imanla alsın canımızı rabbimiz. ''gökyüzü yarıldığı, yıldızlar döküldüğü, denizler birbirine katıldığı, kabirlerin içindekiler dışarı çıkarıldığı zaman, insanoğlu (yapıp) gönderdiklerini ve (yapamayıp) geride bıraktıklarını bir bir anlar.''infitar suresi (1-5)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar