ahlak bekçisi

kendine ait ahlak ve namus kavramları ile hareket edip, diğer insanları da bu davranış modeline iyi veya kötü niyetli bir şekilde zorlayan kişilere toplum içerisinde verilen ad.
aşağıdaki linkte 15.saniyeden itibaren kendini belli eden şapkalı arkadaş da durumu özetleyebilir:


http://www.cogitosozluk.net...


devamını gör...
halak'tan türeme bir kavramdır ahlak. ahlak ise yaradan'ın, insanın fıtratına kodladığı "vicdan"dır.

özellikle laik medyanın, modern hayat tarzını insanlara benimsetebilmek için sonuna "bekçisi" sözcüğünü ekleyerek çağrışımını olumsuzlaştırdığı kavramdır.

varlık amacından bihaber, kafaları modernizmin çöplüğüne dönmüş, zihinleri iğdiş edilmiş insan suretli, anlamsız amaçsız mahlukların sınırlardan rahatsız olması anlaşılabilir bişeydir.

"ahlak" alay konusu yapılacak bir şey olsaydı, peygamberin ahlakı "vahiy ahlakı" olmazdı
devamını gör...
modernite'nin daha hakimiyet kazanmadığı siyah beyaz dönmelerde; çarşamba ayakkabılarını kıran beyaz çoraplı abiler vardı, her sokak başında vazifesini icra eden. kendilerine biçtikleri ulvi görevle, mahallenin namus bekçiliğini yaparlardı. elalem, onların namusuydu ve namusları üzerinde kat'i bir söz sahiplikleri vardı. yabancı bir adam'ın sınırlarına duhulu halinde, ellerindeki tesbih tanelerini tane tane çekerek... ''hayırdır?'' sorusunu safi ve büyük bir haklılıkla sorarlardı.

aslında şer olan muhatap değil, bizzat kendileriydi.

*
devamını gör...
(#729428)

entry'e binaen.

bu abilerin şık giyimli olanları mahallenin namusunun yanında mahallenin güvenliğinden de sorumluydular. olası bir güvenlik tehdidi esnasında mapus damını gözü kör şekilde gözüne kestirebilen cinsten abilerdi.

bulundukları mahallede pislik olmaz. pislik teşebbüsleri umutsuzca sonlanırdı. bıyıklı ve karizmatikti çoğu. devletin henüz keşfetmediği yoluna çakıl taşlarının dökülüp asfalt diye yutturulduğu bir mahallenin gözbebeğiydiler. sonra o abiler yaşlandı çoluk çocuğa karıştı. türevleri ortalığı mahvetti. kabadayılığın şanına leke sürdü. ki elbette onlar hem hayırlı hem de şerli kimselerdi.
devamını gör...
abiler ve tayfası olarak ikiye ayrılırlar. gecenin deruni saatlerinde, arabesk tınılarının eşliğinde şişe devirdikleri ve külhanbey naralar attıkları; mahallenin teyzeleri tarafından rivayet edilir. gözü kara bekçilerimizin, göz karartısının astigmat bir sarhoşluğa kurban gittiğini söyleyebiliriz, teyzelerimizin rivayeti akabinde. ütülü beyaz gömlekler, siyah yelekler; uyum pekiştirilir ve filinta gibi bir vitrin mankeni olarak arzı endam ederlerdi. bıyıklarını burar, kirli sakalları gömleklerinin yakasına takılırdı. ahlak onların ototritesiydi. aslında bu otorite bir yabancının mezbelelerine girdiği zaman, kendi çöplüğünün reisi hareketinden horozlanırlardı. burdukları bıyıklarında, bekçiliklerini yaptıkları namusun hırsı sırıtır. şehirler semtlere, ülkeler ilçelere ve dünya global bir köye dönüştüğü son yıllarda; çoluk çocuğa akarışan abilerimizin sosyal medya üzerinden, ayet ve hadis paylaşımı yaptıkları, bir kısmının özlü sözler ve bir kısmının da oyun sitelerinde abilik yaptıkları internet cafelerin olgun kesim müşteri profilinden çıktıtğı istatistik rakamlardır.


ayrıca; severiz. bir kısmını...

(bkz: latif ağabey)
devamını gör...
kendi ahlaklarından çok, başkalarının ahlaklarıyla ilgilidirler. her şeyi öylece söyleme haddini bulurlar kendilerinde. çelişik davranışlarından bahsetmiyorum bile. tek bir şey var ! genel mizacından bahsedeyim bir iki cümleyle sert görünümde olup boş insanlardır. kendi eksikliklerini başkalarından çıkarmak isterler. iki çift laf daha etmek isterdim onlara! ama burada değil.
devamını gör...
çalışma saatleri belirsizdir, yurdumun her an her noktasında görev yapmaya hazır ve gönüllüler. din dil ırk ayırtmaksızın gerekli ayarı verebilirler. ülkemiz de en çok rağbet görülen meslekler arasında ilk on da yer alır.
devamını gör...
ya abicim tamam poz kesen, kendi komplekslerini başkasından çıkarmaya çalışan tipler (onun manitası var bizim yok sataşalım vs. mentaliteli) tiksinç ve korkunç, da yani ulan japonya'da bile tepki koyan -özellikle daha yaşını almış insanlar- var öyle ulu orta öpüşmeye falan. bi yerde insanlar ölçülü ve o yöreye, kültüre saygılı davranmalı, orası da başka bir gerçek.
devamını gör...
muhakkak çok dolu bir kafası olan, evhamlı aklıevvelin tekidir. tam tersi, hiçbir şeye karışmayan, istese de karışamayan bir insan olarak kafamın ne kadar rahat olduğunu anlatamam size. tavsiye ederim.
devamını gör...
genelde ahlakı , islam ile bağdaştıran tipler oluyor bu arkadaşlar. ama yaptıkları şeyler islamda hiç yok bundan habersizler. kardeşim , insan bi neye inandığını okur anlar.
devamını gör...
genel itibari ile ilk okul hadi zorlasan lise mezunu tek başına etkisiz fakat kalabalık içinde nasıl olsa bir ayıran olur düşüncesi ile aslan olan tiplerdir.

zaten biz nitelerken olayı yanlış bulandan değil olaya saçma salak yaklaşandan bahsediyoruz.
tabi illa o sınıfa mı giriyormuyum diye merak eden varsa "yıha aslında gezi olayını ilk 3 gun bende destekledim" der gibi eski chpliyim nidası savuranda girebilir. mesele burada parti değil

ama illa net cevap lazım ise
(bkz: diploma insanın cehlini alsa da hamurunda varsa eşeklik baki kalır) buyrun efenim.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar