ahlaklı dinsiz vs ahlaksız dindar

bir din, bir dava, bir inanış savunucularının taşıdığı ahlakla yayılır ya da yok olur.

"ahlaksız dindar " meselesi islam dini için geçerli olamaz.
büyük günah işlemekte ısrar eden kişilerin tevhidlerini dikkatle inceleyin. işlemiş oldukları ahlaksız amelleri masum ve basit gördüklerini göreceksiniz.

bu durum öyle ayyuka çıkmıştır ki, aldatan birisi aldatır halde yakalansa ve " neden aldattın?" diye kendisine sorulsa " aldanmaydın!" cevabını verecek kadar alçalmıştır.

yani, yanlış bir itikadı din olarak seçmektense dinsizlik daha yeğdir. en azından her şeye tarafsız bakma açısına sahip olursunuz.

bugün " ahlaksız dindarlar" olarak bilinen kişileri kur'an la yüzyüze sorgulayın, işlemiş oldukları hatalarla ilgili bir çok ayeti inkâr ettiklerini ya da eğip büktüklerini göreceksiniz.

ayeti inkâr edenin ve onu eğip bükenin hükmü ise küfürdür.

kısacası, tevhid dini üzerine olan bir müslüman ,ahlaki olarak muslüman olmayanlardan geri durumda ise ortada bir sorun var demektir.
devamını gör...
zurnanın zırt dediği yer ulan bu kısım. bazı arkadaşlar gibi hadi kutsal kitabınıza göre ahlaklı dinsizlerin amelleri boşa gidecek şeklindeki önermeyi kabul edelim. velev ki bu adam cennete mennete gitmesin. ama şemaya iyi bak; bir tarafta dininin emirleri noktasında ciddi manada problematik dindar öte yanda din ile alakası olmayan ama dinin ahlaki ilkelerine uyumlu yaşayan dinsiz. tercih olsa dinsizi tercih edeceğim net. ahlaksız adamın bence dini falan olmaz. olsa da kimliğinde vardır kalbinde değil.
devamını gör...
bazı genel kavramların başına veya sonuna daha genel bir sözcük yada kelime getirilirse genelleme yapilmamiş olur. örnek olarak başlıktaki gibi "dindar veya dinsiz" iki grup gibi. ahlaksız dindar değil de "ahlaksız insan" daha yerinde bir ifadedir. dindar olması bir insanı ahlaklı yapmaz dinsiz olması da ahlaksız yapmaz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar