bazen kendi içimizde hayır cevabını verdiğimiz sorudur. lakin herkese karşı olduğumuz gibi olmalıyız. ne kadar başarılı olamasakta olması gereken etik,dürüst ve adil olmaktır.
devamını gör...
kim olduğun ve ve hangi olaya karşı olduğu ile değişebilecek tavrın sorunsalı. olaylar ve roller her an değişirken herkese ve her olaya aynı tepkinin verilmesi biraz düşünmeden yapılmış bir eylem olur. düşünüp tarttığında neyin nasıl olacağına en güzel cevabı zaten vicdanımız verecektir.
devamını gör...
alev alatlı'nın bu konuda uzun bir cevabı var , bence her kelimesi, cümlesi önemli onun için bölmek, kısaltmak istemedim .

zeka,cesaret ve iyi niyetin birleştiği noktaya erişmek istiyorum. bir şeyden korkacaksam parasızlıktan değil, kendi gerçeğimi bulamamaktan korkmak istiyorum. parça başı doğrularla avunmak yerine, bütünü kucaklamak istiyorum. ağzımdan çıkan her sözün, her kelimenin doğru olmasını istiyorum .
ayağı yere basmayan bir malumat istifçisi, bir akademisyen olmak istemiyorum. kişiliğimin temelini içtenlik oluştursun istiyorum. gevezelik etmektense yapmayı, yaptığımla söylediğimin bir olmasını istiyorum. kusuru başkasında aramaktansa, kendimde aramayı istiyorum. eğer bir şeyden sıkılacaksam, ünlü olmamaktan değil, yeteneksiz olmaktan sıkılmak istiyorum. ölümümden sonra adımın anılmayacağını bilmek hoşuma gitmiyor. alçak gönüllü ama yapıcı olmak istiyorum. az ve öz konuşmak istiyorum. en zorlu kazanımlarımın tanıksız kalmasına üzülmemek istiyorum. davranışlarım tüm ulusların gelecek kuşaklarına örnek olacakmışcasına yaşamak, ağzımdan çıkacak her kelime dünyayı etkileyecekmişcesine özenle konuşmak istiyorum.
bana yapılmasını istemediğimi başkasına yapmak istemiyorum. ama karşılık istiyorum. kötülüğü iyilikle karşılamak istemiyorum, çünkü o zaman iyiye vereceğim şey kalmıyor. iyiliği iyilik, kötülüğü adalet karşılasın istiyorum. bayağılığı değil, yüceliği ululamak istiyorum. içimden herkese gönül gönül duygudaşlık aksın istiyorum. benden üstün olanları kıskanmamak, onlarla eşitlenmek için gayret göstermek istiyorum. alçaklarla karşılaşınca da yine dönüp kendime bakmak istiyorum, çünkü biliyorum ki türdaşlarımızla paylaşmadığımız niteliğimiz yoktur, iftiradan uzak durmak, bu söylediğimin doğru olduğunu sahiden biliyor muyum diye kendime hiç durmaksızın sormak istiyorum. herkese karşı nazik olmak, herkesin hatırını saymak, sadık ama kimsenin yardakçısı olmamak istiyorum. hepsinden öte hayatın her anını ciddiyetle, saygıyla karşılamak istiyorum.

* viva la muarte .
devamını gör...
ahlaksiza karsi etik yalanciya karsi durust fitneciye karsi adil davranmali mi? bence adil davranılmalı. yani ahlaksıza ahlaksızca, yalancıya yalanla, fitneciye fitneyle karşılık verilebilir. böylece herkes hakettiği gibi karşılık bulur. adalet sağlanır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar