ahmet davutoğlu

#siyaset  #özgürler 

çok ahmetdavutoğlu bir insandır.
derinlemesine vakıf olduğu, uzmanı olduğu (yazar uzman kelimesinin anlamını bilmektedir) konular arasında;
siyasi tarih
hadis
fıkıh
aikido
futbol
yüzme
müzik
uluslararası ilişkiler
sayılabilir..
iyi bildiği diller arasında ise;
türkçe
almanca
ingilizce
arapça
malayca
ilk aklıma gelenler..
sürekli mütebessim bir çehreye sahip saygıdeğer bakanımız için şöyle akıllıdır, böyle yeteneklidir falan demek, maseratiyi ferrariyi beğenmek gibi.. iş değil yani..
ben daha farklı bakıyorum türk siyasi hayatının yeni ismine..
sadece isim olmasın, sıfat olarak da girsin hayatımıza istiyorum.. örnekleyeyim:
'- üstadım, şu arka sokakta adam bir dondurma yapıyor, ahmetdavutoğlu şerefsizim..'
veya;
'- bu şimdi kafayı kaldırdı, en arkadan geliyorum, herkes bana bakıyor ama top nasıl oturdu ayağıma biliyor musun, ahmetdavutoğlu vurdum gelişine!'
ya da;
'- seataksi diyorlar mirim, denizuçağı, iniyorsun maldivlere, oradan biniyorsun bunlara, okyanus ayağının altında.. manzara ahmetdavutoğlu!'
gibi..
aynı ismi taşıyan tam zıttı bir sıfat için bir örnek verip yakıyorum sigaramı:
'- ahmet hakan yeni bakan davutoğlu hakkında bir yazı yazmış, vermiş veriştirmiş diyorlar hacı..
- adamın yazıları ahmethakan gibi.. ne diye okursun anlamam ki!'
şöyle bitireyim; takımda bir ünal olur, bir prosinecki bir zidane olur da derdini ona satar keyfine bakarsın ya.. benden yetenekli, bu takımın yenilmesini ne yapar eder engeller dersin ya..
hoca oyuna girdi şimdi, aynı zaman diliminde aynı memlekette aynı şehirde aynı 'havza'da yaşamaktan büyük mutluluk duyduğum hoca oyuna girdi!
ahmetdavutoğlu gibi bir dışpolitikaya hazırlan dünya.
devamını gör...
aslında 2007 seçimlerinde kendisine milletvekilliği teklif edilmiş.ancak kendisi bunu kabul etmemiş.hatta son dönemdeki gelişmelerden sonra hocalığa tekrar dönme gibi bir niyeti varmış.artık ne olduysa tayyip erdoğan kendisini nasıl ikna ettiyse şu anda kendisi türkiye cumhuriyeti dışişleri bakanı'dır.ayrıca kendisinin milletvekili olmadan bu göreve layık görülmesi başbakan tarafından görüşlerinin ne kadar dikkate alındığının da göstergesidir.
devamını gör...
hakkında şimdiye kadar hep olumlu şeyler duyduğum biri. umarım danışmanken yapamadığı bazı şeyleri bakan koltuğunda daha rahat yapıp, dirayetli/şahşiyetli bir dış politika izler. ortalığın karıştığı şu günlerde buna çok ihtiyaç var.
devamını gör...
öğrenciyken boğaziçi üniversitesinin kütüphanesinde ki günlük kitap alma limitini doldurup arkadaşlarının kitap alma haklarını kullanan kitap kurdu, kitap sevdalısı insan.
devamını gör...
davutoğlu'nun danışmanlık döneminde tarihe geçen icraatları:

--- alıntı ---
* Suriye ile İsrail arasında dolaylı barış görüşmeleri: (Geçen yıl 4 turu tamamlandı; doğrudan görüşmelere geçmek için sadece birkaç ayrıntı kaldı. Onların da son 2 turda temizlenmesi amaçlanıyordu ama İsrail'in Gazze saldırısı herşeyi altüst etti.)
* Filistinli gruplar arasındaki uzlaşma görüşmeleri:(El Fetih ile Hamas arasında uzlaşma ve ortak hükümet görüşmelerinin yeniden başlamasında da ciddi pay sahibi.)
* İsrail ile Filistin arasındaki barış görüşmelerinin yeniden başlaması nı sağlamak için gerekli zeminin yaratılması.
* Lübnan ve Suriye arasındaki krizin aşılması ve Mişhel Süleyman'ın Lübnan Devlet Başkanlığı'na seçilmesine Beşşar Esat'ın ikna edilmesi.
* "Türkiye için gelecek 5, hatta 10 yılın en önemli sorunu" dediği Irak'ta Sünni topluluğun ülkenin yeniden yapılandırılması sürecine katılması:(Not: Anlaşılan sıra Şii gruplar arasında uzlaşma sağlamaya geldi. Mukteda El Sadr'ın sessiz sedasız planlanıp gerçekleştirilen Türkiye ziyareti bunu gösteriyor. Doğru da yapılıyor; hem Basra'nın ABD güçlerinin çekilme rotalarından biri olarak kullanılabilmesi, hem de ABD sonrasında bir "Fetret dönemi" yaşanmaması için Şii grupların, özellikle de Büyük Ayetullah Sistani ve Ayetullah ElHakim ile onlarla karşılaştırılamayacak kadar radikal olan ama ciddi bir milis gücüne sahip bulunan ElSadr arasında uzlaşma ve işbirliği sağlanması kesin bir zorunluluk.)
--- alıntı ---

devamını gör...
yeni dış işleri bakanı. bence yanlış bir atamadır, hem ismi yıpratılır hem o kadar milletvekili arasından kimse yokmuydu da dışardan atandı dedirtir. müsteşar* olması daha mantıklıydı bence*
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar