ahmet hamdi tanpınar

şŸair, romancı, öykücü. cumhuriyet türkiye'sinin yetişŸtirdiğŸi en büyük entellektuellerden biri. bursa'da zaman şŸiiri meşŸhurdur. ayrıca bir dönem milletvekilliğŸi yapmışŸtır...

devamını gör...
anlı şanlı romancılarımızın örnek alması gereken bir üstad. türk edebiyatında bahsi çok geçen ancak bir türlü hak ettiği yere konmayan bir temel taşımız. sadece romanlarıyla degil şiirleriylede etkili bir yazar.
devamını gör...
imam hatiplilerin pek itimat etmediğini bu başlığın ıssızlığından anlıyoruz. ben imam hatipli değilim, bu başlığı ıssız bırakacak da değilim. ama şimdi değil. rezerve koyuyorum buraya.

görüşeceğiz canlarım.

tanım: romancı, şair, eleştirmen, çevirmen, profesör, milletvekili, dergici.

öhöm.
devamını gör...
nasıl olsa kimsenin umru değil; amansızca kopi-peyst yapacağım. dergâh'ın sitesindeki "özgeçmiş"ten:

"ahmet hamdi tanpınar 23 haziran 1901'de istanbul'un åžehzadebaşı semtinde doğdu. babası devletin çeşitli livâ ve vilâyetlerinde kadılık yapan, antalya kadısı iken emekli olan ve 1935'de istanbul'da ölen hüseyin fikri efendi'dir. aile, aslen batumlu olup "mızrakçıoğulları" veya "müftizâdeler" diye bilinmektedir. (sadeddin nüshet ergun'un türk şairleri'nde ahmet hamdi'ye ayrılan maddede, adının yanında "mızrakçıoğlu" lakabı konulmuş olduğuna göre soyadı kanunundan önce şairin bu aile ismini kullandığı anlaşılmaktadır). annesi nesime bahriye hanım ise, trabzonlu "kansızzâdeler"den, deniz yüzbaşısı ahmed bey'in kızıdır, 1915'de ölmüştür.

ahmet hamdi'nin çocukluğu, istanbul'da geçti. kendi hatıralarından 1904'de ergani-madeni'nde, 1908-1909'da sinop'ta, 1909-1910'da siirt'te, 1914-15'te kerkük'te, 1916'da antalya'da kaldığını biliyoruz. bu yer değiştirmeler sebebiyle öğrenim hayatı da düzensiz geçti. istanbul'da, ravza-i maarif iptidâã® mektebi'nde başladığı tahsiline sinop ve siirt rüştiyelerinde devam etti. siirt'te, katolik dominicain misyonerlerinin idare ettiği fransız mektebinde de bir yıl kadar okudu. lise öğrenimi yıllarını vefâ, kerkük ve antalya sultanã®lerinde geçirdi.

1918'de yüksek öğrenimine başlamak üzere istanbul'a gelen ahmet hamdi baytar mektebi'ne yatılı öğrenci olarak girdi. burada bir yıl okuduktan sonra 1919'da edebiyat fakültesi'ne kaydoldu. 1923'te fakülteyi bitirdi. orta öğretimde, edebiyat öğretmenliğine erzurum lisesi'nde başladı (1923). sonra sırasıyla konya (1925) ve ankara (1927) liselerinde devam etti. ankara'da iken kültür hayatında önemli bir yeri bulunan gazi orta muallim mektebi (daha sonra gazi eğitim enstitüsü olacak)'nde edebiyat dersleri verdi. 1932'de istanbul'a geçti ve kadıköy lisesi'nde öğretmenlik yaptı. ertesi sene, ahmed haşim'in ölümü üzerine boşalan güzel sanatlar akademisi'ndeki sanat tarihi kürsüsünde estetik ve mitoloji dersleri verdi; üsküdar amerikan koleji'nde de edebiyat dersleri okuttu.

yeni türk edebiyatı kürsüsünün ilk profesörü olarak ahmet hamdi tanpınar 1939'da üniversiteye intisap etti. 1940'da kırklareli'nde topçu teğmeni olarak yaptığı askerlik görevinden sonra yeniden üniversiteye döndü. 1943-1946 yılları arasında büyük millet meclisi'nin 6. devresinde, maraş milletvekili olarak parlamentoya girdi. mecliste aktif bir çalışması yoktu. 1946 seçimlerinde aday gösterilmedi. 1946-1948 yıllarında millã® eğitim bakanlığı'nda müfettiş olarak görev aldı. 1948'de güzel sanatlar akademisi'nde estetik dersi vermek üzere tayin edildi. 1949'da, edebiyat fakültesi'ndeki profesörlük görevine yeniden döndü.

1953 yılında altı ay, 1955'de üç hafta (filmoloji kongresi vesilesiyle), 1959'da bir yıl kalmak üzere üç defa yurt dışına çıkan ahmet hamdi tanpınar, bu sürelerin büyük bir kısmını paris'te geçirdi. bu arada fransa'nın diğer şehirleriyle belçika, hollanda, ingiltere, ispanya, portekiz, italya ve isviçre'yi de kısa sürelerle tanımak imkânı buldu.

hayatı boyunca sağlığından şikâyetçi olan tanpınar, 23 ocak 1962 günü geçirdiği kalb krizi ile haseki hastahanesi'ne kaldırıldı. ertesi sabah, ikinci bir krizle hayata veda etti. namazı süleymaniye camii'nde kılınan ahmet hamdi tanpınar'ın cenazesi rumeli hisarı kabristanı'nda, hocası ve dostu yahya kemal'in yanı başına defnedildi. mezartaşı üzerinde çok bilinen şiirinin iki mısraı hakkedilmiştir: "ne içindeyim zamanın / ne de büsbütün dışında".

kitapları:

beş åžehir
edebiyat üzerine makaleler
hikâyeler
huzur
saatleri ayarlama enstitüsü
mahur beste
tanpınar'ın mektupları
sahnenin dışındakiler
yahya kemal
yaşadığım gibi
bütün åžiirleri

{"rezerve" dediğim bu değil elbette. okuyan varsa tabii. ehö.}
devamını gör...
1944-1951 yılları arasında tünel'deki narmanli han'da yaşamıştır. ayrıca ressam nur iyem'in anılarını anlatırken yazarın gümüşsuyu'ndaki evinden de sıklıkla bahsetmesi sonucu yazarın bir dönem gümüşsuyu'nda da oturduğunu müşahade etmekteyiz. nur içinde yatsın.
devamını gör...
saatleri ayarlama enstitüsü gibi eğlenceli bir eseri 60 yaşında yazmış olması, ahmet haşim gibi ironik bir adamla muhabbetinin bol olması ona hasta olmamın sebeplerinden bazılarıdır.
devamını gör...
fısıltıyla söylendiğinde şakırdayan su sesi çıkarabileceğiniz mısraların sahibi yazar, şair, milletvekili...

bursada eski bir cami avlusu
yorgun sadirvanda sakirdayan su...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar