aile şerefi

oktay ismindeki şŸımarık bir çocuğŸu ve bu çocuğŸu el üstünde tutan babası muhip arcıman'ın sade bir ev halkının hayatını nasıl berbat ettiğŸini anlatan enfes film. zaten oynayanlar arasında adile naşŸit, münir özkul gibi isimler olunca film kendini izlettiriyor. bu arada münir abimiz oktay veletini beylik tüfeğŸiyle haklamışŸtır.
devamını gör...
adile ile evli olan rıza, suculukla ailesini geçindirir. beş çocuklu ailenin mutluluğu, en küçük oğlan murat'ın trafik kazası sonucu sakat kalmasıyla bozulur. murat'a çarpan oktay zengin aile çocuğu olduğu için olaydan kolayca sıyrılır. oktay, ailenin güzel kızı zeynep'i beğenmiştir. babası ile zeynep'i istemek için rızalar'a gelir. fakat zeynep nişanlı olduğu için bu teklifi reddeder. ve olaylar gelişir.

bu efsanevi filmin teknik ve oyuncu kadrosu şöyledir:
y: orhan aksoy
o: adile naşit, münir özkul,şevket altuğ,ıtır esen,mahmut cevher,mahmut hekimoğlu,ayşen gruda.
devamını gör...
günün hangi saatinde denk gelirse gelsin izlenesi ve ibret alınası türk filmidir..filmin sonunda verilen mesaj sabır taşı bir yere kadar sende az ogluna ahlak verseydin para vereceğine be adamdır özetle..
devamını gör...
oktay'ın babasının adamlarının åževket altuğ'un plastik leğenlerini kırmak amacıyla yere fırlattıkları sahne benim de favorilerimden. ayrıca, oktay'ın babasının ortak olacağı şirkete, üretilecek buzdolabının isminin oktay olmasını şart koştuğu sahneyle, oktay'ın, babasını münir özkul'un kızını zorla elde etmek için ikna etmeye çalıştığı sahnede, babasının -ulan kerata iki günde ondan da bıkarsın sözüne cevaben, -uuuaaaaaa o zaman onu da fırlatır atarım repliği de mutlak kötü zenginler hakkında gördüğüm en önemli sosyolojik tespitleri içermektedir.
devamını gör...
"bak beyim, sana iki çift lafım var. koskoca adamsın. paran var, pulun var, her şeyin var. binlerce kişi çalışıyor emrinde. yakışır mı sana ekmekle oynamak? yakışır mı bunca günahsızı, çoluğu çocuğu karda kışta sokağa atmak, aç bırakmak? ama nasıl yakışmaz! sen değil misin öz kızına bile acımayan, bir damlacık saaddeti çok gören! anlamıyor musun beyim, bu çocuklar birbirini seviyor. ama ben boşuna konuşuyorum. sevgiyi tanımayan adama sevgiyi anlatmaya çalışıyorum. hıh! sen büyük patron, milyarder, para babası, fabrikalar sahibi saim bey! sen mi büyüksün? hayır ben büyüğüm, ben, yaşar usta! sen benim yanımda bir hiçsin, anlıyor musun, bir hiç! gözümde pul kadar bile değerin yok! ama şunu iyi bil, ne oğluma ne de gelinime hiçbir şey yapamayacaksın. yıkamayacaksın, dağıtamayacaksın, mağlup edemeyeceksin bizi. çünkü biz birbirimize parayla pulla değil, sevgiyle bağlıyız. bizler birbirimizi seviyoruz. biz bir aileyiz. biz güzel bir aileyiz. bunu yıkmaya senin gücün yeter mi sanıyorsun? dokunma artık aileme! dokunma çocuklarıma! dokunma oğluma! dokunma gelinime! eğer onların kılına zarar gelirse ben, ömründe bir karıncayı bile incitmemiş olan ben, yaşar usta, hiç düşünmeden çeker vururum seni! anlıyor musun? vururum ve dönüp arkama bakmam bile! "
devamını gör...
en etkili sahnelerinden biri,yangını söndürdükten sonra ahıra gittiklerinde rıza'nın atın vurulduğunu görmesi ve seslenmesidir;
-yadigâr,oğlum...

hiçbir filmde bir hayvana bu kadar yürekten ve sevgi dolu bir sesle hitap edilmemiştir.
devamını gör...
1976 yapımı bir yeşilçam şaheseri. münir özkul, adile naşit, şevket altuğ, mahmut hekimoğlu, mahmut cevher, ayşen gruda ve ıtır esen gibi dev isimlerin rol aldığı orhan aksoy un yönettiği ve ertem eğilmez in yapımcılığını üstlendiği müthiş eser. bence türk sinemasında ulaşılmaz bir yeri vardır bu filmin. sık sık fox tv de yayınlanır, hatta geçenlerde yine izledim. her ne kadar kimi kesime göre klişe sayılan fakir-zengin olayını değinip zenginleri öcü gibi gösteriyor denilsede bu film bence türk sinemasının en iyi 2 filminden biridir. diğeri için;

(bkz: bizim aile)
devamını gör...
bugün trt 1 de tekrarı yayınlanan film.

film biliyorum ama hepsi ne kadar güzel oynamışlar, sanki gerçekmiş gibi yüzlerinde şeref ve gurur.

oktayın vurulma sahnesinde münir özkula bir kere daha hayran oldum, adam katil ama hala mimiklerinden merhamet akıyor. ve oktayın babasına kapak olacak cevap: onu ben değil sen öldürdün.

hasılı çok güzel film.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar