aile

nasıl maddenin en küçük unsuru atom; canlıların temel unsuru hücre ise toplumun yapıtaşı ailedir ve toplumun bekası adına hayati bir rol üstlenir.
devamını gör...
menfaat gütmeden sarılıp, öpme işlemlerini içinde barındıran; bir yuva içerisinde mutlu mesut tıkır mıkır işleyen bir sistem. namaz nasıl dinin direğiyse baba da evin direğidir... nasıl yuvayı dişi kuş yapıyorsa evin sinir sistemini elinde tutup ortalığı idare eden de annedir... çocuklarda anne ve babaya bu işleri yapmaları için gaz veren teletabilerdir. sonuç: aile en güzel bi kavram.
devamını gör...
aile her şeyden önce bir sistemdir. aile içindeki bireylerin kişisel özellikleriyle ilişkilidir. ama yine de kendine ait bir yapısı, düzeni ve özellikleri vardır.

*
*
devamını gör...
"vaktiyle biz, israiloğullarından: yalnızca Allah'a kulluk edeceksiniz, ana-babaya, yakın akrabaya, yetimlere, yoksullara iyilik edeceksiniz diye söz almış ve "insanlara güzel söz söyleyin, namazı kılın, zekâtı verin" diye de emretmiştik. sonunda azınız müstesna, yüz çevirerek dönüp gittiniz." (2/83)
devamını gör...
dünyanın çalkantısı içinde, Allah'ın, kişileri birbirine emanet olarak bıraktığı birliktelik. bağlayıcı kuvveti: sevgi.
devamını gör...
insanın terfi kurumudur.

bir kız ve bir erkek evlendiğinde karı ve koca olurlar. Çocukları olduğunda ise anne ve baba olurlar. torunları olduğunda ise nine ve dede olurlar. Torunlarının çocukları olduğunda ise büyükanne ve büyükbaba olurlar.

ailenin genişlemesi, birliğinin sağlanması ve bireylerinin eğitimi yükünün meşakketinin çok önemli bir bölümü anne'nin üzerinedir. peygamberimiz "cennet anaların ayakları altındadır" diye buyururken "kadınların" dememiş "anaların" diyerek aile kurumunun önemine değinmiştir.

aile kurmak insanın fıtratında vardır. islam fıtratında olan bir özelliktir. adem ve havva a.s. karı ve koca olarak yaratıldılar. onların çocuklarından insanlık oluşmuş oldu. iş bu halde aile kavramının değeri toplumu oluşturan en önemli birim olarak bir köşeye unutulmamak üzere kaydedilmeli. çünkü bu toplumu dağıtmak isteyenler, yıpratmak isteyenler, ahlaki çöküşe sokmak isteyenler öncelikle aileye zarar vermeyi hedeflerler. bu gerek kavak yelleri gibi dizilerle gerekse onunla bununla yatan yalnız adam gibi sinema filmleriyle artı "yerli" bir şekilde yapılıyor. evveliyatında ise sadece gavura has bir silahtı!
devamını gör...
artık bir yıl dolmadan yıkılamayacak olan kurumdur.

--- alıntı ---
Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, boşanma davası açıldığı tarihte 1 yıllık evlilik süreleri dolmayan ve anlaşmalı boşanan iki çift hakkındaki mahkeme kararlarını bozdu.
--- alıntı ---
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar