ailesel akdeniz ateşi

otozomal resesif bir hastalıktır. karın ağŸrısı ve ateşŸ nöbetleri şŸeklinde kendini gösterir. tam olarak bilinen bir tedavisi yoktur. sadece atakların etkisini ve sıklığŸını azaltmak için hastalar kolşŸisin almak zorundadır. olayı tehlikeli boyuta getiren ise bazı vakalarda görülen amiloid birikmesidir.
devamını gör...
ilacı düzenli kullanırsanız bikaç ayda bir nöbetlere tutulabilirken düzensiz kullanımda nöbet aralıkları bikaç haftaya kadar inebilir..nöbetlerin tetikleyicilerinin içinde süt vb midede gaz yapan şeyler ve stres vardır..stres olduktan sonra kullandıgınız ilaç cok da bi işe yaramaz..stressiz zamanlarınızda ilaç kullanırken nöbet bikaç ayda bir geliyorsa ilaç kullansanız dahi stresten kaynaklı olarak nöbet aralıkları düşecektir..*
devamını gör...
çoğunlukla akdeniz bölgesi insanlarında görülen ve aile geçmişinde bu hastalığı olanların çocuklarında da görülme sıklığı fazla olduğu için ismini bu şekilde alan hastalığın, tam tedavisi olmamakla birlikte yalnızca ataklarda hafifletici ve geçiştirici ilaçlarla tedavisi mümkündür. ailesel akdeniz ateşi; ateş nöbetleri, peritonit, plörezi ve şişmiş eklem bölgelerinde ağrı ile kendini gösterir.
devamını gör...
durduk yere ismail türüt misali terleme, ateş basması, sebepsiz kalp ve mide spazmı yaşıyorsanız kan örneği ile baktırabilirsiniz bu rahatsızlığa. üstte de bahsedildiği gibi maalesef tedavisi mümkün değil. ataklar her hastada farklı seyrediyor. abimde mideye vurup yatak döşek yatırırken ben de sırt ve kalbe vuruyor örneğin. hastaların sıkı şeyler giymemesi aşırı heyecana maruz kalmaması da mühim. atakları genellikle sıkıntı sonrası geliyor ve duruma göre en geç 2 gün içinde kayboluyor.
eğer ağır geçirmiyorsanız ilacını kullanmayın.çünkü ilacın fazlaca yan etkisi var. gerçi içmeseniz de böbrek ve karaciğer iflas ediyor ya neyse en azından süreyi uzatırsınız.
bir de dipnot vereyim, sıkıntı haliniz başladı. belli ki atak gelecek anlıyorsunuz ya o an sürekli kontrolünüzü yapan doktora gidin serum için. alelade gittiğiniz bir hastanenin acil serisindeki doktorun bu konuda çok bir bilgisi yok maalesef.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar