ajan

çevrende özel yada gizli bir olay olmuştur. dikkat çekmek istiyorsundur. amcalara mail atarsın. eğer önemli bişi ise kısa süre içinde gelir seninle yüz yüze görüşürler.o bu kişilere denir.
devamını gör...
--- alıntı ---

nitekim osmanlı devleti’nin çökmek üzere olduğu dönemde ingiliz gizli servisinin başkanı olan sir walter bullivant, osmanlı topraklarında sergiledikleri istihbarat çalışmalarından söz ederken şunları söyler: “her yandaki ajanlarımdan, yani güney rusya’da dilencilerden, afgan at tüccarlarından, türkmen tacirlerinden, mekke yolundaki hacılardan, kuzey afrika’daki şeyhlerden, karadeniz takalarındaki denizcilerden, koyun postu içindeki moğollardan, hint fakirlerinden, körfezdeki yunan tüccarlarından ve şifre kullanan saygın konsoloslarından raporlar alıyorum” der. (ayrıntlı bilgi için: osman özsoy, türk kurtuluş savaşı, timaş yayınları, tel: 0212 511 24 24)


--- alıntı ---
devamını gör...
--- alıntı ---

osmanlı devleti’ne çalışan ve müslümanlığını gizleyen bir kişinin vatikan’da kardinalliğe kadar yükseldiğini, yaşı iyice ilerleyince fatih sultan mehmet’e mektup yazarak, “son nefesini istanbul’da verip bir müslüman mezarlığına defnedilme arzusunda olduğunu” iletince, fatih’in kendisine, “son nefesine kadar görevine devam edip, vefatından sonra da bir hıristiyan mezarlığına defnedilmesi gerektiği” bilgisini kendisine cevaben ulaştırıldığı kayıtlarda bir bilgi olarak yer almaktadır.

- osman özsoy / haber7.com

--- alıntı ---
devamını gör...
ing. agent olan bu kelime dilimize türkçe ajan diye çevrilmiştir. yani dilimize geçen her yabancı kelimede olduğu gibi fransızca okunuşuyla geçmiştir.

ajan türkçede farklı anlamlardaki terimleri ve ifadeleri karşılayacak şekilde kullanılmaktadır. bunların en ilginci ise kimya sektöründe kullanılanıdır. kimyada katkı malzemesi olarak kullanılan materyallere ajan denir.
devamını gör...
hemen hemen her illegal teşkilata ve/ya suç örgütlerine sızmış yerli-yabancı istihbarat elemanı.

amacı, örgüt faaliyetlerine dair bilgi toplamak, örgüt yönetici, militan ve sempatizanlarını tespittir. bu kişiler ya istihbarat kökenlidir, yada bir eylemde yakalanarak ajanlaştırılmış örgüt elemanlarıdır.

bir de ajan provokatörler vardır. bu kişiler örgütü deşifre edebilmek uğruna en sert eylemleri tavsiye eden, hatta bizzat gerçekleştiren kişilerdir.

istihbarat elemanlarını korur, deşifre etmez. hatta uzun yıllar ceza evinde yatan ajanlar vardır. kolay olmayan meşakkatli meslektir. rus tarihinde, meşhur kanlı pazar olayında öncülük yapan, 1905 şubat ihtilaline zemin teşkil eden hadisede rol alan papaz gapon bu manada bir kimsedir. bu bağlamda bu kişiler bazen esas amaçları dışında gelişmelere de ister istemez hizmet etmişlerdir.

bizim yakın tarihimizde yargılama safahatında deşifre olmuş tek örnek, meşhur 9 mart cunta faaliyetlerine katılıp istihbaratıyla bu örgütü çökerten kişi olan mahir kaynaktır.

yine yakın tarihimizde mahir çayan hareketine sızdığı iddia edilen, kaçırılan israil ajanı elromun sır cinayetinde rolü olduğu söylenen yzb. ilyas aydındır. ilyas aydın ilerleyen günlerde ortadoğuda sorgulanıp infaz edilmiştir.

yine pkk hareketinde ajanlık suçlamasıyla infaz edilen yüzlerce kişiden söz edilmektedir.
devamını gör...
genellikle batı ve israil çok kullanır bunları. özellikle de türkiye'de, ortadoğu islam ülkelerinde ve diğer potansiyel çatışma bölgelerinde. iran bunlara göz açtırmaz, batılılar iran'a biraz zor vize alır, başarırlarsa da sürekli gözetim altındadırlar. o yüzden iran'ı da sosyal medya üzerinden vurmaya çalışırlar. facebook'ta "mısır'da cinsel taciz" temalı gruplar açıp iç yüzlerini ve gerçek niyetlerini bilmeyen mısırlı genç arkadaşları yanlarına çekerler. aynı şekilde aegee tarzı öğrenci ve gençlik gruplarını da istihbarat edinme amacıyla kullanırlar. zira istihbarat gizli bilgi değildir artık. gündemdeki bilgiyi işlemek ve kullanılır hale getirmektir. bu gerçek rahatsız edici olabilir ama expat denilen yurtdışında yaşayan batılı insanların önemli bir kısmı bunlardandır. ülkelerine devamlı rapor verirler. aynı şekilde ülkemizdeki ve diğer ülkelerdeki okullarda çalışan batılı öğretmenler de aynı faaliyetleri sürdürürler. bu anlaşılır bir şeydir ancak müslümanların bunlara kendilerini ileride zor durumda bırakacak bilgileri kolaylıkla sağlaması anlaşılmazdır. batılılar'a karşı biraz uyanık ve tetikte olmak gerekir, yoksa ülkenizde mezhep ve etnisite temelli savaşlar çıkıverir. batılı tanıdıklarınıza zayıflık yaratabilecek noktalarınızı anlatmayın ya da uyanıksanız onları yanlış yönlendirin sevgili cogitanlar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar