ajax modeli

dünyanın en fazla tanınan kulüplerinden olan ajax'ın uyguladığı, prensibi her iki senede a takıma en az 3 oyuncu vermeyi hedef almak olan, altyapının başarısının kulüp içerisinde alt gruptan gelen oyuncuların a takıma verdikleri katkı ile ölçülen, dışarıdan yapılacak transferlere yalnızca akademi oyuncuları arasından o mevki için uygun bir seçenek bulunamaması halinde başvurduğu model.

sokak jargonunda küçükten yetiştirme anlamına gelen sevgilisiyle arasında çok fazla yaş farkı olması demekmiş. *
devamını gör...
türk spor yorumcusu ve yöneticisinin dilinden düşürmediği model. teoride tamam ama uygulama konusunda sıkıntılar var. ajax al sat yapan oto galerici mantığında takıldığı için sattığı adamın yerine daha genç ve yetenekli olanı yerine koyabiliyor. bi burada boş boş konuşmaktan öteye geçemiyoruz.
devamını gör...
ben bu tanımı bilmiyorum ama güzel bir model ,türkiye için üst segment olarak trabzonspor'un 70 ve 80'lerde uyguladığı (faroz) ve yine 2018 'den itibaren uygulamaya çalıştığı model. (aynısı demiyorum ,ajax modelini bilmiyorum burada okuduğum kadarı ile) .

türkiye'de akp döneminde artık futbol tamamen sermayeye esir düştü.

çok sevdiğim zamanında çok maçına gittiğim karagümrükspor bile 11 yabancı ile çıkıyormuş maçlara . fatih bereketli yerdir hala eski istanbul semtidir çocuklar futbolu aşığıdır teneke cola kutusu görseler başlarlar tek kale maç yapmaya işte böyle bir ilçede ve karagümrük gibi çocukların hala brezilya gibi sokakta too vurdukları bir yerde sokak aralarını gezsen en az yılda 10-15 kalifiye futbolcu çıkar.
trabzon 70'lerde bunu faroz'a odaklanarak tabi diğer ilçeleride unutmadan başardı ne üç büyükler ne büyük anadolu takımları ders aldı . afrika'dan medet umup türk çocuklarını göz ardı ettiler. Allah rahmet eylesin bu işin sorumlusu da cavcav'dır.

ben trabzonluyum az ucundan bu arada fenerbahçeli'yim zamanında hasta derecesinde trabzonspor'a gıcığım ama eğer 2018'de başlattıkları alt yapıyı sürdürmelerini ve başarmalarını canı gönülden isterim.

yineleyeyim fatih gibi bir yerde sporcu bulup yetiştiremiyorsan vay o futbolun haline .
ben üsküdarlıyım bu aralar corona yüzünden gezemiyorum fazla ama inanın ümraniye dahil ataşehir,çekmeköy sokakta top oynayan çocuk göremiyorum .tabi beşiktaş ve fenerbahçe üsküdar'da spor üniteleri açmışlar bazıları okullarla işbirliği yaparak ama paralı yerler çocuğu anne babası elinden tutup getiriyor . olur mu bana göre olmaz.

başlığı açana teşekkür.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar