ak parti hükümeti gülen hareketi gerilimi

tayyip erdoğan'ın ergenekon soruşturmalarına gereken siyasi desteği vermeyerek üstelik dava yürütülürken savcılarını ve istanbul'daki tecrübeli polislerin tayinini başka yerlere atamasıyla en sonunda da şike davasındaki yasa değişikliği sırasında iyice görülen bu ayrışma en son hakan fidan olayı ve şimdilerde böcek tartışmalarıyla iyice belirgin hale gelmiştir. bu doneler ışığında ihtiyatı elden bırakmayarak var olduğu gözlemlenen çatışma şeklinde tanımlanabilen durumdur. dozu şimdilik sarı renk düzeyindedir.
devamını gör...
çatışmada ak parti elini kuvvetlendirmek için diğer kesimlere destek veriyor. mesela müsiad ve menzil. sorumuz şudur. ak parti oturacak. ama hangi kucağa?
devamını gör...
cemaatin en büyük gücü dersanelerin kapanması.
bu aslında cemaate verilmiş en büyük ödül. o kadar çok dersane var ki ülkemizde, bir kaç öğretmen bir araya gelip , paraları denkleştirip kelepir bir bina kiralayıp dersaneler açtılar. yani mantar gibi türediler.bu da cemaate zarar verdi ucuzculk rekabetinden dolayı. peki dersaneler kapanınca ne olacak, bu saydığım küçük işletmeler birer birer kapanacak. çünkü büyük kurumsal yapıya dönüşemeyecekler. güçleri yetmeyecek. meydan , zaten dersanelerin kapanacağı bir senedir kesinleşmiş olduğu için , altyapısıni hazır cemaat e kalacak. bu yüzden cemaatle ak parti arasında bir problem olacağını zannetmiyorum.
devamını gör...
bugün itibarıyla üçüncü raundu yapılmış boks maçıdır.

1'inci raund: ak parti
2'inci raund: cemaat
3'üncü raund: ak parti

not: rakiplerin bir birlerini oldukça hırpaladıkları ve bu yüzden bir birlerine daha fazla sarılmaya başlamaları yüzünden hakem bolca ihtar veriyor. be hain hakem neden ihtar veriyorsun bizim de istediğimiz kucaklaşsınlar da bu maç bitsin artık. *
devamını gör...
bu başlık da tek başlığa toplanmalı hadi bakalım. sabah başlık başlık gezen birinin bunu açması garip.
devamını gör...
uzun süredir dile getirilen ama her defasında yalanlanan bu kavga sonunda start almıştır. nuh gönültaş, emre uslu, mehmet baransu gibi medyanın önde gidenleri kavgada ön saftalar.


ben taraf tutmuyorum. iyi olan kazansın. izlemesi zevkli olacağı benziyor. kirli çamaşırlar ortaya dökülecek hiç kuşkusuz.

devamını gör...
bence gerekli bir kavgadır. çünkü türkiyede muhafazakar sağ kesime zor günler için kadrolu, teşekküllü bir muhalefet gerekiyordu. alternatifsiz olmamalı bu işler. olursa ne olur? bizim millet tıpkı erbakan hükümetinden sonra ecevite oy verdiği gibi bir bakarsın chp'ye oy verip kılıçdaroğlu'nu iktidara getirebilir. yok benim kişilere düşmanlığım yok da, sonra devaluasyon olur, ekonomi çöker falan... bu ülkede iktidar teslim edilecek kaç parti var ki?
gerçi cemaatin kendi partisini kurup memleket için hayırlı bir alternatif olmak yerine yine kolayına kaçıp chp'ye, mhp'ye oy verme ihtimali de her zaman var ama... yine de 3. dönem iktidar olmuş bir partinin yıkılma zamanı yakındır. ben tayyip'in yerinde olsam zor zamanlar için şimdiden bir parti kurdururum.
devamını gör...
geniş açıdan bakınca (entellik olsun) chp 0.05 puan fazla oy alırsa başarı olarak niteleyecek ve olağanüstü kurultay yapmayacak o nedenle hiç sırası diildi yaw yoksa çıkar çatışması olunca normal bu yaşananlar akp tüsiad algılanıyosa öle algılanmalı bence.
(bkz: açı)
devamını gör...
fitneyi yayan cemaate ait basın yayın kuruluşlarıdır.utanmadan arlanmadan yalan haber yaparak müslümanlara kin ve nefret aşılıyorlar.kadrolaşmanın önünü açarken ve ihaleler de cemaat abilerine öncelik verilirken hükümet bal dı ! şimdi eğitime darbe vuran ve anadolu insanının geleceğini karartan hükümet oldu. neden ! because fem dershanalerinden ciddi gelir elde eden cemaatin rant kapılarına kilit http://vuruldu.ve bugün kalkmışlar sol örgütlerle bir olup bildirge yayınlıyorlar utanmazlar ! bu kavga Allah'ın izni ile dershanelerin kapanması ile son bulacak ve bu millet neyin ne olduğunu daha iyi anlayacak.
devamını gör...
cemaat hiç bu kadar komik olmamıştı ama erdoğan da yanlış yapıyor. kendisine diktatör demek istemiyorum. inşallah bu duruma bir son verir. ortada kocaman bir hizmet var. Allah yolunda yapılmışlara değer vermeli. bunu bilir bunu söylerim. biz müslümanlar tefrikada bir numarayız sonra islam alemi niye böyle!
devamını gör...
sıkmıştır artık.. iki tarafında evet hataları var.. belkide en büyük hata en başta birlikte bir şeyler yapmaktı ki şimdi bunun acısı da fazlasıyla çıkıyor..
devamını gör...
yakın zaman sonra ortaya çıkacak deccal ve hz mehdi arasında cereyan edecek savaşın ufak bir provası. deccal insanlara hakk cephesinden gelecek. ama dalalete sevk edecek. bugün bu kavgada yaşanan bu. eğer yeterince yaşarsak ne demek istediğimi göreceksiniz.
devamını gör...
müslümanların daha büyük meseleleriyle uğraşmaları gerekirken saçma sapan küçücük engellere takılmasından başka bir şey değil. beklenilen bir şeydi acaba olsa ne olur diye merak edilirdi. oldu ve şimdi de insanlar abarttıklarında bir şey kazandıklarını zannediyorlar. sosyal medyada da ona buna sallayan tarafı olduğun tarafın kendisini şakşaklamasını bekleyen insan sürüsü mevcut. iki kanaat önderinin neferleri klavye başinda kan ve terleriyle savaşiyorlar. Allah fitneden korusun!!
devamını gör...
her iki tarafında kavga etme konusunda haksız olduğu önermedir. bir taraf dersane için tüm yapılanları yok sayarcasına nefret söylemleriyle dolu, bir tarafta gururun pençesinde. siyasetin pislik yönünün uhrevi duyguları nasıl yok ettiğini insanları menfaat dairesinde nasılda haktan uzaklaştırdığını hep beraber gözlemliyoruz. dersane için değer mi? değmez. tarih değmediğini bize ileride söyleyecek. kavganın bir tarafında olmanın yararının olmadığı kavgada bu musubete düçar olan taraflar acaba nelerin bedelini ödüyorlar? asıl düşünülmesi gereken taraf bu. sonuçta cemaatlerde kişilerde imtihan ediliyor. bir imtihan olarak düşünüp, acaba hangi taraf fitneyi körüklemeyi önce bırakacak?

(bkz: hadi herkes fabrika ayarlarına)
devamını gör...
kavga değil sert sevişmedir. e bunlar tuzu biberi işin.
devamını gör...
bazı kargalara dert olmuş kavgadır.ölecek karga kırılacak dala konarmış bu kemalistlerde üşüşmüşler be.
devamını gör...
bu kavganın bir kazananı olur mu bilmiyorum. şu anda bir kaybedeni var.
cemaat açık bir şekilde kaybetmiş durumdadır o kesin. öncesinde de cemaat dışındaki müslümanların nezdinde pek de iyi sayılmayan bir sicile sahip olan cemaatin, son dönemde resmen kendisini bitirme pahasına ak partiye saldırması bir çeşit intihar gibi geliyor bana. velev ki sonuçta ak partiyi yok etseler bile kendileri yok olmuş durumda. en azından türkiye de artık kimse bu cemaat denen şeye güvenmeyecektir o kesin.

geçmişte her ideolojideki iktidarlarla, kendi yapılarını muhafaza etmek için uyumlu profil çizen cemaatin bu dönemde kendilerini imhaya götürecek bir adımı atmış olmasını anlayamıyorum.
devamını gör...
cemaat wasp/siyonist efendilerinin emirlerini yerine getirmede çok titiz davranıyor.ama kaybettiler ve daha da kuculecekler.
devamını gör...
fena halde sıkmıştır. ülke babalarının çiftliği ya hocaefendi okyanus ötesinden karıştırıyor memleketi başbakan ankara'dan. bir bitseydiniz iyiydi ya ak parti iktidarının karşısında iktidara hevesli partisi chp olan, kendi çıkarları için her türlü ilkesizliği yapma potansiyeline sahip bir cemaati olan bir ülkede kötünün iyisine razı olarak yaşamaya devam edeceğiz galiba. bu kavga da bir yerde duracak ama ülkeyi batırmadan dursalar keşke. bu arada bence de kavganın kaybedeni cemaat olmuştur, twitterda sanal cihad atağı yapmayla olmuyor bu işler.
devamını gör...
iki tarafı da tutmayanlar için izlemesi çok zevkli olan kavga, ayrıca kirli çamaşırlar da bir bir dökülüyor bakalım daha ne pislikler çıkacak.
devamını gör...
perde arkasında göbek atanları görür gibiyim. iki taraf da ben haklıyım havasında olduğu için, daha çok göbekler atılacak maalesef. 4-5 ay öncesinde böyle bir şeyden bahsedilirken, imkansız olamaz böyle bir şey demiştim. yanılmışım. inşaallah en yakın zamanda, düşmanların sevindirilmesinden vazgeçilir.
devamını gör...
cevabı: " tüm kayıp faturasının tamamı müslümanlara, bu halka yansıyacak, yani kaybın faturasının tamamını müslümanlar çekecek. " olan sorudur.

(bkz: kaçarken köyü ateşe vermek)

(bkz: düşman düşmana yapmaz kardeşin kardeşe yaptığını)

(bkz: kazananı olmayacak bu savaşın kardeş hala göremedin mi)

(bkz: devletten habersiz yapılan operasyonun 25 milyar doları buharlaştırması)

(bkz: başkalarının yanlışlarına yoğunlaşan kişi kendi doğrularını da kaybediyor)
devamını gör...
kılıçlar çekildi mi? ’’ağaca dayanma ağaç çürür, insana dayanma insan ölür’’ atasözünü bilirsiniz. şu sıralar bu özdeyişin gerçeklik emarelerini görmekteyiz. zira görünürde birbirine güvenen iki dostun her nedense birbirleri için tehlike haline geldiği dönemlerden geçiyoruz. halbuki bu iki dost hani şu meşhur dinlerarası diyalog için söylenen ’müşterek söz’ de birleşiyorlardı. ama bir şekilde maskeler düştü ve o müşterek sözün gerçekte ’menfaat’ olduğu gün yüzüne çıktı. şimdi herkes bu maskelerin neden düştüğünü, kimin düşürdüğünü ve bundan sonra ne olacağını konuşuyor. hatta komplo teorilerinde yarışırcasına asıl konuşulması gerekenler sümenaltı ediliyor. 16 aralık’ta startı verilen yolsuzlukla mücadele operasyonu hükümet kanadında yerel seçimler öncesinde şok etkisi yarattı. yolsuzluk, rüşvet, ihaleye fesat karıştırma gibi utanç verici iddialarla tutuklananlar akp hükümetinin en kıdemli bakanlarının çocukları ve yine akp’ye yakınlığıyla bilinen iş adamları oldu. örneğin içişleri bakanı muammer güler’in oğluna yapılan baskında içi para dolu paketler ve para sayma makinası çıktı. yine ekonomi bakanı zafer çağlayan’ın oğlu ve şehircilik bakanı erdoğan bayraktar’ın oğlu ihalelere fesat karıştırma iddiasıyla gözaltına alındılar. yine yerel yönetimlerde akp’nin en çok güvendiği fatih belediye başkanı mustafa demir’de marmaray’ın proje ve inşaat aşamalarında yaptığı iddia edilen yolsuzluk sebebiyle gözaltına alındı. iktidara geldiği günden beri vekilinden bakanına valisinden müdürüne kadar kimsenin dokunamadığı mahremine baskınlar düzenlendi, gözaltılar yapıldı. bu konu ile alakalı birçok yorum yapıldı ki bunlardan en ilginç olanı bu tutuklamaların bir tiyatro olduğu ve cemaatin mâsum olmadığını göstermek için hükümet tarafından yapılmış bir dizi tutuklama ve serbest bırakma olduğu yönündeki yorumdur. fakat yıllarca yolsuzlukla mücadele ettiğini söyleyen ve yerel seçime aylar kalmışken var olan istikrar ortamını böyle kirli iddialar ile bozmak akp hükümeti için hiçte akıllıca ve mâkul değil. zira hükümet içinde kendi bindiği dalı kestirmeyecek seviyede usta danışmanlar ve toplum bilimciler var. yine bu operasyonların kaynağının gezi eylemlerini kışkırtan uluslararası odakların yaptığı yönündeki tez de birkaç yönden hatalı olsa gerek. zira operasyonun emrini veren savcılar ve tutuklamaları yapan polis birimleri gezi eylemleri sırasında hükümeti her anlamda destekleyenler olarak göze çarpıyor. mesela bu operasyonuda yöneten savcı, ilk olarak başbakanın emriyle ergenekonu tasfiye etmek için canhıraş çalışan zekeriya öz oldu. bu bakımdan bu hadise için yapılacak en tutarlı görüş son zamanlarda patlak veren hükümet-cemaat çatışmasının ürünü olması. bu süreç akp hükümetinin çözüm sürecine başlayarak pkk’ya verdiği-vereceği tavizlerin gündeme gelmesiyle başladı. mit müsteşarlığı için yapılan pazarlıkların olumsuz sonuçlanması ile zirveye ulaştı. son olarak da hükümetin aldığı dersanelerin kapatılması kararı ile ilk meydan okuma başladı. kendilerini hizmet hareketi olarak isimlendiren cemaatin devletin kurumlarına girme konusunda hastalığa varan ısrarı mit’in bile kendi belirlediği kişilerce yönetilmesi hedefinin suya düşmesi bu zıtlaşmanın fitilini ateşlemişti. zaten beklenen de oldu ve hükümetin ilk meydan okuması karşısında cemaatin bütün kamuoyu araçları dersaneler üzerinden düşman kesildi ve geçmiş söylemlerini bir anda tersyüz eden açıklamalar ve yazılar yayınladılar. bu yolsuzluk operasyonunda da gerek hükümet sözcüsü bülent arınç, gerekse de genel başkan yardımcısı hüseyin çelik tarafından yapılan açıklamalarda cemaate vurgu yapılıyor. hatta başbakan başdanışmanı yalçın akdoğan’ın twitter’den “mü’min, kardeşini sever ve sevmeli. fakat fenalığı için yalnız acır. tahakkümle değil, belki lütufla ıslahına çalışır. fenalığa fenalıkla mukabele etmek, husumeti artırır, kin ve nefreti körükler, insanı hem azapta bırakır hem kaybet-kaybet sarmalına sürükler” mesajını vermesi dikkat çekti. başbakan erdoğan’ın konya’da yaptığı açıklama da aynı paralelde oldu. ’’hiçbir tehdide boyun eğmeyeceğiz. siz arkamızda olduğunuz müddetçe, geri adım atmayacağız. haktan ve hak mücadelesinden asla ayrılmayacağız. istedikleri kadar çirkin yollara tenezzül etsinler, kirli ittifakların içine girsinler. türkiye’de artık söz milletindir, karar milletindir, yetki milletindir. mühür milletin elindedir, arkasına karanlık odakları alanlar, çeteleri alanlar bu millete istikamet çizemezler. sermayenin, medyanın gücünü arkasına alanlar istikamet çizemezler. türkiye içinde ve dışında bir takım karanlık çevreleri arkasına alanlar istikamet çizemezler.’’ tüm bu açıklamalardan sonra hükümete yakınlığıyla bilinen medya çevrelerinin bu operasyonun sebebinin ’paralel devlet’ hedefi ile iki başlı bir devleti isteyen yapılar olduğu konusunda manşetler atıldı. tüm bunlara karşılık cemaat kanadından iddiaları yalanlayan ve tersyüz eden hiçbir gerçekçi açıklama gelmedi. cemaatin bağlılarından hakan şükür’ün de bu operasyonlardan bir gün önce istifa etmesi oldukça manidar. üstelik bu tutuklamaları yapan emniyet amirlerinin alınan ivedi bir kararla görevlerine son verilmesi ise hükümetin aşikar kıldığı bir karşı duruşu göstermesi açısından önemli bir gelişmeydi. ama başka bir can alıcı nokta var ki, bunun görmezden gelinmesi türkiye toplumu için büyük handikap olacaktır. ortada halkın büyük kısmının desteğini alan bir hükümetin bakanlarının adı rüşvet, iltimas ve yolsuzlukla anılıyor olması gibi bir durum var. böylesi bir durumda ilk düşünülmesi gereken konular bir anda yerini daha sonra düşünülmesi gereken konulara bırakıyor. yapılan iddiaların bakanlıkların büyük bir kısmı için doğru olduğu kuvvetle muhtemeldir. zira bakanlık, bakan yardımcılığı, müsteşarlık gibi bakanlıklara bağlı kurumların geçmişte maruz kaldığı ithamlar herkesçe bilinmektedir. bugün hala şaibesini koruyan bu kurumların içlerinde bulunduğu kötü atmosferi komplo teorileri ile örtbas etmek sanıldığı kadar da kolay olmamalıdır. belki bundan sonra da birçok bilgi-belge-döküman-video vs. ile gündem hallaç pamuğuna döndürülecek, yeri gelecek taraflar değişecek, yeri gelecek ithamlar ağırlaşacak ama kaybedenler hiç şüphesiz ki kirli siyaseti ölçü edinenler, politika adı altında yalan makinasına dönenler olacaktır. dün can ciğer olan hükümet ve cemaat arasında, kılıçlar çekildiğinde iki tarafında içine düşeceği vaziyetten müslümanlar gereken dersi çıkaracaktır. bu sefer filler tepiştiğinde ezilenler sadece çimenler olmayacaktır vesselam... emrah akay (gbkz: değişhttp://imhaber.net)
devamını gör...
olaylar hemen başlamışken olayların içyüzünü zaman biliyormuş demekki.

ayakkabı kutusunda 4,5 milyon dolar, evde 7 çelik kasa

-'bakanlar istifalarını sundu' iddiası

-ab: yargı sürecinin bağımsızlığı garanti altına alınmalı

-polisin 'sıralı amirleri'ne bilgi vermesi zorunlu mu?

-başbakan, yolsuzluğun faturasını emniyet'e kesti

-işte operasyonun teknik takip görüntüleri

- muhalefetten soruşturmaya müdahaleye tepki
polisleri değil, bakanları görevden alın

-yargıya müdahale şekil değiştirdi

-görevden almalar soruşturmaya gölge düşürdü

zaman online

not:fitnelik zamanla anlaşılır.
devamını gör...
ağzını ayıra ayıra beddua edenlere söylenmesi gereken sözdür.
devamını gör...
fitne cikartmak isteyenlerin plani tutmustur, fitneye on ayak olanlar sayesinde. sonra sutten cikmis ak kasik gibi beddua etmeye kalkmistir, hocaliktan fitnecilige gecis yapmistir.
devamını gör...
artık gına getiren tartışmadır. sözlükte bile ilk 10 başlıktan 7 si "hocaefendi" ya da "cemaat" içerir oldu...evet, konjonktürel olarak ülkenin gerçeği bu ama; artık sıkmadı mı?
diğer taraftan da biraz sanallık içermiyor mu? milyonlarca dolarlık yolsuzluklar bu toz duman arasında örtbas edilmiyor mu? ya polislerin tasfiyesi? daha ilk adımı atmış ve arkasını getirecek kadrolar olaydan el çektirilmiyor mu?...
devamını gör...
kaybedenin muhafazakar kesimin olacağı kavga. restleşmelerin olduğu, arşivlerin yeniden açıldığı hatta davaların yeniden görüleceği bir dönem. Allahım sen düşmanlarımıza fırsat verme.

son bir haftadır 3-5 ayrı cemaate mensup arkadaşlardan mesajlar gelmekte. fetih ve yasin süresi okunsun, dua edilsin diye. türkiye tehlikeli viraja girmekte. dua edelim, savrulmayalım.
devamını gör...
her türlü mütedeyyin kesme girecek kavgadır.
devamını gör...
hakk ve batılın kavgasıdır. aksini iddia eden? bir taraftan biri muhakkak haklı. hakkı batılı furkan ayıracak.
devamını gör...
cemaat fazla rahatlamıştı ve can sıkmaya başlamıştı iyi oldu kavga olayı biraz kendine gelsin haddini bilsin cemaat demi ama
devamını gör...
gülen'in abd ve israil'e toz kondurmamasıyla oluşmuş, erdoğan'a sen kim oluyorsun da otoriteye karşı geliyorsunla gelişmiş ve bedduayla ayyuka çıkmıştır..

rabbim hayırlara vesile eder inşaallah.

bakara suresi 216 "... bazen hoşlanmadığınız bir şey, hakkınızda iyi olabilir ve hoşlandığınız bir şey de hakkınızda kötü olabilir. allâh bilir, siz bilmezsiniz."
devamını gör...
cemaat madem bu kadar siyasete bulaştı. artık yakasını kurtaramaz. bari kendi partisini kursun da en azından kafa karışıklıkların
ı gidersin.
devamını gör...
açıkçası artık sıkıldığım kavga. normalde bu tür gerilimler, kargaşalar toplumların tekamülüne katkıda bulunan sosyal vakalardır ve bu tür kavgalardan sonra bir ilke gelişir. bu ilkeler bir birikime döner ve o toplumun sosyal hafızası olur; o sosyal hafıza da bir sonraki muhtemel kavgada referans görevi görür. toplum, elindeki kara kaplı kitabı açar ve hükmünü verir.

bizde ise böyle bir birikim oluşmuyor, bilakis her kavga bir fay hattına sebep oluyor. mesela batı toplumu, kazanımlarını büyük bedeller ödeyerek elde etmişlerdir. bugün laiklik ilkesinin ortaya çıkması bile ciddi bir mücadelenin sonucudur. o mücadele de öyle basit değil. taş üstünde taş, kelle üstünde baş kalmayacak bir mücadeleden bahsediyorum. biz ise henüz bir bedel ödemiş sayılmayız. bunu demokrasi, hukuk, sosyal devlet vs. gibi tüm çağdaş kazanımlar için düşünebilirsin.

kafamı kurcalayan bir diğer soru ise, bu kavganın sonucunu belirleyecek meşruiyetin kaynağı nedir...?

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar